ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

MSI Spatium M480 (1 TB) / Keď je výkon SSD prvoradý

0

Spatium M480 je jedno z troch prvých SSD, ktoré MSI historicky vydalo – to najvýkonnejšie. Je v 80 mm formáte M.2 a používa rýchlu zbernicu PCI Express 4.0, ktorú už podporujú všetky moderné počítače. Z troch dostupných kapacitných variantov (500 GB, 1 TB a 2 TB) sme do testov išlo po zlatej strednej ceste. SSD s 1 TB má aj najpriaznivejšiu cenu za v prepočte na jeden gigabajt úložného priestoru.


SSD MSI Spatium M480 s kapacitou 1 TB

MSI s SSD síce ešte len začína, ale v rámci návrhu M480 je použitý osvedčený 8-kanálový radič Phison E18. Na PCB je ďalej vlastný DRAM buffer DDR4 s 1 GB a štyri puzdrá s pamäťovými čipmi 3D NAND typu TLC. Ide o 96-vrstové pamäte, pri ktorých MSI v rámci testovaného kapacitného variantu uvádza, že ho možno údajne prepísať až 1400-krát. Aspoň tak to MSI uvádza v parametroch. Ale aj keby to tak nebolo, tak je SSD M480 kryté 5-ročnou zárukou.


Radič Phison E18, základ SSD MSI Spatium M480

SSD však vyniká najmä mimoriadne vysokým výkonom. Maximálnymi rýchlosťami sekvenčného čítania a sekvenčného zápisu v našich testoch predbieha aj doteraz najvýkonnejšie kapacitne ekvivalentné SSD WD Black SN850.

Jediné, v čom M480 ťahá za výrazne kratší koniec, je menší pSLC buffer. Už po zapísaní 112 GB sa výkon sekvenčného zápisu výrazne prepadáva (na úroveň 600 MB/s). Pokiaľ sa vás však presuny takýchto objemných adresárov netýkajú, neprikladajte tomu žiadnu dôležitosť. Pri prenose menších (ale stále dosť veľkých archívov) je výkon špičkový. To platí aj pre aplikačný výkon, od ktorého sa odvíja rýchlosť práce v náročných programoch. Prístupové doby náhodného čítania a zápisu veľmi malých súborov (typicky navádzacích knižníc aplikácií) sú naozaj elitné.

Treba však poznamenať i to, že s vysokým výkonom je spojené aj vysoké zahrievanie a radič vyžaduje lepšie chladenie. To znamená, že je vhodné na SSD osadiť chladič. MSI síce v príslušenstve žiadny nedodáva, no v prípade stolových počítačov ho nájdete predinštalovaný na základnej doske. Horšie to môže byť v notebookoch. Pre vyššie zahrievanie a, prirodzene, i spotrebu (špičkovo 8,1 W) musí ich chladenie počítať aj s ochladzovaním SSD. Takéto starosti sa však s hardvérom, ktorý ide výkonnostne na hranicu súčasných možností, zvyčajne spájajú.


Termovízia odhalila vyššie zahrievanie radiča, takže je vhodné použiť na SSD chladič, ktorý býva súčasťou všetkých lepších základných dosiek

 „To najrýchlejšie, čo môžete použiť do pracovných staníc či herných PC.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchlosť čítania vyše 7 GB/s (najvýkonnejšie SSD, aké sme testovali), špičkový sekvenčný, viacvláknový i aplikačný výkon
- Pomerne malý pSLC buffer, vyššie zahrievanie

Hodnotenie: 9/10

Cena: 162,90 EUR (akcia na Alza.sk, platí do 3. 12. 2021)

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať