Vesmírna loď Titan Cosmos dopraví astronautov na Mars dvakrát rýchlejšie ako Space X
Vesmírna loď Leto Titan Cosmos, ktorú navrhol Oscar Viñals, sa bude môcť prispôsobiť rôznym vesmírnym misiám – od rozmiestňovania satelitov až po prieskum hlbokého vesmíru a ťažbu na asteroidoch. Je navrhnutá tak, aby bola všestranná, odolná a cenovo dostupná, a jej cieľom je, aby sa dala úplne opakovane použiť.
Viñals hovorí, že sa inšpiroval raketoplánom NASA a názov pochádza od jedného z dvanástich titánov gréckej mytológie, bohyne Leto, ktorá bola matkou Apolóna a Artemidy. Pohonný systém Leto Titan Cosmos kombinuje pokročilé technológie, ktoré sľubujú zefektívnenie vesmírneho cestovania. Potenciálne by sa tak mohli skrátiť časy medziplanetárnych misií a znížila by sa psychická záťaž pri dlhodobých vesmírnych cestách.
Vesmírna loď môže niesť až päť astronautov a na Mars by sa mohla dostať spolu s materskou loďou za 39 dní. Podľa NASA by jednosmerná cesta na Mars trvala približne deväť mesiacov. Spiatočná cesta by však trvala zhruba 21 mesiacov, pretože na návrat by bolo treba čakať približne tri mesiace, kým sa Zem a Mars dostanú do vhodnej polohy. Spoločnosť Space X Elona Muska plánuje let astronautov na Mars za 80 až 100 dní.
Konštrukcia Viñalsovej vesmírnej lode zahŕňa zvlnené tvary a strategicky umiestnené difúzory v jej spodnej časti, ktoré majú zvládnuť horúcu vesmírnu plazmu, ktorá vznikne po opätovnom vstupe lode do atmosféry. Tým sa zabezpečí, že kozmická loď vydrží extrémne podmienky atmosférického trenia a bezpečne sa vráti. Do Leto Titan Cosmos sú zabudované aj pokročilé materiály, ako sú tepelné dlaždice a štruktúry na báze grafénu.
Tie zabezpečia pevnosť a tepelnú odolnosť, čo umožní kozmickej lodi pristáť na rôznych povrchoch planét. Leto Titan Cosmos by mohol fungovať samostatne alebo ako súčasť väčších misií a podporovať vládne aj súkromné vesmírne projekty. Viñals si uvedomuje prekážky, ktoré ho čakajú. Aj keď sa v blízkej budúcnosti nepodarí zrealizovať celú víziu, Leto Titan Cosmos by mohol pripraviť pôdu pre ďalšie prelomové projekty v oblasti výskumu vesmíru.
Zdroj: the-sun.com.
Zdroj Foto: YOUTUBE/OVI'S DESIGN
Zobrazit Galériu