Nová technológia na výrobu čistej energie
Medzinárodný tím vedcov vytvoril novú technológiu, ktorá využíva chemický proces premieňajúci slnečné svetlo, vodu a oxid uhličitý na acetát a kyslík na výrobu vysokohodnotných palív a chemikálií, poháňanú obnoviteľnou energiou.
V rámci procesu sa baktérie pestujú na syntetickom polovodičovom zariadení známom ako fotokatalyzátor, čo znamená, že premena môže prebiehať bez pomoci organických prísad, tvorby toxínov alebo použitia elektriny.
Cieľom projektu je obmedziť nárast úrovne CO2 v atmosfére, zabezpečiť dodávky zelenej energie a zmierniť globálnu závislosť od fosílnych palív. Dokument s podrobnosťami o zisteniach výskumu tímu bol publikovaný v časopise Nature Catalysis (https://dx.doi.org/10.1038/s41929-022-00817-z).
Hoci v poslednom čase došlo k nárastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako je vietor a slnko, táto výroba nie je kontinuálna. „Aby sme zaplnili medzeru, keď nefúka vietor alebo nesvieti slnko, potrebujeme technológie, ktoré dokážu vytvoriť skladovateľné pali ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH