SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

MWC 2024: Telekom predstavil budúcnosť komunikácie a smartfónov s AI

Telekomunikácie
0

Hlavná prednáška v auditóriu Telekomu na MWC (Mobile World Congress) bola ako inak zameraná na využitie všadeprítomnej AI. Scenáre využitia AI boli prezentované v dvoch rovinách, jednak z pohľadu operátora, ktorému sofistikované AI algoritmy pomáhajú s optimalizáciou návrhu a prevádzky komunikačnej infraštruktúry a tiež z hľadiska používateľov, ktorým môže AI zlepšiť každodenný život.

Video predstavujúce jednotlivé novinky

Komunikačné siete sú čoraz výkonnejšie a inteligentnejšie, hlavne čo sa týka zabezpečenia. Používateľov budú chrániť od okamihu, keď sa pripoja k internetu. Claudia Nemat, členka predstavenstva pre technológie a inovácie predstavila koncept pre generáciu AI do smartfónov, kde AI má ambície nahradiť väčšinu aplikácií. Prototypy smartfónov predstavené na MWC sú orientované na dialóg, pričom automaticky vykonávajú zložité sekvencie úloh. Základom novej koncepcie je v smartfóne integrovaný asistent na báze AI, ktorý čaká na hlasový vstup od používateľa, ktorému pomáha v bežných situáciách pracovného aj osobného života. Napríklad pri cestovaní vyhľadať vhodnú kombináciu letov, kúpiť letenky, vyhľadať autobus, či iný spôsob dopravy na letisko, rezervovať izbu v hoteli podľa preferencií používateľa, napríklad s výhľadom na more, rezervovať vstupenky na kultúrne či športové podujatia. V súčasnosti si takéto plánovanie cestu vyžaduje čas a trpezlivosť pri používaní niekoľkých aplikácií či webových stránok cez internetový prehliadač. Nová koncepcia predpokladá, že na spomínané scenáre budú stačiť hlasové pokyny alebo krátky text.

Vzhľadom na rôznu hardvérovú výbavu sa predpokladajú dve koncepcie. Smartfóny nižšej a strednej triedy budú pre AI úlohy využívať výkon serverov v cloude. Smartfón používateľove príkazy odošle ho do cloudu, kde sa spracujú, analyzujú a následne je používateľovi do smartfónu poslaný výsledok. Inak povedané – výpočtovo a energeticky náročné operácie sa outsourcujú v cloude. Qualcomm ako výrobca najvýkonnejších čipsetov uprednostňuje lokálnu implementáciu AI priamo do zariadenia. To šetrí čas a prenosu dát. Samozrejme takýto prístup, ktorý funguje aj offline sa hodí len pre niektoré scenáre. Každé z prezentovaných riešení má individuálne silné, aj slabšie stránky. Intenzívne testovanie ukáže, ako sa tieto silné a slabšie stránky prejavia v rôznych situáciách.

V koncepcii Telekomu hrá dôležitú úlohu domáci router. Predpokladá sa, že bude plniť viac úloh, než len zabezpečenie čo najlepšieho pripojenia. Na MWC boli predstavená koncepcia „Concept T“, ktorá zahŕňa  tri rôzne dizajnové štúdie, ktoré vychádzajú z predpokladu, že AI, počítačové videnie, virtuálna a rozšírená realita budú mať významný vplyv na to ako budeme v blízkej budúcnosti komunikovať. Môžu to byť rôzne avatary vo forme hologramov a podobne. Taktiež router samotný nemusí mať klasický dizajn, ale môže mať napríklad konštrukčnú formu robota, ktorý sa môže pohybovať po byte, či kancelárii. Môže pritom monitorovať rôzne veličiny , napríklad, či izbové rastliny potrebujú poliať a podobne. Dizajnové štúdie predpokladajú aj rôzne doplnky, či možnosti rozšírenia – v závislosti od scenára. Router bude slúžiť jednak ako dekoratívny prvok a taktiež funkčný prvok v obytnom priestore.

Každé zariadenie so SIM kartou v sieti Telekom – či už ide o firemný smartfón, auto, výťah alebo veternú turbínu – bude v budúcnosti v maximálnej miere chránené. Z hľadiska používateľov je to veľmi dôležitá funkcionalita, pretože bezpečná integrácia mobilných zariadení do firemnej siete môže byť časovo náročná, rovnako ako dohliadanie na bezpečnosť týchto zariadení.

Veľkú pozornosť návštevníkov pútalo viacúčelové robotické vozidlo 

Sony a Deutsche Telekom na MWC demonštrovali možnosti programovacích rozhraní 5G siete. V úspešnom teste prepojili platformu VideoIPath od Nevion. Sieťové API štandardu CAMARA ponúkajú optimalizované nízke časy odozvy so stabilnou šírkou pásma. Kvalitu týchto služieb je možné dynamicky upravovať na požiadanie. Prispievajú k tomu informácie o sieti v reálnom čase. Napríklad pri športovom zápase bude optimalizovaná prenosová kapacita pre kamery ktoré snímajú dôležitý moment.

V expozícii Telekomu ma zaujala aj mobilná BTS, vrátane vysúvateľného stožiara. BTS je možné jednoducho previezť na požadované miesto, napríklad do dejiska festivalu, či športového podujatia, prípadne v oblastiach postihnutých katastrofou. Nová mobilná BTS dokáže pracovať s dodatočnými frekvenciami. Okrem 2,6 a 3,6 GHz jej antény využívajú aj spektrum 1,8 a 2,1 GHz, ako aj exkluzívne frekvencie 5G v rozsahu 3,7 GHz. Tieto takzvané „priemyselné frekvencie“ sa používajú napríklad v sieťach kampusov..

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Telekom AI MWC2024 mwc

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať