Mozgový implantát mení myšlienky na slová, aby ochrnutý človek mohol zase „hovoriť“
Facebook okrem iného investuje aj do výskumu implantovaných rozhraní mozog – počítač. Posledná fáza niekoľkoročnej štúdie Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCFS), financovanej Facebookom, ktorá sa volá Project Steno, sa zameriava na preklad konverzačných pokusov ochrnutého pacienta s poruchou reči do slov na obrazovke. Je to prvýkrát, čo sa slovo, ktoré sa prirodzene snaží povedať pacient, dá dešifrovať iba z mozgovej činnosti. Štúdia bola zverejnená v časopise New England Journal of Medicine.
Rozhrania typu mozog – počítač (BCI) stáli za mnohými nedávnymi sľubnými výskumami vrátane výskumu Stanfordovej univerzity, ktorý dokázal premeniť imaginárny rukopis na premietaný text. Štúdia UCSF má odlišný prístup, analyzuje skutočné pokusy o reč a pôsobí takmer ako prekladateľ. Výskumníci implantovali „neuroprotézu“ s elektródami ochrnutému mužovi, ktorý vo veku 20 rokov prekonal mozgovú príhodu.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Po implantácii elektród do oblasti mozgu spojenej s ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH