
Kontroverzný startup chce nahradiť robotmi všetkých ľudských pracovníkov
Spoločnosť Mechanize nedávno založil známy výskumník v oblasti umelej inteligencie Tamay Besiroglu, ktorý je aj zakladateľom neziskovej organizácie na výskum AI s názvom Epoch. Ten v príspevku na sociálnej sieti X napísal, že cieľom startupu je „úplná automatizácia všetkej práce“ a „úplná automatizácia ekonomiky“. Znamená to, že Mechanize pracuje na nahradení každého ľudského pracovníka robotom s AI agentom? V podstate áno.
Startup chce poskytnúť údaje, hodnotenia a digitálne prostredia, aby pracovníkom umožnil automatizáciu akejkoľvek práce. Besiroglu dokonca vypočítal celkový osloviteľný trh spoločnosti Mechanize tak, že zhrnul všetky mzdy, ktoré sú v súčasnosti vyplácané ľuďom. „Trhový potenciál je tu absurdne veľký: pracovníci v USA dostávajú ročne súhrnne približne 18 biliónov dolárov. Pre celý svet je toto číslo viac ako trikrát väčšie, približne 60 biliónov dolárov ročne,“ napísal.
Vysvetlil však, že v skutočnosti sa startup zameriava „na prácu bielych golierov“, a nie na manuálne práce, ktoré by si vyžadovali robotizáciu. Reakcie boli zväčša negatívne, pričom niektorí vyjadrili obavy, že by to mohlo poškodiť väčšinu pracovníkov. Kritici sa obávajú, že hoci spoločnosti môžu z automatizácie profitovať, pre mnohých ľudí by mohla viesť k strate zamestnania a ekonomickým ťažkostiam.
Besirogluova organizácia Epoch už v minulosti čelila kontroverzii, keďže bola obviňovaná z netransparentného informovania o svojich prepojeniach so spoločnosťami zaoberajúcimi sa umelou inteligenciou, ako je napríklad OpenAI. Startup Mechanize má významných investorov vrátane Nata Friedmana a Daniela Grossa, ktorí ocenili tím stojaci za touto spoločnosťou. Besiroglu tvrdí, že automatizácia by mohla obohatiť ľudstvo prostredníctvom hospodárskeho rastu, čo by podľa neho mohlo viesť k vyššej životnej úrovni a novým tovarom a službám.
Kritici však poukazujú na to, že bez pracovných miest môžu ľudia čeliť nedostatočným príjmom na nákup týchto produktov vyrobených agentmi AI. Besiroglu sa domnieva, že mzdy ľudí sa môžu zvýšiť pomocou doplnkových úloh, aj keď cieľom je, aby väčšinu práce zvládli AI agenty. Poznamenáva, že ekonomický blahobyt nie je založený len na mzdách, a navrhuje, že alternatívne zdroje príjmov, ako sú investície alebo štátna pomoc, by mohli zabezpečiť tých, ktorých pracovné miesta budú automatizované.
Napriek extrémnemu charakteru svojej vízie uznáva, že súčasné systémy agentov AI ešte nie sú efektívne a majú ťažkosti so spoľahlivosťou a plnením úloh. Na vývoji lepších agentov AI pracujú aj rôzne veľké spoločnosti a startupy. Spoločnosť Mechanize medzitým aktívne najíma ďalších zamestnancov, aby pokročila vo svojej misii.
Zdroj: techcrunch.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.