S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung Galaxy S23 Ultra – možnosti fotenia a nakrúcania videí

0

Okrem klasického fotenia a nakrúcania videí fotoaparáty prémiového smartfónu Samsung Galaxy S23 Ultra umožňujú aj fotenie do formátu RAW, ktorý poskytuje viac možností pri následných úpravách, môžete fotiť hviezdnu oblohu, robiť takzvané dvojexpozície a pre portrétne fotografie a videá sú okrem rozostrenia pohybu k dispozícii aj rôzne zaujímavé efekty.  

Video demonštrujúce možnosti fotenia a filmovania s praktickými ukážkami

Na zábery architektúry, alebo prírodných scenérií je určený fotoaparát s ultraširokouhlým objektívom a 12 MPix snímačom. Objektív má svetelnosť f/2.2, jeho prepočítaná ohnisková vzdialenosť je 13 mm, a uhol záberu 120˚ Hlavný fotoaparát, ktorého mierne širokouhlý objektív má približne rovnaký zorný uhol ako ľudské oko má snímač s rozlíšením 200 megapixelov. V implicitnom rozlíšení však produkuje zábery  s rozlíšením 12 MPx. Technicky to znamená, že sa kombinuje 16 fyzických pixelov v matici 4 x 4 do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetle pri fotení za horších svetelných podmienok, napríklad v šere, večer, či v noci. Ak chcete zachytiť viac detailov, môžete si nastaviť aj fotenie v rozlíšení 50 a 200 megapixelov. Pri rozlíšení 50 MPx sa kombinujú 4 fyzické pixely v matici 2 x 2 a pri rozlíšení 200 MPx obrazový pixel zodpovedá fyzickému. V tabuľke je prehľad rozmerov v pixeloch pre jednotlivé rozlíšenia aj približná veľkosť  obrazového súboru pri fotení do formátu JPG

4:3 12 MPx
4000 x 3000 px
3,55 MB
4:3 50 Mpx
8160 x 6120 px
10 MB
4:3 200 MPx
16320 x 12240 px
22,7 MB

K dispozícii sú aj dva teleobjektívy, jeden ohniskovou vzdialenosťou 70 mm a trojnásobným zoomom. Druhý periskopický teleobjektív s 10 x zoomom má ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 230 mm. Laicky povedané fotografia vzdialeného objektu bude rovnaká, ako keby ste ju urobili na zrkadlovke, alebo bezzrkadlovke s full frame snímačom a objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 230 mm..

Začneme nočnými zábermi z ruky, ktoré sú skutočne excelentné aj v zložitých svetelných podmienkach. Nasledujúcu štvoricu tvoria zábery záhrady osvetlené pouličnou lampou z ovzdialenosti približne 80 m

Nočné zábery pri intenzívnom snežení od ultraširokouhlého objektívu až po 10 násobný zoom

Dve štvorice denných záberov, znovu od ultraširokouhlého objektívu až po 10 násobný zoom

Príklad makrozáberu- pohľad do vnútra klasického písacieho stroja

Možno si poviete, že teleobjektív je zbytočný, stačí predsa urobiť výrez zo záberu v rozlíšení 200 MPx. Má to jeden háčik a tým sú fyzikálne objektívu, ktorý na malú plochu snímača nedokáže preniesť rovnako ostrý obraz ako objektív s troj, alebo desať násobným priblížením. Záber teleobjektívom má podstatne viac detailov, než výrez z 200 megapixelového záberu. Teleobjektív s trojnásobným zoomom odporúčam používať aj pri portrétoch, pretože vtedy môžete fotiť z väčšej diaľky a v neprejaví sa natoľko perspektíva.

Porovnanie výrezu z 200 megapixelového snímača a záberu 10 x teleobjektívom

Pri nakrúcaní videí môžete nastaviť maximálne rozlíšenie 8K pri 30 snímkach za sekundu. Treba samozrejme mať na pamäti, na čom budete videá prehliadať. Televízory s rozlíšením 8K ešte nie sú veľmi rozšírené, takže väčšinou budete nakrúcať v rozlíšení 4K UHD, alebo Full HD. V 4K môžete nastaviť snímkovú frekvenciu na 60 fps. V porovnaní s vlaňajším modelom S22 Ultra bola podstatne vylepšená stabilizácia obrazu, takže nakrúcať môžete aj v pohybe a S 23 Ultra vám môže suplovať aj akčnú kameru. Samozrejme zaujímali ma aj možnosť zoomovania počas nakrúcania. Buď môžete prepínať prednastavené hodnoty 0,6 x, 1 x, 3 x a 10 z alebo meniť priblíženie plynulo. Pri zoomovaní sa v určitom okamihu prepne snímanie zo širokouhlého objektívu na hlavný objektív a potom postupne na obidva teleobjektívy. Pri záberoch zblízka sa to prejaví nepatrným poskočením obrazu pretože objektívy sú v inej polohe, avšak kontinuita farieb zostáva zachovaná. Ďalšou zaujímavou funkciou je spomalené a super spomalené video na zachytenie rýchlych dejov.

Veľmi zaujímavý je aj režisérov pohľad, kde je do videa vložený rámik záberu selfie kamerou. Aj v tomto režime môžete prepínať zoom. Režim režisérov pohľad je vhodný napríklad pre blogy, alebo videorecenzie, keď chcete, aby na obrazovke bol moderátor aj snímaná scéna.

K dispozícii je aj režim portrétneho videa s rozostrením pozadia a ďalšími pôsobivými efektami. Napríklad na rozmazanom pozadí môžete nastaviť veľkosť takzvaných bokeh kruhov, alebo na pozadie môže byť aplikovaný efekt porúch televízneho obrazu. Pozadie potom vyzerá, ako keby bolo nakrúcané nejakou starou nekvalitnou kamerou, zatiaľ čo osoba, alebo osoby v popredí sú v perfektnej kvalite. Týmto efektom  sa dá napríklad simulovať, že človek stojí pred obrazom na staršom televízore.Na demonštráciu možností portrétnej fotografie a videa som použil figurínu. Je trpezlivá a určite nebude namietať porušenie GDPR. Nakoľko medzi efektami pre portréty je aj štúdiové osvetlenie, figurínu som úmyselne osvetlil takmer bodovým svetlom, aby táto funkcia mohla predviesť svoje možnosti. Zodpovedá to realite, aj ľudí len málokedy fotíme v dobre osvetlenom štúdiu.

Selfie kamera umožňuje prepínať užší, alebo širší uhol záberu, podľa toho či ste v zábere sám, alebo je tam skupinka ľudí. K dispozícii sú aj rôzne efekty. Akonáhle sa rozpozná obličaj, tak sa príslušný efekt začína aplikovať. Portrétny režim umožňuje rozostriť pozadie v siedmych stupňoch.

Vpravo je umelé rozostrenie pozadia za portértom

K dispozícii máte aj ďalšie zaujímavé efekty, napríklad simuláciu štúdiového portrétu. To je aj dôvod, prečo som portrétovanú figurínu osvetlil tak ledabolo ostrým svetlom. Režim štúdiového portrétu záber podstatne vylepší. K dispozícii máte aj čierne podexponované pozadie, svetlé preexponované pozadie, či farebné pozadie. Taktiež si môžete zvoliť režim monochromatického pozadia. Pri každom efekte môžete nastaviť jeho intenzitu.

Príklady efektov v portrétnom režime

K dispozícii máte aj profi režim. Nakoľko objektívy nemajú clonu, tak môžete nastavovať len čas uzávierky, ISO a vyváženie bielej farby. Rovnako v režime profesionálneho videa môžete nastavovať parametre, napríklad uzávierka sa pre verné filmové podanie na profesionálnych kamerách zvykne nastavovať ako dvojnásobok snímkovej frekvencie, čiže pri 30 fps nastavíte čas  uzávierky 1/60.

Náročnejších fotografov poteší aplikácia Expert RAW, ktorá sa pred prvým použitím stiahne s aplikačného obchodu. Aplikácia okrem bežného fotenia do formátu RAW umožňuje fotenie hviezdnej oblohy, prípadne môžete urobiť takzvanú dvojexpozíciu. Fotí sa do RAW formátu Adobe DNG, takže na spracovanie „surového“ záberu môžete použiť nielen aplikácie od Adobe, ale aj Zoner Photo Studio, či ďalšie aplikácie. RAW formát poskytuje podstatne viac možností úprav, napríklad rozjasnenie tieňov, či zobrazenie detailov na veľmi jasných plochách. Do RAW môžete fotiť v rozlíšení 12, alebo 50 megapixelov.

Ak to zosumarizujem tak fotoaparáty smartfónu Samsung Galaxy S 23 Ultra majú veľmi široké technické a kreatívne možnosti a je na vás ako ich budete využívať.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S23 Ultra

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať