Nové domy vyrobené 3D tlačou môžu stáť len desatinu ceny tých bežných
Vďaka pokroku v 3D tlači možno použiť túto technológiu na tlač najrôznejších produktov, vrátane domov. No môže mať takýto dom energeticky účinné vlastnosti, dá sa zhotoviť za nízke náklady a s použitím miestne dostupných zdrojov?
Vedci z univerzity v estónskom meste Tartu a Estónskej univerzity organických vied vytvorili sľubné riešenie vo forme 3D tlačiteľného materiálu podobného betónu, ktorého základ tvoria mletá rašelina, prach z ropnej bridlice a nanočastice oxidu kremičitého. Umožnil by znížiť náklady na výstavbu rodinných domov asi 10-krát.
„Rašelina má vynikajúce antibakteriálne a tepelné vlastnosti, je lacná a široko dostupná v mnohých regiónoch sveta,“ povedal výskumný pracovník Jüri Liiv. „Napriek tomu sa nepoužívala ako zložka betónovo-organických materiálov pre svoje vlastnosti spomaľujúce tuhnutie betónu.“
Vedci však tento problém vyriešili a teraz sú schopní vytvoriť odolný kompozit na báze rašeliny s veľmi dobrými tepelnými a mechanickými vlastnosťami. Kompozitný m ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH