S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Patriot Viper Steel RGB (2× 8 GB) / Efektné a rýchle zároveň

0

Na test k nám dorazila najnovšia súprava RAM od firmy Patriot. Ide o moduly Viper Steel RGB s XMP nastaveným na 3600 MHz a CL20 (20-26-26-46). Na pohľad sa zdá, že ide v prvom rade o esteticky príťažlivé pamäte, pri ktorých ostatné parametre sú už druhoradé. Nie je to však celkom tak.

Áno, z nastavení XMP možno usúdiť, že Patriotu záležalo na vyššej priepustnosti (3600 MHz) na úkor pomalšieho časovania. Predsa len CL20 s tRCD a tRP na 26 nepatrí k tomu najsvižnejšiemu, čo sa s 3600 MHz páruje. Manuálne ladenie však prezrádza, že pamäte majú veľké rezervy. Časovanie sa dá pohodlne znížiť na CL20-21-21-42 a frekvencie pritom zvýšiť až na 4133 MHz tak, aby bolo všetko stabilné. A to už je výborný pomer a vzhľadom na pamäte s osvetlením RGB LED i nevídaný. Minimálne pokiaľ zoberiete do úvahy cenu, za ktorú sa predávajú. Isteže, existujú aj podobné pamäte, ktoré sa dajú lepšie ohýbať, ale tie sú už drahšie a mimo cenovej kategórie Viper Steel RGB. Tieto za cenu okolo 100 eur ponúkajú výborný pomer cena/hodnota a konečne existujú cenovo dostupné pamäťové moduly, ktoré sú jednak vybavené RGB LED, jednak dosahujú špičkové rýchlosti. K tým sa však dostanete až po ručnom nastavení frekvencií a časovania, v XMP sú rýchlosti „iba“ nadpriemerné. Každopádne sa 3600 MHz Viper Steel RGB vymykajú zo stereotypu, v ktorom výrobcovia na osvetlených moduloch obyčajne šetria na pamäťových čipoch alebo majú, naopak, kvalitné a rýchle pamäťové čipy, ale už chýba trendové RGB LED. V tomto prípade ide o kombináciu jedného s druhým.


Na jednotlivých pamäťových čipoch je vytlačené logo Patriot, ale vyrába ich Hynix (konkrétne ide o vcelku slušné čipy M-Die)

Konkrétne tieto moduly s kódovým označením PVSR416G360C0K sú postavené na čipoch Hynix M-die. Tie sú osadené iba z jednej strany (single-rank), čo je z hľadiska kompatibility naprieč platformami lepšie z možných riešení. Pamäte dosahujú vysoké rýchlosti nielen na platforme Intel, ale i na AMD. Moduly sme testovali na doskách s AMD X570 s procesorom Ryzen 9 5900X.

Pestrofarebné osvetlenie sa dá pohodlne regulovať cez všetky aplikácie popredné  výrobcov základných dosiek (t. j. ASRock Polychorme Sync, ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion a MSI Mystic Light). Hexadecimálnym zadaním možno nastaviť ľubovoľný odtieň a rôznych efektov máte na výber takisto od výmyslu sveta.

Pozor si treba dávať na to, že moduly sú pomerne vysoké. Siahajú až do 47 mm, čo môže spôsobovať v slotoch DIMM bližšie k procesoru nekompatibilitu s niektorými vežovitými chladičmi. Preto je dôležité dôkladne si premerať priestor v tejto oblasti. Inak sa pamätiam Viper Steel RGB ťažko niečo vyčíta, možno ešte to „pomalšie“ XMP s veľkou rezervou. Časovanie mohlo byť pokojne nižšie, frekvencia 3600 MHz je z pohľadu čo najširšej kompatibility nastavená vhodne.

 „Veľmi výhodná cena, vysoká rýchlosť, príjemný vzhľad – všetko dobre.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi slušné možnosti zvýšenia frekvencie a zníženia časovania, vábny vzhľad, široká kompatibilita, výhodný pomer cena/hodnota
- Vyššie pasívy (eventuálna kolízia s vybranými chladičmi CPU), zbytočne pomalé časovanie v XMP

Hodnotenie: 9/10

Cena: 100 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať