S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

DELL Vostro 5320 / Kompaktný ultrabook pre náročných používateľov

0

Kompaktný notebook s kovovým telom a prémiovým dizajnom je určený pre náročných firemných používateľov, ktorí preferujú mobilný dynamický štýl práce, prípadne často cestujú, takže malé rozmery a hmotnosť sú pre nich dôležité priority. Je až prekvapujúce, ako sa konštruktérom do veľmi tenkého tela podarilo zabudovať plnohodnotnú výbavu konektorov vrátane portu HDMI a USB-A.

Ultrabook má reprezentatívny dizajn, čo ocenia predovšetkým manažéri a obchodníci. Telo je z ľahkej zliatiny vo farebnom odtieni Titan Gray s jemne matnou povrchovou úpravou, príjemnou na dotyk. Po otvorení veka displeja sa trochu nadvihne spodná stena, čo umožňuje lepší prístup vzduchu k nasávacím otvorom, mierne zošikmená klávesnica prispieva k ergonómii. Notebook podporuje biometrickú autentifikáciu snímačom odtlačkov prstov s podporou technológie Windows Hello, integrovaným v tlačidle na zapnutie. Autentifikácia je rýchla a spoľahlivá.

Presný chod klávesov s príjemným nízkym zdvihom a štandardné rozstupy medzi klávesmi umožňujú rýchle písanie. Menšiu výšku majú len dva zvislé kurzorové klávesy. Samozrejmosť je podsvietenie symbolov klávesov s možnosťou nastavenia dvoch úrovní intenzity jasu. Výrobca udáva, že klávesnica z hľadiska odolnosti vyhovuje americkému vojenskému štandardu odolnosti MIL-STD-810H. Touchpad má príjemný povrch a dá sa pohodlne zatlačiť približne do dvoch tretín výšky.

Srdcom ultrabooku je 12-jadrový procesor Intel Core i5-1240P najnovšej generácie Alder Lake-P, ktorý v režime turbo dokáže krátkodobo pracovať na maximálnej frekvencii 4,4 GHz. Výrobca udáva TDP (Thermal Design Power) 28 W a maximálny TDP v režime Turbo 64 W. Reálny výkon je, samozrejme, v intenciách chladenia a schladiť 64 W si pri kompaktnom ultrabooku vyžaduje adekvátne konštrukčné riešenie. K účinnosti chladenia významne prispieva telo z ľahkej zliatiny, ktoré dobre vyžaruje teplo do okolia, a aj ventilátor, ktorý nasáva vzduch zospodu a vyfukuje ho dozadu po celej šírke kĺbu displeja. Pri bežnej práci v aplikáciách kancelárskeho balíka je chladenie takmer nehlučné, ventilátor počuť len pri výpočtovo náročnejších aplikáciách, napríklad pri rozsiahlejších analýzach v Exceli. Integrovaná grafika Intel Iris Xe postačí na všetky bežné aplikácie a aj na príležitostné hranie menej náročných hier.

Procesor má k dispozícii 16 GB rýchlej RAM DDR5. Recenzovaný model mal 256 GB disk SSD, čo v ére cloudových úložných priestorov úplne stačí. Ľudia, ktorí veľa cestujú, majú všetky dokumenty a súbory uložené v cloude alebo na firemných serveroch. V notebooku stačí mať aktuálne veci a, samozrejme, aj zásobu multimediálnej zábavy na cesty, keď budete offline. Keď už spomínam multimédiá, vzhľadom na tenké telo ma prekvapil pomerne dobrý zvuk. Úzke podlhovasté štrbiny akustických meničov sú v prednej časti spodnej steny a zvuk vyžarujú smerom nadol.

Displej je jemne matný, takže sa nemusíte báť odleskov. Jas 300 nitov je dostatočný aj na prácu na terase kaviarne v tieni za jasného slnečného dňa. Rozlíšenie full HD+ čiže 1920 × 1200 pixelov je pre uhlopriečku 13,3 palca optimálne a pomer strán 16:10 poskytuje viac priestoru na výšku, čo oceníte hlavne pri práci s dokumentmi či prehliadaní webových stránok. Kvalitná webová kamera s HD rozlíšením a dva mikrofóny v rámiku nad displejom poskytnú dobrý obraz aj zvuk pri videohovoroch a videokonferenciách.

Táto kategória malých ultrabookov máva štandardne jeden alebo dva porty USB-C a audiokonektor. Je až prekvapujúce, ako sa konštruktérom do veľmi tenkého tela podarilo zabudovať plnohodnotnú výbavu konektorov vrátane portu HDMI a USB-A. Obidva porty USB-C podporujú technológiu Thunderbolt 4 s rozhraním DisplayPort a funkciou Power Delivery. Pri pripájaní sa k projektoru alebo veľkoplošnej obrazovke, či už v konferenčnej miestnosti vo firme, alebo u zákazníka, prípadne počas prezentovania na podujatiach, oceníte už spomínaný port HDMI. ­Takisto pri home office je pripojenie monitora bezproblémové, či už cez HDMI, alebo USB-C, ak takúto možnosť monitor, prípadne jeho integrovaná dokovacia stanica ponúka. Vtedy je ultrabook z monitora aj napájaný a nabíjaný. Samozrejmosť je konektivita podľa štandardu Wi-Fi 6E (2×2, Intel AX211), ktorá poskytne maximálnu dostupnú prenosovú rýchlosť aj v exponovaných priestoroch obchodných centier, kde je veľa rôznych sietí Wi-Fi a pripojených zariadení. Bluetooth 5.2 zas umožňuje energeticky efektívnu komunikáciu s pripojenými zariadeniami.

Reálna výdrž štvorčlánkovej batérie s kapacitou 54 Wh pri zhruba tretinovom jase je 8 – 9 hodín, čo bohato pokryje pracovný deň vrátane súvisiaceho cestovania. Nabíja sa cez USB-C zo 65 W adaptéra.

Notebook som testoval hlavne s kancelárskymi aplikáciami, ale vyskúšal som aj editovanie fotografií v aplikácii Zoner Photo Studio. Po práci sa hodí trochu zábavy, a tak som okrem „povinného“ Solitaire vyskúšal aj strategickú hru Age of Empires II, ktorá bežala plynulo. Hry tohto typu v rozlíšení full HD bežali plynule. Na náročnejšie hry či grafické aplikácie, samozrejme, potrebujete verziu s dedikovaným grafickým čipom.

Pre firemných používateľov je priam nevyhnutnosť servis Next Business Day On-Site Service, teda servis u zákazníka do druhého pracovného dňa, pričom záruka je až 36 mesiacov. Aj to je jeden z dôvodov obľúbenosti notebookov Dell vo firemnom prostredí, kde je štandardný čas vybavenia reklamácie neakceptovateľný.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kompaktné rozmery, kovové telo, konektorová výbava, výkon, odolnosť, elegantný dizajn
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i5-1240P, 12-jadrový, taktovacia frekvencia 3,3 – 4,4 GHz, 16 GB DDR5 4 800 MHz, 256 GB SSD, Intel Iris Xe; displej 13,3" FHD+, 1920 × 1200 px, 16:10, 300 nitov; konektivita: Wi-Fi 6 (802.11ax), bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Pro; konektory: 1 × USB-A 3.2, Thunderbolt4, 1 × USB-A 3.2 gen. 1, HDMI 1,4, 3,5 mm jack, batéria 4-článková 54 Wh; rozmery 15,7 × 296,7 × 213,5 mm, hmotnosť 1,3 kg 

Cena: 1321 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať