CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

MSI Optix MAG322CQR / Rýchly obraz na veľkej ploche

0

Monitor MSI MAG322CQR charakterizuje vysoká obnovovacia frekvencia 165 Hz, 32-palcová uhlopriečka a zakrivený panel (1500R) s tradičným pomerom strán 16:9. Rozlíšenie je pritom QHD (2560 × 1440 px), čo znamená, že mriežku rastra síce neprehliadnete, ale zato si pri väčšine hier vystačíte s grafickou kartou strednej triedy, ako je GeForce RTX 3060 Ti alebo Radeon RX 6700 XT. To by boli základné informácie a teraz už prichádza to hlavné – rozbor detailov monitora.

Z profilu 9 mm, vstupy zozadu...

Vzhľadom na herné zameranie je monitor nezvyčajne tenký, ale súčasne zostáva robustný. Spolovice má hrúbku okolo 8,7 mm a rozširuje sa až v časti s elektronikou. Povrch krytu tenkej časti je pieskovaný a vyrobený inak z hliníka, zvyšok je z plastu, ale poriadneho. To znamená, že nič nikde nepraská, neodstáva, naopak, zlícovanie je vo všetkých miestach bezchybné.  

Z troch strán sú i veľmi tenké rámčeky 2,5 mm, ale k nim ešte treba tradične pripočítať 6 mm z neaktívnej časti LCD. Napriek tomu pôsobí monitor veľmi elegantne. Vzadu mu nechýba ani pás deviatich LED, ktorých osvetlenie sa dá individuálne prispôsobiť vo firemnej aplikácii Mystic Light. Nielen to, ale i obrazové vlastnosti možno upravovať cez aplikáciu (MSI Gaming OSD 2.0) priamo z operačného systému.

Menu OSD si môžete, samozrejme, vyvolať aj tradičným spôsobom cez tlačidlo na monitore. To je vo forme šikovného štvorcestného joysticku zo zadnej strany dobre prístupné po pravej ruke.

Používateľské rozhranie aplikácií na úpravu nastavení monitora

Konštrukcia monitora je i dostatočne pevná. Kovovou trojnožkou len tak niečo neotrasie. Polohovanie je však už iba priemerné. Monitor neumožňuje natáčanie do strán ani pretočenie do vertikálnej orientácie (ale tá by na zakrivenom paneli ani nedávala zmysel). Výškové polohovanie je možné v bežnom rozsahu 130 mm s tým, že v spodnej polohe je displej od podložky vzdialený 120 mm, čo je dostatočne nízko aj na monitor takéhoto veľkého formátu. Predklon a záklon je štandardný, -5/+20°.

Pomerne netradičná je orientácia vstupov. Tie sú zozadu (väčšinou bývajú vyvedené naspodku), čo uľahčuje používateľskú obsluhu, keďže do nich nemusíte triafať naslepo. Súčasne sú konektory vnorené hlbšie do panela, takže nedochádza ku kolíziám ani vtedy, keď máte monitor blízko pri stene.

Konektorová výbava je inak slušná. Z videovýstupov je to DisplayPort (1.2a), USB-C s podporou DP a dva konektory HDMI (2.0b). K dispozícii je aj rozbočovač USB-A a štvorpólový 3,5 mm audio jack. Napájanie je realizované externe, k monitoru dostanete adaptér. Ten je so svojimi 90 W (19 V/4,74 A) štedro predimenzovaný.

Všetky konektory sú umiestnené vzadu, vďaka tomu bude práca s nimi pohodlnejšia ako pri konštrukciách, kde treba šmátrať po spodku

... a rozbor obrazových vlastností

Monitor používa panel typu VA (8 bitov + 2 bity FRC) a jeho farby sú naozaj pestré. Paleta výrazne presahuje priestor sRGB. Na to, že ide o herný monitor, je farebná presnosť v továrenskom nastavení nadštandardne presná. Priemerná odchýlka ΔE je 3,3. Najhoršie je na tom trochu „špinavá“ biela (ΔE 5,1). Trochu nepresná je i červená (ale tá rozhodne neinklinuje k oranžovej, ako to bývalo pri starších paneloch VA).

Najpresnejšia je potom purpurová (ΔE 1,2) a prekvapivo verné podanie je v prípade modrého kanála (ΔE 2,4). No pri hernom monitore na presnosti farieb až tak nezáleží a napríklad v režime FPS sú už na podporu herného zážitku základné farby trochu presýtené.

V herných režimoch MSI často operuje s doostrovaním obrazu, v ktorom sú zvýrazňované kontúry objektov. To je pomerne dobrý trik, ako navodiť ostrejší dojem z obrazu pri paneloch s hrubším rastrom.

 

Diagram poukazuje na široké farebne spektrum s pomerne presnými odtieňmi

 

Okrem herných režimov (FPS, Racing, RTS a RPG) sú v menu OSD aj „profesionálne“, medzi ktorými je napríklad režim Reader (s potlačenou modrou zložkou), Cinema či Designer. V tom poslednom menovanom je však z nepochopiteľných dôvodov kontrast nastavený na 100 % a celý obraz je výrazne prepálený.

V základnom režime (User) je inak priebeh krivky gama vyrovnaný a drží sa tesne pod optimálnou hodnotou 2,2. Inými slovami, odtiene sivej sú plynulo odstupňované naprieč celou škálou. Pochvalu si zaslúži aj vysoký statický kontrast, ten je zhruba 3075:1.

Jedna z nedokonalostí panela je mierne presvitanie podsvietenia zvrchu i zospodu po celej šírke. To je však pre prehnuté panely typické a lepšie to nemáva vyriešené ani konkurencia. Aspoň že sú tieto presvitajúce miesta rozložene pomerne rovnomerne a ani pri nočnom sledovaní to nepôsobí tak rušivo, ako na paneloch, kde výraznejšie presvitá napríklad iba jeden z rohov. Intenzita jasu je 50 – 325 nitov. Maximum je dokonca vyššie, než MSI uvádza v špecifikáciách, ale stále ide iba o priemernú svietivosť. No tá je na úkor toho, aby monitor zostal v energetickej triede B (hoci na štítku je A), už takto je to na hranici s triedou C. Pri maximálnom jase na bielom podklade sme namerali 42 W.

V miestach, kde sa panel prehýba, dochádza k drobnému presvitaniu podsvietenia. Táto fotka je na lepší kontrast preexponovaná, v praxi to až takto nesvieti ani pri maximálnom jase v tme

Tak ako pri všetkých paneloch VA aj pri tomto treba počítať s vyšším ghostingom, respektíve s malou stopou za pohybujúcimi sa objektmi. S najrýchlejším režimom Smart Response (stĺpec na fotke pod textom vpravo) však túto nedokonalosť výrazne eliminujete, a to bez vedľajších nežiaducich efektov. Celkovo možno konštatovať, že ide o atraktívny monitor pre hráčov, ale i na konzumáciu video obsahu.

Snímky pohybujúcich sa objektov (na testufo.com) s uzávierkou fotoaparátu 1/200". Po stĺpcoch postupne zľava so Smart Response na Normal, Fast, Fastest

„Poriadny herný monitor, s ktorým v tejto cenovej relácii nespravíte chybu.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi pestré a presné farby, 165 Hz, veľká uhlopriečka, vysoký kontrast, Flicker Free, možnosť rýchleho nastavovania z OS, precízna a pevná konštrukcia, výhodná cena
- Slabšia rovnomernosť podsvietenia, v niektorých v tematických profiloch prepálený kontrast, jemný ghosting

HODNOTENIE: 9/10

• Cena: 445 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať