Umelý hodváb pevnejší ako oceľ či kevlar
Inžinieri navrhli hybridné proteíny amyloidového hodvábu a dali ich vyrobiť upraveným baktériám v laboratóriu. Výsledné vlákna sú pevnejšie a húževnatejšie ako prírodný pavučinový hodváb, ktorý je údajne jedným z najsilnejších materiálov na Zemi. Umelý hodváb, nazývaný polymérne amyloidové vlákno, vyrobili baktérie, ktoré boli geneticky navrhnuté v laboratóriu Fuzhong Zhanga, profesora Fakulty energetiky, životného prostredia a chemického inžinierstva na Washingtonskej univerzite v St. Louis.
Zhang pracoval s pavúčím hodvábom už od roku 2018, keď jeho laboratórium vytvorilo baktérie produkujúce rekombinantný pavúčí hodváb s rovnakými mechanickými charakteristikami ako jeho prirodzené náprotivky. Problém spojený s rekombinantným vláknom pavúčieho hodvábu (bez významnej modifikácie sekvencií prírodného pavúčieho hodvábu) je potreba vytvoriť β-nanokryštály, hlavnú zložku prírodného pavúčieho hodvábu, ktoré prispievajú k jeho pevnosti.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Pre ľudí je pro ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH