Nástroje na kompletnú editáciu multimédií
V PC REVUE používame viacero nástrojov na strih videa. Jeden z našich obľúbených softvérov je aj CyberLink PowerDirector, ktorý je momentálne dostupný vo svojej dvanástej verzii. Portfólio nástrojov značky CyberLink je však oveľa bohatšie, a ak hľadáte kompletné riešenie, ktoré pokrýva video, audio, postprodukciu aj fotografie, zrejme vás zaujme balík Director Suite.
Ten obsahuje štyri základné nástroje. PowerDirector 12 slúži na strihanie videa, pomocou AudioDirector 4 si upravíte zvukovú zložku. ColorDirector 2 sa postará o profesionálnu postprodukciu videa a PhotoDirector 5 poskytuje potrebné nástroje na editáciu fotografií. Jednotlivé nástroje sa predávajú samostatne a sú navzájom nezávislé. PowerDirector však umožňuje rýchle posielanie obsahu medzi nástrojmi, a ak potrebujete pracovať s každou kategóriou multimédií, Director Suite je cenovo výhodnejšie riešenie.
PowerDirector s desiatkami nových zmien
PowerDirector používame pri tvorbe obsahu do PC REVUE už približne rok. Začínali sme s verziou 11, ktorú sme si po priamom porovnaní vybrali na úkor Pinnacle Studia. PowerDirector nás zaujal najmä rýchlejšou editáciou videa a stabilnejšou prevádzkou. Samozrejme, na trhu sú okrem dvojice spomenutých nástrojov dostupné aj ďalšie riešenia - za zmienku stojí napr. Sony Movie Studio a profesionálnejší nástroj Vegas Pro. Zatiaľ čo sa cena profesionálnych nástrojov pohybuje rádovo v stovkách eur, PowerDirector si zakúpite od 59 eur a na editáciu domáceho videa a videoblogov bohato postačí.
PD 12 vyzerá na prvý pohľad rovnako ako predchodca, pod kapotou však skrýva viacero zmien
PowerDirector 12 (PD) prináša niekoľko zaujímavých funkcií. Jeden z hlavných prídavkov je podpora simultánnej editácie záberov z viacerých kamier. Túto funkciu sme zatiaľ v praxi nevyužili, pri dnešnej popularite kamier GoPro však má veľký potenciál. Nová verzia ponúka, samozrejme, aj rozšírenie počtu efektov a možnosť vytvoriť si videoprezentáciu, ktorú možno použiť vo výslednom videu.
Pre niekoho môže byť prínosom aj podpora videa v 4K rozlíšení a tvorba 3D videa. Tieto funkcie však ponúkala už jedenástka. 3D obsah sa dá získať aj konverziou z 2D zdroja. Z ostatných noviniek stojí za zmienku najmä optimalizácia pre procesory Haswell. Ak teda máte počítač s najnovšou generáciou procesorov Intel, ich prínos využijete aj pri editácii videa pomocou PD. CyberLink zlepšil aj svoj TrueVelocity Engine, ktorý dokáže vytvoriť video H.264 údajne až o 40 % rýchlejšie ako predchádzajúca generácia. Tento údaj sa nemusí vzťahovať na každý projekt, no počas testovania sme nárast rýchlosti pocítili v praxi. PD 12 prináša aj zlepšenú editáciu videa, ktoré je natočené na zelenom plátne. Túto funkciu plánujeme v blízkej budúcnosti otestovať v praxi.
Nová verzia neponúka z hľadiska používateľského rozhrania výraznejšie zmeny, takže dlhodobí používatelia nebudú mať problém s používaním programu a navigáciou. Spodná polovica obrazovky je venovaná časovej osi. V hornej časti nájdete preview a okno s multimédiami, efektmi a ďalšími prvkami. Za zmienku stoja aj základné nástroje na automatické zlepšenie videa, stabilizáciu, úpravu farieb a vyváženie bielej farby. Pokročilé farebné efekty ponúka samostatný nástroj Color Director. Z hľadiska dlhodobého používania máme pripomienky iba k stabilizačnej funkcii - stabilizátor vyznačenú časť videa oreže, čo nemusí byť pre používateľa vždy akceptovateľné.
ColorDirector a AudioDirector - pre náročnejších používateľov
PowerDirector má zabudované základné nástroje na editáciu farieb aj audiozložky. No ak potrebujete pokročilé nástroje, treba využiť ColorDirector alebo AudioDirector. ColorDirector je výborný nástroj na úpravu farebnej zložky videa. Používateľ môže využívať 25 predpripravených šablón, prípadne si ďalšie stiahnuť z internetu alebo manuálne vytvoriť vlastné. Je výborné, že šablóny možno aplikovať na celý obraz alebo iba na vyznačenú časť, a to v rámci celého videa a vybraných snímok. V rámci úpravy farieb môžete meniť tón farieb vrátane kontrastu a expozície, aplikovať efekt HDR, prispôsobiť si saturáciu, osvetlenie atď. Dovedna je k dispozícií takmer 50 posuvných prvkov s rôznymi nastaveniami, a ak bežne upravujete farby vo fotografiách, nebudete mať s ColorDirectorom žiadne problémy. Je to to isté, ibaže pre video.
ColorDirector je nástroj na postprodukciu videa, zameraný na úpravu farieb
AudioDirector ponúka pokročilé editačné nástroje na zvukovú zložku videa. Na základnú editáciu vám postačia aj bezplatné nástroje, ktoré sú voľne dostupné na internete. Prínosom nástroja od CyberLinku je viacero funkcií, ktoré umožňujú upravovať prakticky všetky vlastnosti zvukovej nahrávky (hlasitosť, dĺžku, tóny), ale aj množstvo efektov vrátane nastavení ekvalizéra, ktoré dokážu oživiť aj výsledné video. Nároční používatelia ocenia viackanálový mixážny pult a možnosť tvorby viackanálových zvukových zložiek, ako aj už spomenuté priame prepojenie s PowerDirectorom.
Verdikt PC REVUE
Zo štvorice nástrojov sme nespomenuli ešte PhotoDirector. Tento softvér kombinuje možnosti editácie farieb, ktoré nájdete aj v ColorDirectore, s ďalšími funkciami, špecifickými pre fotografie. PhotoDirector síce neponúka veľa vopred pripravených efektov na spôsob Instagramu, ale umožňuje jednoducho odstraňovať pozadie, pridávať vodoznak alebo meniť proporcie ľudského tela. Výhodné je najmä jednoduché ovládanie, ktoré oceňujeme na všetkých nástrojoch od CyberLinku.
PhotoDirector vám upraví fotografie - jednoduchým spôsobom môžete aplikovať aj zložitejšie efekty, napr. odstránenie pozadia
Balík nástrojov Director Suite je veľmi dobrá voľba pre každého, kto potrebuje editovať multimediálny obsah. Cena balíka je trochu vyššia, za 200 eur však dostanete štvoricu nástrojov, ktoré pokrývajú všetky odvetvia - video, audio aj fotografie. Výhodná je aj dostupnosť demoverzie, ktorú nájdete aj na našom virtuálnom DVD. Umožňuje vám otestovať softvér po dobu 30 dní, čo je dostatok času na to, aby ste zistili, či Director Suite vyhovuje vašim potrebám. Jednotlivé programy, ktoré sú v balíku, sa dajú zakúpiť aj samostatne.