LENOVO Yoga 9 14IAP7 Oatmeal / Očarí obrazom aj zvukom
Notebooku 2 v 1 som nikdy neprišiel veľmi na chuť, pretože to vždy znamenalo určité kompromisy. No časy sa menia a aj niektoré z týchto zariadení dospeli do štádia, keď by som ich aj ja zahrnul do výberu, teda minimálne novú generáciu Lenovo Yoga 9, ktorú som dostal na test.
Už pri vybaľovaní z krabice je vám jasné, že pôjde o niečo výnimočné. Kvalitné celohliníkové, CNC obrábané telo s leštenými okrajmi vás nenechá na pochybách. Robustná konštrukcia so špeciálnym pántom, ktorý umožňuje pretočenie displeja o 360°, pôsobí solídne a netrpí ani náznakom nepresností. Prispieva k tomu aj hmotnosť zariadenia. Pánt udrží polohu v podstate pri akomkoľvek nastavení, pritom je však nastavený tak, aby bola sila potrebná pri manipulácii primeraná. Zaujímavé je, že v pánte sú umiestnené aj reproduktory. Povrch celého zariadenia je matný, lesklé sú iba logá Yoga a LENOVO. Štruktúru povrchu výrobca nazýva ovsená vločka, pri manipulácii je však pomerne klzký. Klávesnica je krátkeho typu, podsvietená bielou. V strednej časti takmer polovicu plochy zaberá veľký touchpad, s ktorým sa aj vďaka tomu veľmi dobre pracuje. Vpravo dole je súčasťou klávesnice aj snímač odtlačkov prstov. Najväčšou devízou zariadenia je však displej. Výrobca použil 14" dotykový displej typu OLED s rozlíšením 2880 × 1088 bodov, s lesklým povrchom, obnovovacou frekvenciou 60 Hz a maximálnou svietivosťou 400 nitov. Panel má vynikajúci farebný gamut až na hranici 117,6 % pokrytia farebného priestoru Adobe RGB a až 170 % farebného priestoru sRGB. Maximálny jas sme namerali na úrovni 376 cd/m2. Nad displejom je full HD webová kamera s IR snímačom na detekciu tváre na odomknutie systému pomocou Windows Hello.
Ak sa pozrieme na portovú výbavu, je síce trocha obmedzená, ale na zariadenie 2 v 1 stále dosť slušná. Na pravej strane je tlačidlo napájania so stavovou LED a jediný port USB-C, ktorý podporuje DisplayPort a Power Delivery. K dispozícii je aj konektor na slúchadlá/mikrofón. Ľavá strana obsahuje dva porty USB-C Thunderbolt 4, z ktorých jeden podporuje nabíjanie. K dispozícii je takisto port USB-A. To je však z portov všetko – žiadny slot na kartu ani HDMI. Na oboch stranách sú vpredu otvory na ďalšie reproduktory. Bohatá je aj bezdrôtová konektivita v podobe najnovšieho štandardu Wi-Fi 6e aj bluetooth vo verzii 5.2. Ako je v prípade zariadení 2 v 1 zvykom, možno aj Yogu 9 používať vo viacerých režimoch. V režime notebook, tablet a režime A na prezentácie s displejom obráteným k účastníkom. Hlavne v režime A však bude potrebné vzhľadom na leštené okraje dávať pozor, kam zariadenie postavíte, aby nedošlo k poškodeniu okrajov. V režime notebooku by zase mohli byť trocha mäkšie nožičky, aby malo zariadenie väčšiu adhéziu na podložke. Yoga 9 má vo výbave aj dotykové pero, pomocou ktorého si môžete písať poznámky alebo kresliť. Zaujímavá je možnosť aktivácie radiálneho menu, keď sa vám po stlačení tlačidla zobrazí kruhová ponuka, v ktorej si môžete voliť. S perom sa dobre pracuje hlavne v režime tabletu. V jeho nastaveniach si môžete zablokovať dotykové ovládanie, ak používate pero, aby počítač nereagoval na náhodné dotyky. Žiaľ, tak ako pri väčšine podobných zariadení pero nemá vytvorené svoje miesto, a tak sa vám bude váľať po stole alebo niekde v puzdre. Zaujímavo je riešené jeho nabíjanie, pre ktoré som musel siahnuť po manuáli. Navrchu pera je totiž nenápadná zátka, ktorá po vytiahnutí odhalí nabíjací port USB-C. To by ma naozaj nenapadlo.
Z pohľadu výkonu patrí nová Yoga 9 v testovanej konfigurácii k lepšiemu priemeru. O pohon sa stará 12. generácia procesora Intel Core i7-1260P s integrovanou grafikou Intel Iris Xe Graphics. Ide o procesor s certifikáciou Intel EVO, ktorý obsahuje 4 výkonné jadrá a 8 ďalších jadier na efektívnosť. Programy s nižšou potrebou výkonu by preto mali používať tieto jadrá, ktoré majú šetriť batériu. Vo výbave je 16 GB DDR5 5200 MHz s 1 TB úložiskom M.2 PCIe SSD. Zariadenie si bez problémov poradí s akýmikoľvek kancelárskymi úlohami, prehráte si 4K video z YouTube či Netflixu, spracujete fotky alebo full HD video. Pri spracovaní 4K videa už narážate na výkonové limity, na to však Yoga 9 ani nie je určená. Rovnako je to aj s hrami. Staršie a menej náročné tituly sú hrateľné, ale najnovšie AAA hry si tu nezahráte. Chladenie zariadenia má vzhľadom na rozkladaciu konštrukciu svoje limity. Pri bežnej práci o ňom nebudete vedieť, no pri vysokej záťaži je už počuteľné a povrch sa v hornej časti zariadenia zahrieva. Nie je to však nič tragické.
Veľmi príjemné prekvapenie je v tomto prípade zvuk. Ten pochádza od značky Bowers and Wilkins, využíva štvoricu reproduktorov a patrí k tomu najlepšiemu, čo v notebookoch nájdete. V kombinácii so špičkovým displejom OLED a možnosťami polohovania zariadenia tu teda máme ideálnu kombináciu na konzumovanie obsahu, hlavne videí a filmov na streamovacích platformách. Na pracovných cestách si teda užijete aj dostatok zábavy. Výdrž batérie je pri bežnej práci okolo 10 hodín, pri sledovaní filmov zhruba 6 hodín a pri náročnejšom hraní sa dostanete na 1:45 – 3 hodiny.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Displej, kvalita zvuku, spracovanie, výdrž batérie, klávesnica, veľký touchpad
- Bez HDMI a slotu SD
PARAMETRE:
Displej 14", 2880 × 1800, OLED, 90 Hz, lesklý, dotykový, procesor 12. gen. Intel Core i7-1260p, 12 jadier, z toho 4 výkonné + 8 ECO (2,1 GHz), videokarta Intel Iris XE, pamäť 16 GB LPDDR5-5200, M.2 PCIe SSD 1000 GB, pripojenie Intel Wi-Fi 6e AX211 + bluetooth 5.2, porty 1× USB-A 3.2 gen. 2, 1× USB-C 3.2 gen. 2 (PD 3.0, DP 1.4), 2× USB-C Thunderbolt 4 (PD 3.0, DP 1.4), batéria 75 Wh, 65 W nabíjačka, veľkosť 318 × 230 × 15,25 mm, hmotnosť 1,4 kg, extra: slúchadlá/mikrofón, full HD webová kamera s Windows Hello, quad reproduktory (2× výškové a 2× sub), Win11 Pro 64-bit., béžový hliník
Cena: 1662 EUR
HODNOTENIE: 10/10
Zobrazit Galériu