S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MSI MEG Z690 Unify / Ultimátna doska pre Alder Lake

0

Spolu s procesormi Alder Lake vyšli aj základné dosky s čipovými súpravami Intel Z690. Okrem bib.LITTLE (mix výkonných/veľkých a efektívnych/malých jadier CPU) táto platforma do desktopu premiérovo prináša podporu pamätí DDR5 a rozhrania PCI Express 5.0. Po veľmi dlhom čase sa však zmenili aj fyzické rozmery pätice (teraz LGA 1700), ktorá má výrazne viac pinov.

Novou päticou LGA 1700 a čipovou súpravou Intel Z690 je vybavená aj základná doska MSI MEG Z690, ktorú sme mali možnosť otestovať. Spadá do vyššej triedy, kde vyniká na dnešné pomery netradičným vyhotovením. Poteší najmä odporcov farebných LED, táto doska totiž žiadne nemá. Vďaka celočiernemu vyhotoveniu bude však táto doska dobre ladiť so všetkými komponentmi.

Použitý formát je ATX (305 × 244 mm) a k dispozícii má tri sloty PCI Express, z toho ×16 sú dva (a oba spevnené oceľovým rámom zapusteným do PCB) a jeden je ×4 s otvorenou pravou stranou. To znamená, že doň osadíte aj karty, ktoré majú dlhší interný konektor na pripojenie.


Základná doska MSI MEG Z690 Unify

Oproti predošlej generácii (Z590 Unify) má táto doska k dobru navyše jeden slot M.2 na SSD. Dovedna je ich päť, teda takmer rovnaký počet ako portov SATA III (tých je 6) pre palcové SSD či HDD. Tento trend však dáva zmysel, pretože diskov SSD vo formáte M.2 výrazne pribúda a hlavne v doskách do výkonných počítačov dávajú väčší zmysel než vždy podstatne pomalšie 2,5" úložiská.

Pri slotoch M.2 MSI zlepšilo ešte jednu vec – istenie SSD. Na to po novom už nebudete potrebovať skrutku, pretože Z690 Unify (ale aj iné dosky MSI) majú na rovnaký účel istiacu páčku. Chladiče SSD sú však už „skrutkovacie“, ide tak najmä o redukciu drobného spojovacieho materiálu, ktorý sa ľahko stráca.


Jazýček na istenie SSD formátu M.2 – skrutky už netreba

Chladenie SSD je vyriešené na výbornej úrovni a tepelne vodivá vložka je nielen na hliníkovom profile, ale aj na základnej doske, kde z SSD odvádza teplo na podstatne väčšiu plochu, čím ho ochladzuje z obidvoch strán. To je užitočné najmä pre vysokokapacitné modely, ktoré majú osadené pamäte z obidvoch strán (teda aj z tej spodnej, smerom k základnej doske). Celá doska vrátane čipovej súpravy a napájacej časti pre procesor je chladená pasívne, ale robustnými chladičmi, takže sa nič nezahrieva na vyššie teploty, než by bolo vhodné.

Na tejto doske sa prvýkrát stretávame aj s novými slotmi DIMM pre pamäte typu DDR5. Počet pinov (288) zostal, ale zárez klúču konektora je už iný, aby nebola možná inštalácia staršieho štandardu (DDR4). Ten procesory Alder Lake s duálnym pamäťovým radičom síce podporujú, ale na tejto doske možno prevádzkovať iba pamäte DDR5 tak, ako je to na všetkých lepších doskách. Z690 Unify navyše podporuje aj vysokofrekvenčné moduly do 6666 MHz.

To, čo robí MEG Z690 Unify naozaj prvotriednym hardvérom, je až mohutná napájacia kaskáda s 19 fázami so 105-ampérovými MOSFETmi. Inými slovami, táto základná doska je veľmi dobre pripravená aj na najvýkonnejšie procesory Core i9, ktoré môžete i smelo pretaktovať. Teda pokiaľ vám takúto akciu dovolí váš chladič. Obavy o napájanie však nemusíte mať.

My sme dosku testovali s najvýkonnejším procesorom, ktorý do nej možno v súčasnosti osadiť (t. j. Core i9-12900K), a zahrievanie kaskády bolo aj pri 300 W symbolické. Ani po odnímaní pasívov pre termovíziu realizáciu temovíznych snímok najvyššia teplota najteplejšieho MOSFETu nepresiahla v našich testoch 76 °C. To je skvelý výsledok poukazujúci na to, ako dobre je táto doska predimenzovaná a vhodná aj na následné zvýšenie výkonu ručným pretaktovaním.


Termovízia napájacej kaskády s 300-wattovým procesorom Core i9-12900K

Na automatickej báze si môžete príkon prispôsobiť voľbou jedného z profilov napájacích limitov (PL2). Pre majiteľov výkonných kvapalinových chladičov, ako je napríklad aj MEG CoreLiquid S360, bude atraktívne nastavenie bez obmedzení príkonu. No pre slabšie chladiče (alebo s cieľom úspornejšieho chodu) sú k dispozícii aj nastavenia s obmedzením príkonu do 288 W či 241 W.


Testovacia zostava s kvapalinovým chladičom MSI MEG CoreLiquid S360 

Atraktívna je MEG Z690 Unify aj zo zadnej strany, kde výraznú časť plochy zakrýva backplate. Ten slúži jednak na spevnenie dosky, ale takisto ju chráni pred rizikom mechanického poškodenia, napríklad pri montáži do počítačovej skrinky.

Na zadnej strane dosky je rozsiahly backplate, ktorý chráni a spevňuje PCB

Bohatý je aj zadný panel s externými konektormi. Medzi nimi je až desať portov USB, z ktorých pomalé štandardu 2.0 (typicky na pripojenie myši a klávesnice) sú iba dva. Zvyšok je rýchlych 10-gigabitových USB 3.2 gen. 2, jeden port (typ C) je dokonca štandardu USB 3.2 gen. 2×2 s dvojnásobnou priepustnosťou (20 Gb/s). Nadštandardne vo dvojici sú aj eternetové konektory RJ-45 viažuce sa na sieťové adaptéry I225-V (pre každý konektor je jeden zvlášť).

Čo tejto doske chýba, sú videovýstupy, nemá totiž žiadne. A pri súčasnej nedostupnosti a vysokých cenách grafických kariet je to trochu škoda. Najmä keď integrované grafické jadrá Xe LP podporujú až štyri monitory. Isteže, hrubý výkon nemajú, ale Z690 Unify si vieme predstaviť aj v rámci pracovnej stanice, pri ktorej záleží iba na vysokom procesorovom výkone a ten grafický je podružný. Výhradu máme ešte k výraznému medzigeneračnému nárastu cien. Ten sa týka aj konkurenčných dosiek s touto čipovou súpravou.

Vysoká cena je najmä daň za podporu nových štandardov (pamätí DDR5 a PCI Express), ale aj za robustnejšie vyhotovenie. Z690 Unify zase posunula latku o úroveň vyššie, než to bolo naposledy (pri Z590 Unify) a v zásade sa okrem absencie videovýstupov a vyššej ceny ťažko hľadajú ďalšie negatíva.

„Vynikajúci základ aj pre procesory Core i9 pretaktované na hranici svojich možností.“

Parametre: Formát ATX (305 × 244 mm), počet fáz VRM 19+2, 2× slot PCIe ×16, 1× slot PCIe ×4, 9 konektorov USB interne (1× 3.2 g2×2 typ C, 4× 3,2 g1 typ A, 4× 2.0) a 10 externých konektorov USB (1× 3.2 g2×2 typ C, 7× 3.2 g2 typ A, 2× 2.0), 2× RJ-45 (Intel I225-V) 2,5 Gb/s, WiFi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax), 7.1 audio Realtek ALC4080

PLUSY, MÍNUSY:

+ Extrémne silná (a efektívna) napájacia kaskáda, neprekvapí ju ani na krv pretaktovaný Core i9-12900K, špičková podpora vysokorýchlostných pamätí, až päť slotov na SSD M.2, ako jedna z mála dosiek zámerne nemá prvky RGB LED
- Veľmi vysoká cena (vzťahuje sa na všetky dosky Z690), nemá žiadne videovýstupy

Hodnotenie: 9/10

Cena: 600 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať