“Smart” betón si dokáže praskliny opraviť sám za 24 hodín
Drobné trhliny, ktoré sa tvoria v betóne, nemusia predstavovať okamžitý problém pre štrukturálnu integritu stavby, ale keď sa do nich dostane voda a rozšíria sa, môže to výrazne narušiť jej pevnosť. Viacero výskumných tímov preto vyvíja samoopravný betón, ktorý by si tieto trhliny sám dokázal opraviť, kým sú ešte malé, a utesniť materiál. Táto oblasť výskumu priniesla v posledných rokoch už niekoľko zaujímavých riešení.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Videli sme verziu betónu, ktorý obsahoval opravné prostriedky na báze kremičitanu sodného, prípadne baktérie produkujúce špeciálne lepidlo na zacelenie týchto trhlín. Teraz vedci z Worcesterského polytechnického inštitútu sľubujú lacnejšie a ešte efektívnejšie riešenie. Inšpiráciu hľadal tím v ľudskom tele, konkrétne v enzýme karboanhydráza (CA) v červených krvinkách, ktorý je schopný rýchlo prenášať CO2 z buniek do krvi. Výskumníci pridali enzým CA do betónového prášku predtým, ako sa materiál zmieša a zaleje.
Keď sa v betóne vytv ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH