SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Bójový absorbér generuje 3 až 5-krát viac energie ako plávajúce veterné elektrárne

Technológie
2

Švédska spoločnosť CorPower oznámila sľubné výsledky testovania svojich plávajúcich generátorov v Atlantickom oceáne, ktoré šikovne načasovali svoje pohyby tak, aby zosilňovali menšie vlny a zároveň sa chránili pred nebezpečnými búrkami. Z mechanického hľadiska ide o celkom štandardne vyzerajúci systém typu kotveného bójového absorbéra. Vlny zdvíhajú a sklápajú plávajúci podvozok naplnený vzduchom a systém na odber energie v ňom získava energiu premenou tohto lineárneho pohybu nahor a nadol na chod generátorov. 

Spoločnosť CorPower tvrdí, že jej obrovské bóje C4 (sú 19 m vysoké a majú priemer 9 m) sa odlišujú novou technológiou fázového riadenia s názvom WaveSpring. Vnútorný pneumatický valec je vopred napnutý, aby ťahal bóju smerom nadol, takže pri absencii aktívneho ovládania bója jednoducho zostáva v „transparentnom“ režime bez ohľadu na to, aké vysoké sú vlny. To funguje ako bezpečnostný mechanizmus v najhorších podmienkach.

Keď sú však vlny primeranejšie, C4 sa začne kývať nahor a nadol dvakrát viac, ako je amplitúda vĺn, a to úpravou fázy svojich pohybov. To znamená, že nestúpa presne v tom istom čase ako vlna, ale zaostáva, aby získala malý prídavok energie, ktorý ju poháňa vyššie. Tento efekt má obrovský vplyv na výrobu energie, spoločnosť CorPower tvrdí, že v porovnaní s podobnou bójou bez úpravy fázy Wavespring sa výroba energie zvýšila o 300 %.

CorPower šesť mesiacov testoval C4 na exponovanom mieste v Atlantickom oceáne pri Aguçadoure v Portugalsku, kde bol systém pripojený k rozvodnej sieti a exportoval energiu. V novembri tam podstúpil aj skutočný test prežitia, keď čelil monštruóznym vlnám s výškou 18,5 m. Zariadenie prešlo do „transparentného“ režimu a bez problémov prečkalo búrku. Tím zaznamenal export maximálneho výkonu okolo 600 kW, ale tvrdí, že zariadenie bolo počas testu obmedzené v rýchlosti aj zdvihu.

Očakáva sa, že pri plnom výkone dosiahne špičkový výkon okolo 850 kW. Teraz bóju čaká plánovaná kontrola na súši, kde sa preskúma, ako obstála na mori, a pred jej odtiahnutím späť na miesto sa vykonajú zlepšenia a úpravy. CorPower predpokladá vyrovnané náklady na energiu (LCoE) v rozmedzí 33 – 44 USD za megawatthodinu po nasadení kapacity 20 gigawattov, čo by si však vyžadovalo veľa bójí – viac ako 20 000.

To by bola celkom konkurencieschopná cena vzhľadom na to, že energia z vĺn je takmer nepretržitá a môže vyplniť medzery, keď vietor a slnko nedodávajú energiu. Spoločnosť verí, že ich riešenie bude fungovať aj vo veľkom rozsahu. CorPower tvrdí, že tieto zariadenia môžu z daného štvorcového kilometra oceánu získať 3 až 5-krát viac energie ako plávajúce veterné zariadenia na mori.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Bojogenius reakcia na: Bójový absorbér generuje 3 až 5-krát viac energie ako plávajúce veterné elektrárne

31.3.2024 07:03
Delta,cize rozdiel,v mieste dotyku,povedzme aj vztlak leteckeho kridla,ci zvysenie rychlosti svetla ohnutim priestoru pomocou točivej ciernej diery. Rozdiel v mysleni ludi zijucich v nehostinnej pusti pri plus50°C,alebo v Konjatnej pri minus50. Rozdiel medzi chorymi nezmyselnymi depresivnymi klipmi zapadniarskeho MTV štýlu ženského prázdna a chorými skafandrooblecenymi depresivnoubitymi vyobriezkovanymi moslimkami. Delta medzi manazerom s platom 15 nasobne väčším ako ma jeho otrok- robotník...
Reagovať

RE: Bojogenius reakcia na: Bojogenius

31.3.2024 15:03
Už vám je lepšie ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať