S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement

Microsoft Surface Pro 11 / Tablet Copilot+ PC ako plnohodnotný pracovný nástroj

Recenzie
0

Tablety a laptopy Surface okrem iného plnia úlohu referenčných zariadení pre Windows, pretože ich navrhol Microsoft – dodávateľ operačného systému. V súčasnosti tieto zariadenia môžeme považovať za referenčné aj ohľadne platformy Copilot+ PC. Microsoft vyžaduje, aby počítače Copilot+ PC mali NPU s výkonom minimálne 40 TOPS, 16 GB pamäte a 256 GB úložného priestoru. Surface Pro tieto požiadavky s rezervou spĺňa.

S_022025_RING Advertisement

Tvrdenie o plnohodnotnom pracovnom nástroji, samozrejme, platí v prípade, ak si kúpite kryt Type Cover s kvalitnou mechanickou klávesnicou a touchpadom. Kryt je potiahnutý materiálom alcantra, pripomínajúcim jemnú látku. Surface Pro v tandeme s magneticky prichyteným krytom Type Cover dokáže takmer vo všetkých ohľadoch konkurovať ultrabookom a po odpojení klávesnice máte k dispozícii kompaktný tablet. Jediným scenárom, kde takáto konštrukcia mierne ťahá za kratší koniec, je práca na kolenách. Vďaka možnosti sekundárneho magnetického uchytenia nielen za spodnú stenu tabletu, ale aj za časť rámika pod displejom, a to po celej dĺžke, a výklopnému stojanu na zadnej stene sa na kolenách pracovať dá, ale klasickému ultrabooku sa to nevyrovná. Pri práci na stole oceníte, že stojan sa dá sklopiť do prakticky akejkoľvek polohy a spoľahlivo v nej drží. Po preklopení krytu s klávesnicou dozadu sa klávesnica aj touchpad automaticky odpoja, takže Surface môžete použiť ako tablet bez obavy, že by ste na klávesnici na zadnej strane niečo postláčali.

Osvedčená kovová konštrukcia je napriek malej hrúbke pevná. Veľkosť tabletu určuje displej s uhlopriečkou 13" a trochu netradičný, ale na mnohé scenáre použitia veľmi praktický pomer strán displeja 3:2, ktorý je ideálny na prácu s dokumentmi či už v režime na šírku, alebo na výšku. Rozlíšenie displeja 2880 × 1920 pixelov je vzhľadom na uhlopriečku excelentné. Keďže displej je dotykový, má hladký povrch, ktorý trochu odráža svetlé plochy. O niečo širšie rámiky okolo displeja sú pri tablete nevyhnutné, aby ste ho mohli držať v rukách či už na výšku, alebo na šírku bez toho, aby prsty v prirodzenej polohe zasahovali do aktívnej plochy dotykového displeja.

Srdcom notebooku je 10-jadrová čipová súprava Snapdragon X Elite s architektúrou Oryon. Testovaný Surface mal čipovú súpravu s označením X1E-80-100, ktorá má maximálnu taktovaciu frekvenciu 3,42 GHz a podporuje boost na frekvenciu 4 GHz. Disponuje 42 MB cache. Taktovacia frekvencia pamäte LPDDR5x je 8448 MT/s. Integrovaná grafika poskytuje výkon 3,8 TFLOPS. Čipová súprava má aj jednotku NPU (Neural Processing Unit) Hexagon, určenú na hardvérovú akceleráciu výpočtov súvisiacich s AI, strojovým učením a neurónovými sieťami, s výkonom 45 TOPS (Tera Operations per Second). NPU sa typicky využíva na akceleráciu AI úloh, ktoré trvajú dlhšie, no nevyžadujú si príliš vysoký výkon, ako je napríklad rozmazanie pozadia či odstránenie hluku pri videokonferenciách. Významne tak odľahčia záťaž procesora a grafiky. Využívajú ho AI nástroje integrované vo Windows aj v rámci platformy Copilot+ PC a rýchlo budú pribúdať aplikácie tretích strán schopné profitovať z možností NPU. 

Zaujímalo ma, ako si Windows na procesore Snapdragon poradí s aplikáciami pre architektúru x86. Niekedy trvá spustenie aplikácie dlhšie, ale nikdy sa nestalo, že by aplikácia padla alebo bežala nestabilne. Vyskúšal som aj prostredia na beh lokálnych modelov AI Ollama a LM Studio, ktoré fungovali v intenciách výkonu procesora. Knižnica PyTorch na deep learning zatiaľ na procesoroch Snapdragon nie je vo Windows podporovaná. Linux som na zapožičané zariadenie inštalovať nechcel. Ubuntu Linux v prostredí WSL (Windows Subsystem for Linux) fungoval bez problémov.

Reálny trvalo poskytovaný výkon, samozrejme, závisí od účinnosti chladenia, ku ktorej významne prispieva celokovové telo. Výdrž na batériu závisí od druhu činnosti. Pri používaní aplikácií balíka Office a prehliadaní webu vydržal Surface Pro pri nastavení jasu na 50 % 16 – 18 hodín.

Zadná kamera so zaostrovaním má rozlíšenie 10 Mpx a dobre poslúži napríklad pri fotení dokumentov, prípadne obsahu tabule po brainstormingu a podobne. Pri tabletoch s Windows je dôležitejšia kvalita prednej kamery, ktorá sa dá použiť na prihlasovanie sa pomocou rozpoznávania tváre prostredníctvom technológie Windows Hello. Surface Pro má prednú kameru s rozlíšením QHD 1440p a disponuje aj infračerveným senzorom.

V balení je napájací zdroj, ktorý sa k tabletu pripája cez obojstranný magnetický konektor, ale Surface Pro sa dá napájať aj cez porty USB-C, ktoré umožňujú aj prenos obrazu. Vyskúšal som pripojenie k monitoru so vstavanou dokovacou stanicou cez USB-C a tablet sa z monitora zároveň aj napájal a nabíjal.

Ďalšie voliteľné príslušenstvo, ktoré je, mimochodom, veľmi návykové, je elektronické pero. Písanie aj kreslenie sú presné a vďaka možnosti položiť dlaň na dotykový displej veľmi pohodlné. Surface s dotykovým perom sa stáva výborným nástrojom pre kreatívnych profesionálov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prémiový dizajn a materiály, vynikajúci displej, dobrý výkon, polohovateľný stojan
- Niektoré aplikácie zatiaľ bežia v emulovanom režime

PARAMETRE:

Procesor: desaťjadrový Qualcomm Snapdragon X Plus (X1P-64-100) 3,4 GHz, 16 GB RAM LPDDR5, SSD 512 GB; grafika: integrovaná Adreno GPU; displej IPS 13" dotykový s rozlíšením 2880 × 1920, 120 Hz, pomer strán 3:2; Wi-Fi 7 802.11be, bluetooth 5.4, porty: 2× USB-C; operačný systém: Windows 11 Home, rozmery: 287 × 208 × 9,3 mm, hmotnosť: 900 g

Cena: 1419 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať