Hypersonický rotačný detonačný motor zvládol demo test
Revolučná alternatíva ku konvenčným raketám, ktorá využíva riadené výbuchy, podstúpila prvý dlhodobý test motora v rámci partnerstva spoločnosti Venus Aerospace s agentúrou DARPA. Raketové motory sú v súčasnosti jediným spôsobom, ako sa dostať za hranice zemskej atmosféry, a túto úlohu vykonávajú veľmi dobre. Rakety na kvapalné palivo vyniesli na obežnú dráhu prvé satelity a na Mesiac prvých astronautov.
Hoci v priebehu rokov došlo k mnohým zdokonaleniam, chemické rakety fungujú veľmi blízko svojich teoretických limitov už od roku 1942, keď prvá nacistická raketa V-2 opustila zemskú atmosféru. Preto DARPA, NASA a ďalší hľadali nové, efektívnejšie motory na vesmírne lety a na pohon novej generácie hypersonických rakiet. Rotačné detonačné raketové motory (Rotating Detonation Rocket Engine – RDRE) sú obzvlášť sľubnou alternatívou. V podstate fungujú tak, že premenia výbuch na riadenú detonačnú vlnu, ktorá sa dokáže udržať bez potreby pohyblivých častí.
Tam, kde má raketa spaľovaciu komoru, do ktorej sa vstrekuje palivo a okysličovadlo, má RDRE dva koaxiálne valce s medzerou medzi nimi. Do tejto medzery sa zavedie zmes paliva a oxidačného činidla a zapáli sa. Ak sa to urobí správne, vytvorí sa úzko prepojená reakcia a rázová vlna. Táto vlna sa pohybuje dookola v medzere nadzvukovou rýchlosťou, ktorá vytvára viac tepla a tlaku.
Zložité však je udržať horenie. Ak sa to zvládne, RDRE by teoreticky mohlo priniesť zvýšenie účinnosti najmenej o 15 percent. NASA to už dokázala dostatočne dlho na to, aby preukázala, že RDRE môže poháňať pristávací modul na Mesiaci, a teraz spoločnosť Venus Aerospace dosiahla trvalé horenie vhodné pre hypersonickú strelu.
Podľa spoločnosti sa to podarilo zavedením chladiaceho systému, aby sa motor počas testov neroztopil. RDRE má potenciál na dlhší dolet alebo vyššie užitočné zaťaženie a môže používať bezpečnejšie a stabilnejšie kvapalné pohonné látky, ktoré umožňujú bezpečnejšiu prevádzku a vyhýbanie sa varu, ktorý bráni používaniu kryogénnych palív.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu