SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

„Inverzná vakcína“ zvráti autoimunitné ochorenia ako skleróza multiplex, cukrovka a artritída

0

Vedci vyvinuli „inverznú vakcínu“, ktorá zvráti poškodenie spôsobené tým, že imunitný systém omylom napadne zdravé orgány a tkanivá tela pri autoimunitných ochoreniach, ako je skleróza multiplex, cukrovka 1. typu a reumatoidná artritída. To by mohlo otvoriť cestu k liečbe týchto ochorení, ktorá si nevyžaduje potlačenie celého imunitného systému. Za normálnych okolností vakcína naučí imunitný systém tela rozpoznať vírusového alebo bakteriálneho útočníka ako nepriateľa, ktorého treba zničiť.

Vedci z Chicagskej univerzity teraz vytvorili „inverznú vakcínu“, ktorá robí pravý opak. Odstraňuje pamäť imunitného systému na jednu molekulu, čo by v boji proti patogénom bolo nežiaduce, ale v súvislosti s autoimunitnými ochoreniami sa môže ukázať ako liek. Úlohou T-buniek imunitného systému je rozpoznať špecifické cudzie antigény na povrchu nežiaducich buniek a začať proti nim útok. T-lymfocyty sa však niekedy môžu pomýliť. V prípade autoimunitných ochorení, ako je skleróza multiplex (SM), cukrovka 1. typu a reumatoidná artritída, T bunky mylne považujú zdravé orgány a tkanivá za cudzie organizmy.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Výskumníci si boli vedomí významu pečene pri sprostredkovaní lokálnej a systémovej tolerancie proti autoantigénom a cudzím antigénom. Využili prirodzený mechanizmus orgánu, ktorý označuje molekuly z rozpadnutých buniek príznakom „neútočiť“, aby zabránili autoimunitným reakciám na bunky, ktoré odumierajú prirodzenými procesmi. Spojením antigénu s molekulou pripomínajúcou fragment staršej bunky ju pečeň rozpoznala ako priateľa, a nie ako nepriateľa. Úlohou pečene v „periférnej imunitnej tolerancii“, čo je mechanizmus, pri ktorom sú samoreaktívne T-lymfocyty odstránené alebo sa stanú anergickými (funkčne nereagujú na antigény), je zabrániť organizmu v neprimeranej imunitnej reakcii.

V predchádzajúcich štúdiách vedci zistili, že označovanie molekúl cukrom známym ako N-acetylgalaktozamín (pGal) napodobňuje tento proces a posiela molekuly do pečene, kde sa k nim vyvíja tolerancia. Myšlienka bola taká, že k pGal možno pripojiť akúkoľvek molekulu a imunitný systém sa naučí ju tolerovať. Vedci teda namiesto toho, aby imunitu naštartovali ako pri vakcíne, utlmili ju veľmi špecifickým spôsobom pomocou inverznej vakcíny.

V súčasnej štúdii sa výskumníci zamerali na model myši s ochorením podobným SM, pri ktorom imunitný systém napáda myelín, izolačný obal okolo nervov. Spojili myelínové proteíny s pGal a testovali účinok inverznej vakcíny a zistili, že imunitný systém prestal útočiť na myelín, čo umožnilo nervom správne fungovať a zvrátiť príznaky ochorenia. V súčasnosti prebiehajú klinické skúšky fázy 1 s cieľom vyhodnotiť bezpečnosť liečby u ľudí so sklerózou multiplex. Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Biomedical Engineering.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať