SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Plávajúce solárne pole XolarSurf zvládne aj drsné podmienky na mori

Technológie
0

Myšlienka solárnych panelov plávajúcich v nádržiach a na iných pokojných vodách sa už ujala. No ich inštalovanie na mori je technická výzva. Napriek tomu potenciálny prínos spoločného umiestnenia solárnych panelov s veternými elektrárňami na mori je lákavý a firma Moss Maritime sa približuje k riešeniu. Moss Maritime, pobočka spoločnosti Saipem, spolupracuje so spoločnosťou Equinor na vývoji modulárnej plávajúcej solárnej platformy na mori.

Konštrukcia sa zameriava na jednoduchú výrobu, prepravu a inštaláciu, ako aj na maximalizáciu flexibility v drsných oceánskych vodách. Pôvodný plán počítal s pilotnou inštaláciou s výkonom 1 MW v roku 2020, ale potom bol upravený na 0,5-megawattovú verziu v roku 2023. Testovanie pre spoločnosť SINTEF Ocean bolo označené ako „revolučné“, keďže zahŕňalo konštrukciu s mnohými modulmi.

Pilotný program ukázal uskutočniteľnosť rozmiestnenia plávajúcich solárnych polí na šírom mori a ich potenciálneho spoločného umiestnenia s veternými farmami na mori. Koncepciu XolarSurf spoločnosti Moss Maritime schválila organizácia DNV (Det Norske Veritas – medzinárodne akreditovaná registrátorská a klasifikačná spoločnosť) na základe noriem pre plávajúce veterné konštrukcie. Moss plánuje uviesť do prevádzky prototypovú verziu XolarSurf v júni a vidí príležitosti na spoločné umiestnenie plávajúcej solárnej elektrárne s pobrežnými veternými farmami, čo povedie k zvýšeniu kapacity výroby energie.

Plávajúca solárna elektráreň má v porovnaní s plávajúcou veternou farmou výhody v jednoduchosti, nižších nákladoch a jednoduchosti masovej výroby. Moss Maritime bude pokračovať v zdokonaľovaní svojej plávajúcej solárnej technológie na základe požiadaviek načrtnutých DNV. Predpokladá sa, že celosvetový trh s plávajúcimi solárnymi elektrárňami výrazne porastie v dôsledku využívania doteraz nedostatočne využívaných vodných plôch, ako aj vládnych stimulov pre obnoviteľnú energiu.

Zdroj: cleantechnica.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať