„Vesmírna bublinková fólia“ by mohla zvrátiť zmenu klímy
Solárne geoinžinierstvo, súbor technológií zameraných na odrážanie časti slnečného svetla dopadajúceho na Zem, sa teoreticky ukazuje ako cenné riešenie na doplnenie súčasného úsilia o zníženie emisií CO2 a odvrátenie klimatických zmien. Väčšina výskumného úsilia v tomto smere sa sústredila na rozpúšťanie reflexných chemických zložiek v troposfére alebo stratosfére, ktoré by kompenzovali prichádzajúce slnečné žiarenie. No stretávame sa s otázkami nezvratnosti a ďalších skleníkových účinkov.
Vesmírne geoinžinierstvo poskytuje príležitosť vyriešiť tento problém bez priameho vplyvu na chemické zloženie stratosféry. Jeden z návrhov hovorí o umiestnení viacvrstvovej deflexnej fólie v Lagrangeovom bode medzi Slnkom a Zemou, ktorá by znížila dopadajúce slnečné žiarenie o 1,8 %. Skúmala sa aj myšlienka roja malých vesmírnych lodí rozkladajúcich menšie štíty. Hlavnými výzvami spojenými s uvedenými návrhmi sú zložitosť prefabrikácie veľkej fólie a jej preprava a rozkladanie vo vesmíre.
Vo všeob ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH