ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Nové vlajkové lode Samsung Galaxy S21 5G a Galaxy S21+ 5G

2

Samsung pokračuje v tradícii predstavovania vlajkových lodí produktovej rodiny Galaxy S na začiatku roka. Modely Galaxy S21 5G a Galaxy S21+ 5G sme spojili do spoločnej recenzie, pretože sa líšia hlavne veľkosťou displeja. Model Galaxy S21 Ultra 5G, ktorý sa odlišuje aj možnosťami fotoaparátov, predstavíme v samostatnej recenzii v budúcom čísle. Prívlastok 5G naznačuje, že všetky modely podporujú mobilné siete najnovšej generácie.

Videorecenzia

Aby som bol úplne presný, modely S21 a S21+ sa líšia aj kapacitou batérie, pretože väčší displej má aj vyššiu spotrebu, ako aj materiálom zadnej steny. S21 má zadnú stenu z materiálu glastic, čo je spevnený polykarbonát. Model S21+ a aj S21 Ultra majú zadnú stenu z odolného skla Gorilla Glass. Povrch zadnej steny je v obidvoch prípadoch jemne matný, odolný proti zachytávaniu odtlačkov prstov.

Hlavný rozpoznávací znak nových modelov produktovej rodiny Galaxy S21 je podlhovastá, zvislo orientovaná, mierne vystupujúca obdĺžniková kovová platforma s objektívmi hlavného fotoaparátu v ľavom hornom rohu, pričom dva protiľahlé rohy sú zaoblené a dva sú v pravom uhle. Hrany platformy plynulo prechádzajú do zaoblenej hrany smartfónu.

Displej s marketingovým označením Dynamic AMOLED 2X Infinity-O umožňuje adaptívne prispôsobenie obnovovacej frekvencie v rozsahy 48 – 120 Hz, pričom, samozrejme, platí, že čím je obnovovacia frekvencia vyššia, tým je zobrazenie plynulejšie, ale smartfón má vyššiu spotrebu. Predĺženie výdrže na batériu bolo zrejme aj hlavným dôvodom, prečo Samsung pri modeloch S21 a S21+ už nepoužíva displeje s rozlíšením QHD (1440 × 3200 pixelov), ale „len“ FHD+, teda 2400 × 1080 pixelov. Rozlíšenie je rovnaké pri obidvoch modeloch. Pri S21 s uhlopriečkou 6,2" je hustota pixelov 421 PPI a pri S21+ s väčším 6,7" displejom 394 PPI. Takmer by som zabudol zdôrazniť dôležitú informáciu, že obidva „základné“ modely majú rovný displej.

Bežní používatelia si zmenu rozlíšenia ani nevšimnú, pretože aj minuloročné vlajkové smartfóny mali implicitne nastavené toto rozlíšenie. V konečnom dôsledku môže byť zobrazenie v tomto rozlíšení na modeloch S21 kvalitnejšie a ostrejšie, pretože ide o natívne rozlíšenie. Môžete si nastaviť buď živý, alebo prirodzený mód zobrazenia. Prvý z nich je na môj vkus trochu presaturovaný a druhý zas trochu fádny. Je to nielen subjektívny dojem, ale aj výsledok porovnania zobrazenia fotiek na displeji smartfónu a následne na kvalitnom monitore. Možno v niektorej aktualizácii pribudne aj zlatá stredná cesta. Displej má aj filter Eye Comfort Shield. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov pod povrchom displeja je v porovnaní s vlaňajším modelom S20 rýchlejšia a spoľahlivejšia a nerobia jej problémy ani vlhké či mierne nakrémované prsty.

Obidva recenzované modely majú vzadu tri fotoaparáty. Hlavný a ultraširokouhlý fotoaparát majú snímače s rozlíšením 12 Mpx, teleobjektív má za sebou snímač s rozlíšením 64 Mpx. Vlastne to nie je tak úplne teleobjektív. Objektív hlavného fotoaparátu, ktorý je mierne širokouhlý, má po prepočítaní na formát full frame ohniskovú vzdialenosť 26 mm. Objektív fotoaparátu, ktorý považujeme za teleobjektív, má ohniskovú vzdialenosť 29 mm. Trojnásobný zoom, ktorý je z hľadiska kvality ekvivalentný optickému zoomu, je z technického hľadiska dosiahnutý výrezom zo 64-megapixelového snímača. Snímač s rozlíšením 64 Mpx je potrebný predovšetkým na nakrúcanie videa v rozlíšení 8K, teda 7680 × 4320 pixelov, čo po vynásobení vychádza 33 177 600 pixelov. Objektív hlavného fotoaparátu a takisto už spomínaný teleobjektív majú účinnú optickú stabilizáciu. Tretí, ultraširokouhlý objektív má ohniskovú vzdialenosť 13 mm. Tento objektív nemá optickú stabilizáciu a ani ju nepotrebuje, pretože platí pravidlo, že „bezpečný“ expozičný čas je prevrátenou hodnotou ohniskovej vzdialenosti, takže pri fotení z ruky môže automatika pokojne nastaviť čas 1/13 s, prípadne s ohľadom na elektronickú stabilizáciu aj dlhší.

Zábery ultraširokouhlým objektívom, hlavným širokouhlým objektívom a teleobjektívom

Pri fotení v horších svetelných podmienkach expozičná automatika uprednostňuje kratšiu expozičnú dobu, a to aj za cenu vyššieho ISO, ktorého sprievodným javom je farebný šum. Umelá inteligencia síce dokáže eliminovať chvenie rúk pri dlhšej expozícii, ale to umožňuje ostré zábery len pri statických scénach. Len čo je v zábere pohyb, riešením je jedine kratší expozičný čas. Podľa mojich skúseností odporúčam pri fotení večer a v noci zapnúť nočný režim. Zábery budú mať väčšiu jasovú aj farebnú dynamiku.

Vľavo zábery v bežnom a vpravo v nočnom režime

Ak chcete zábery upravovať dodatočne a zároveň využiť celý rozsah dynamiky snímača, môžete fotiť nielen do JPG, ale aj do formátu RAW s 12-bitovou farebnou hĺbkou. Zábery – či už za dobrých, alebo náročných svetelných podmienok – sú vynikajúce, so živými farbami, presne také, aké sa páčia na sociálnych sieťach alebo pri prezeraní nielen v smartfóne, ale aj v počítači alebo na televízore.

Pri fotení vzdialených predmetov a scenérií, ku ktorým sa z rôznych príčin nemôžete priblížiť, oceníte Space Zoom, keď budete môcť fotiť „z ruky“ s 30-násobným zoomom. Funkcia Zoom Lock pomôže eliminovať chvenie rúk pri fotení. S touto funkciou to nepreháňajte, pretože je to de facto digitálny zoom s doostrením na báze umelej inteligencie. Kvalita záberov pri 30-násobnom zoome je na dokumentárne účely postačujúca, ale na sociálne siete by ste v tejto kvalite dali len „paparazzi“ zábery. Ak je to čo i len trochu možné, nepoužívajte zoom a snažte sa prísť dostatočne blízko.

Prekreslenie záberov s 10, 20 a 30 násobným zoomom

Pri nakrúcaní videí môžete využiť takzvaný režim režiséra, v ktorom môžete priebežne kombinovať zábery zo všetkých objektívov hlavného fotoaparátu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší výsledok, odporúčame aspoň zbežne preštudovať úskalia strihu „v osi“. Ide o to, že keď meníte ohniskovú vzdialenosť, mali by ste zároveň zmeniť polohu, odkiaľ nakrúcate. No ak prestrihnete zo širokouhlého záberu na detail, neprekáža to. Veľmi zaujímavý je aj režim Vloger, v ktorom môžete vo videu kombinovať zábery zadnej kamery so zábermi selfie kamery na vás. Funkcia jednotlivého snímania funguje tak, že počas nastaveného času – implicitne 10 sekúnd – meníte uhol snímania a výsledkom bude niekoľko záberov rôznymi objektívmi z rôznej perspektívy a rôzne spracované.

Koláž zo záberov v režime jednotlivého snímania. Úmyselne som vybral pomerne plochý objekt.

Optické rozostrenie pozadia pri zaostrení na objekt v popredí

Pri fotení záberov, kde chcete zdôrazniť hlavný objekt rozostrením pozadia, treba vybrať trochu nelogicky označený režim na výšku.

Vpravo je záber s umelým rozostrením pozadia

Pomocou nástroja Vlogger View možno robiť zábery predným aj zadným fotoaparátom súčasne.

Najvýznamnejšia novinka pre náš región je nový procesor Exynos 2100, vyrobený 5 nm technológiou. Vysvetlím. Samsung totiž vo svojich vlajkových smartfónoch tradične používa dva druhy procesorov. Modely pre USA a Čínu majú procesory Qualcomm Snapdragon a modely určené pre zvyšok sveta procesory Exynos, ktoré si sám vyrába. Nikdy som nemal možnosť porovnať rovnaké modely s rôznymi procesormi a nikdy mi pri testovaní vlajkových lodí Samsungu nechýbal výkon, ale smartfóny iných značiek s procesormi Snapdragon mali lepšiu výdrž na batériu. Teraz sa zdá, že Samsung konečne vyrovnal skóre, pretože S21 aj S21+ vydržia deň veľmi intenzívneho používania približne s 15 % rezervou. Nový Exynos je podľa tvrdenia výrobcu minimálne o 20 % výkonnejší než procesor v smartfónoch S20. Výkon GPU vzrástol o 25 % a výkon AI koprocesora na výpočty na báze neurónových sietí sa zvýšil viac než dvojnásobne. Ako býva pri vlajkových smartfónoch zvykom, reakcia používateľského rozhrania je maximálne plynulá, takisto v najnáročnejších hrách je zobrazovanie absolútne plynulé nielen vďaka výkonu grafického jadra, ale aj 120 Hz obnovovacej frekvencii displeja.  

Skôr než sa dostanem k nabíjaniu, treba zdôrazniť, že smartfóny produktovej rodiny sa dodávajú bez nabíjačky. V balení je len kábel s  konektormi USB-C na obidvoch stranách. Je to správne rozhodnutie, pretože väčšina z nás má niekoľko nabíjačiek, prípadne možno použiť nabíjačku k ultrabooku či MacBooku s konektorom USB-C. Deklarovaný príkon nabíjania je 25 W, praktický príkon, samozrejme, závisí od použitej nabíjačky. Zo 65 W zdroja k notebooku sa smartfón nabíjal príkonom 18 W, zo 40 W nabíjačky od smartfónu Huawei odoberal S21 len 12 W. V obidvoch prípadoch boli rovnaké podmienky – batéria bola nabitá na 30 %. Trochu vás prekvapí aj implicitné nastavenie, kde je povolené ultrarýchle nabíjanie, ale voľba rýchle nabíjanie je deaktivovaná. Po povolení aj tejto možnosti sa však rýchlosť nabíjania nezmení. Samozrejmosť je podpora bezdrôtového nabíjania s technológiou Fast Wireless Charging a reverzné bezdrôtové nabíjanie, takže zo smartfónu si môžete nabiť iný smartfón, inteligentné hodinky alebo slúchadlá.

Firemní používatelia ocenia možnosti certifikovanej bezpečnostnej platformy Samsung Knox Vault, ktorá je implementovaná na úrovni čipovej súpravy. Pri kopírovaní fotografií do cloudovej služby alebo počítača som si všimol, že smartfón mi ponúka možnosť odstrániť z fotografií všetky lokalizačné údaje predtým, ako ich niekde zverejním. Tento nástroj na ochranu súkromia sa nazýva Private Share. Takisto môžete nastaviť aj pravidlá pre to, kto má byť vami zdieľaný obsah viditeľný a ako dlho majú byť fotografie alebo videozáznamy zdieľané.

Podobne ako pri modeli Galaxy S20 FE aj pri návrhu produktovej rodiny Samsung do značnej miery zohľadnil názory a požiadavky používateľov, napríklad ohľadne už spomínaného plochého displeja či matnej zadnej steny. Kompromisom pre niektorých je chýbajúci slot na pamäťovú kartu. Určite vás napadne, že je to chyba, hlavne v súvislosti s možnosťou nakrúcania 8K videí. Opak je však pravda, majitelia kamier a bezzrkadloviek, ktoré nakrúcajú video v tomto rozlíšení, veľmi dobre vedia, aké rýchle a hlavne drahé pamäťové karty musia používať, takže video vo vysokom rozlíšení by sa na bežnú pamäťovú kartu aj tak ukladať nedalo. Takže vám bude musieť stačiť 256 GB úložného priestoru pri vyššom modeli.

Verdikt: Špičkový smartfón pre náročného používateľa s vynikajúcimi fotoaparátmi za primeranú cenu.

Technické údaje:

Procesor: osemjadrový 64-bitový Exynos 2100 s frekvenciou jadier (Cortex-X1 2,9 GHz + 3× Cortex-A78 + 4× Cortex-A55), 5 nm technológia; GPU ARM Mali-G78, pamäť: 8 GB RAM, 128 GB/256 GB úložný priestor, fotoaparáty: zadný ultraširokouhlý 12 Mpx, 1,8 µm, f/2,2; hlavný širokouhlý: 12 Mpx, 1,8 µm f/1,8, OIS, teleobjektív 64 Mpx, 1,4 µm f/2,0; predný fotoaparát: 10 Mpx, f/2,2, Dual Pixel

Galaxy S21: displej: 6,2-palcový Full HD+ Dynamic AMOLED 2X FHD+ (2400 × 1080 px), 421 PPI, 1300 nitov; batéria: 4000 mAh; rozmery: 151,7 × 71,2 × 7,9 mm, hmotnosť: 171 g

Cena: 8 GB RAM + 128 GB: 849 EUR, 8 GB RAM + 256 GB: 899 EUR

Galaxy S21+: displej: 6,7-palcový Full HD+ Dynamic AMOLED 2X FHD+ (2400 × 1080 px), 394 PPI, 1300 nitov, batéria: 4800 mAh; rozmery: 161,4 × 75,6 × 7,8 mm, hmotnosť: 202 g

Cena: 8 GB RAM + 128 GB: 1049 EUR, 8 GB RAM + 256 GB: 1099 EUR

+ Vynikajúci plochý displej s adaptívnou frekvenciou obnovovania, výkonný procesor a grafika, výdrž na batériu, výborné fotoaparáty, kvalitné nočné zábery

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S21 5G

2 komentáre

Murpho reakcia na: Nové vlajkové lode Samsung Galaxy S21 5G a Galaxy S21+ 5G

9.2.2021 14:02
https://www.pcrevue.sk/a/Nove-vlajkove-lode-Samsung-Galaxy-S21-5G-a-Galaxy-S21--5G < Vazne vlajkova lod ?
Reagovať

tak za tisíc eur určite - nie! reakcia na: Nové vlajkové lode Samsung Galaxy S21 5G a Galaxy S21+ 5G

7.2.2021 16:02
tak za tisíc eur určite - nie!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať