Lyofilizácia umožní lacné a bezpečné skladovanie genómu ohrozených živočíchov
Vedci prvýkrát vytvorili klonované myši z lyofilizovaných kožných buniek z myšieho chvosta. Klony sa zvyčajne vyrábajú z buniek zmrazených v tekutom dusíku. Aj keď lyofilizácia bunky zabila, vedci boli schopní produkovať klony vložením odumretých kožných buniek do čerstvých myších vajíčok. Skutočnosť, že tieto bunky sa dajú uchovať bez tekutého dusíka pomocou technológie lyofilizácie, umožní lacné a bezpečné skladovanie genetických zdrojov z celého sveta.
„Keby sa rovnaké opatrenie dalo vykonať u ohrozených druhov, kde prežili iba samce, bolo by možné vyprodukovať samice a prirodzene zachovať tento druh,“ píšu autori v článku publikovanom v časopise Nature Communications . Napriek dosiahnutému úspechu je tento proces neefektívny – lyofilizácia poškodila DNA v kožných bunkách. A miera úspešnosti pri vytváraní zdravých myších samíc a samcov bola len 0,2 až 5,4 %. V niektorých bunkách sa stratil chromozóm Y, čo viedlo k tomu, že sa z buniek získaných od samcov narodili samice myší.
Zdro ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH