Samsung Galaxy Z Fold3 5G / Tretia generácia „skladačky“
Ako sa zdá, smartfóny so skladacím displejom by mohli byť v budúcnosti jednou z alternatív, ako v relatívne malom zariadení dosiahnuť veľkú zobrazovaciu plochu. Svedčí o tom aj najnovší prírastok Samsungu, tretia generácia smartfónu Z Fold3. Aj keď na prvý pohľad oproti predchodcovi nedošlo až k takým revolučným zmenám, opak je pravda.
Asi najvýznamnejšia zmena, ktorá má pomerne veľký dosah na celú konštrukciu zariadenia, je jeho vodotesnosť. Ak vezmeme do úvahy, aký tvrdý oriešok bol prísť v druhej generácii s tesnosťou proti prachu, tu sa výrobcovi podaril naozaj husársky kúsok. Treba pripomenúť, že v súčasnosti ani zďaleka všetky bežné smartfóny nie sú vodotesné, ale tu je navyše v strede zariadenia veľký ohýbací mechanizmus a ohybný displej. Výrobca to vyriešil pomerne zaujímavo. Obe polovice telefónu sú utesnené zvlášť, ale sklápací mechanizmus vodotesný nie je. Pánty sú vyrobené z materiálu, ktorý nepodlieha korózii, a samostatné tesnenia majú konektory páskových vodičov, ktoré prepájajú obe časti zariadenia.
Zmeny sa dotkli viacerých komponentov. Vonkajší aj vnútorný displej majú rovnakú veľkosť ako v predchádzajúcej generácii, vonkajší však chráni nové sklo Gorilla Glass Victus. Vnútorný má odolnejšiu povrchovú úpravu a lepšie po ňom kĺže prst. Okrem toho dostal špeciálnu rezistívnu vrstvu, ktorá umožňuje použitie nového pera S Pen Fold Edition. Pero je kompatibilné iba so zariadením Z Fold3, nie je vybavené technológiou bluetooth a ide o voliteľné príslušenstvo. Samsung však ponúka aj nové pero S Pen Pro s podporou bluetooth, ktoré má na tele malý prepínač a možno ho tak používať na všetkých doterajších zariadeniach s podporou S Pen a po prepnutí aj na Z Fold3. Obe perá majú nový, špeciálne vyvinutý hrot, ktorý je šetrnejší práve k flexibilnému displeju Z Fold3. Keď som k displeju priložil pero z Galaxy Note 20 Ultra, zobrazilo sa hlásenie, že pero môže poškodiť povrch displeja. Samozrejme, pero ani nefungovalo. Použitie pera je s novým Z Fold3 v podstate rovnaké ako pri zariadení Note a rovnaké sú aj jeho možnosti vrátane Air Command. Vzhľadom na chýbajúci bluetooth však neumožňuje diaľkové ovládanie ako posledná generácia Note. Jediná, ale dosť podstatná chybička krásy je fakt, že pero nie je súčasťou balenia a hlavne nie je integrované do tela. Pero som mal k dispozícii ako súčasť flipového puzdra, ale táto kombinácia sa mi veľmi nepáčila. Už aj tak dosť veľký smartfón ešte zväčší a vzhľadom na umiestnenie pera na ohybe neumožňuje normálne položiť otvorený prístroj na stôl. Navyše puzdro znemožňuje využitie hlavného fotoaparátu na selfie s náhľadom na prednom displeji.
S vnútorným displejom súvisí aj ďalšia novinka. Je ňou nový fotoaparát s rozlíšením 4 Mpx, veľkosťou bodu 2 µm a svetelnosťou f/1,8, ktorý je po novom umiestnený pod displejom, teda nie pod otvorom v displeji. Výsledok je taký, že fotoaparát je za bežných okolností neviditeľný. Novinkou je však aj to, že celé telo je teraz zhotovené z hliníkovej zliatiny. Predný, teda vonkajší displej je po novom rovnakého typu ako vnútorný, teda Dynamic AMOLED, uhlopriečka 6,2" mu zostala, no mierne sa zvýšilo jeho rozlíšenie na 2268 × 832 bodov.
Samozrejme, ako sa dá očakávať, ďalšia významná zmena je čipová súprava. Ide o najvýkonnejší model na súčasnom trhu Snapdragon 888 5G. Ten pracuje s architektúrou Kryo 680 a obsahuje jedno jadro Cortex X1 na 2,84 GHz, 3 jadrá Cortex A78 na 2,42 GHz a 4 jadrá Cortex A55 na 1,8 GHz. Čipová súprava spolupracuje s 12 GB štvorkanálovej pamäte LPDDR5 a vysokorýchlostným úložiskom UFS 3.1 s kapacitou 512 GB. Vzhľadom na nižšiu spotrebu a menšiu hrúbku zariadenia sa kapacita duálnej batérie znížila zo 4500 na 4400 mAh.
Zmien sa dočkal aj softvér. Zlepšená bola podpora multiview, teda zobrazenie a práca s viacerými oknami. K ich využitiu dopomáha aj bočný panel – taskbar, na ktorom si jednoduchšie zvolíte aplikácie, ktoré chcete používať. Môžete si takisto uložiť výber 2 - 3 aplikácií, ktoré často používate súčasne. Potom si iba z taskbaru vyvoláte ikonu so skupinou aplikácií a máte hneď rozdelenú obrazovku podľa svojich zvykov. Zaujímavé je využitie tejto funkcie napríklad počas hovoru alebo komunikácie cez čet, keď si môžete vo vedľajšom okne zapisovať poznámky. Medzi novinky patrí aj možnosť roztiahnutia aplikácií na celú obrazovku. Samsung intenzívne spolupracuje s vývojármi aplikácií a väčšina tých najpoužívanejších bola upravená na celú obrazovku už pri uvedení zariadenia na trh, v súčasnosti ich je niekoľko stoviek. Samozrejme, boli zachované všetky predchádzajúce možnosti náhľadu aplikácií na celej aj prehnutej obrazovke. Pri prehliadaní videa či fotiek si tak v spodnej časti môžete zobrazovať náhľady alebo lištu ovládania, v správach na ľavej strane vidíte zoznam, na pravej náhľad správy a podobne. V menu si tiež môžete nastaviť, ktoré aplikácie sa budú prepínať po roztvorení či zatvorení displeja. Výhodné je, že oba displeje sú teraz rovnakého typu a používajú aj rovnakú frekvenciu 120 Hz.
O ďalších funkciách a vychytávkach by sa dalo písať ešte veľa a bol by to dlhý výpočet všetkého možného. Poďme sa však radšej pozrieť na praktické využitie tejto koncepcie. Odhliadnuc od toho, že ide o jeden z najdrahších smartfónov na trhu, má určite čo ponúknuť, ale tak ako každý model nie je pre každého. Z praktickej stránky si na jeho používanie určite musíte chvíľu zvykať a musíte takisto akceptovať väčšie rozmery aj hmotnosť, hoci oboje sa oproti druhej generácii znížilo. Pri bežnom využívaní v role smartfónu v podstate nie je rozdiel oproti bežným modelom. Na všetky úkony môžete využívať vonkajší displej, ktorý je dostatočne veľký, aj keď oproti podobne veľkým smartfónom je užší, a teda jeho zobrazenie je menšie. Vnútorný displej je výborný na prehliadanie multimédií, sociálnych sietí, vybavovanie elektronickej pošty, čítanie dokumentov a podobne. Sledovanie videí či hranie hier na celú obrazovku je naozaj zážitok aj vďaka kvalitnému stereofónnemu zvuku. V spolupráci s perom sa z neho stáva silný pracovný nástroj, porovnateľný s modelmi Note. Rovnako ako pri týchto modeloch má zariadenie vynikajúce nástroje na prevod písaného textu, ktoré si poradia aj s ozajstným škrabopisom. Novinkou je aj systémový prevod reči na text, ten však zatiaľ pracuje iba v angličtine.
Fotoaparáty patria k tomu lepšiemu, čo môžete vo vlajkových lodiach stretnúť, a výstup fotiek aj videa je výborný. Výnimkou je iba nový selfie fotoaparát pod hlavným displejom, ktorý predsa len trpí umiestnením pod plochou displeja a na kvalitné fotky potrebuje veľa svetla. Nepovažujem to však za chybu, ak chcete peknú snímku, zostávajú vám ešte 4 fotoaparáty.
Z hľadiska komunikácie patrí smartfón, samozrejme, k špičke. Pojme dvojicu micro SIM v neobvyklom obojstrannom držiaku a k dispozícii je aj eSIM. Vnútornú pamäť rozšíriť nemožno, ale 512 GB by malo bohato postačovať. Z Fold3 podporuje komunikáciu v sieťach 5G, Wi-Fi 6, bluetooth 5.2 a samozrejmosť je NFC. Podporované sú technológie Samsung DeX aj Samsung Pay. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi a zdieľanie napájania. Rýchle nabíjanie pracuje s maximálnym výkonom 25 W. Autentifikáciu zabezpečuje snímač odtlačkov prstov na zapínacom tlačidle, rozpoznávanie tváre, vzor alebo PIN.
V testoch výkonnosti zariadenie dosiahlo jedny z najvyšších hodnôt na trhu. Samsung sa novým Z Fold3 snaží nahradiť nielen starší Z Fold2, ale aj zariadenia Note. Z môjho hľadiska ide o krok vedľa. Z Fold3 je špecifické zariadenie a určite si nájde množstvo priaznivcov, ktorí dokážu využiť jeho prednosti. Ako dlhoročný používateľ Note ho však nepovažujem za plnohodnotnú náhradu.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vodotesnosť, kvalita zobrazenia, výkon, kvalita foto/video, výdrž
- Pero nie je v tele prístroja
PARAMETRE:
• Displej (vonkajší) 6,23" (832 × 2268), Dynamic AMOLED 120 Hz, Corning Gorilla Glass Victus, displej (vnútorný) ohybný, 7,6" (1768 × 2208), Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex, 120 Hz, čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 888, 5 nm, 64-bit. Octa-Core procesor s architektúrou Kryo 680 1× Cortex X1 na 2,84 GHz, 3× Cortex A78 na 2,42 GHz a 4× Cortex A55 na 1,8 GHz, 12 GB RAM, 512 GB UFS 3.1, 2× nano SIM, 1× eSIM, predný fotoaparát: 10 Mpx: f/2,2, veľkosť pixela: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚, vnútorný fotoaparát pod displejom 4 Mpx, veľkosť pixela 2,0 μm a svetelnosť f/1,8, zadné fotoaparáty 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát: f/2,2, veľkosť pixela: 1,12 μm, uhol záberu: 123˚, 12 Mpx širokouhlý fotoaparát: Super Speed Dual Pixel AF, optický stabilizátor, f/1,8, veľkosť pixela: 1,8 μm, uhol záberu: 83°, 12 Mpx fotoaparát s teleobjektívom: PDAF, f/2,4, optický stabilizátor, veľkosť pixela: 1,0 μm, uhol záberu: 45˚, duálny optický stabilizátor, optický zoom 0,5× do šírky a 2× do dĺžky, až 10× digitálny zoom, HDR10+, kontinuálne zaostrovanie, duálna batéria 4400 mAh, bezdrôtové nabíjanie Qi, podpora LTE Cat.20, 5G Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave, Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 5.2, USB-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou), rozmery (zatvorený) 68 × 159,2 × 16 mm, rozmery (otvorený) 128,2 × 159,2 × 6,4 mm, hmotnosť 271 g
HODNOTENIE: 10/10
Zobrazit Galériu