Nový prehliadač Microsoft Edge
Jedna z najväčších noviniek integrovaných do Windows 10 je úplne nový webový prehliadač Microsoft Edge. Po niekoľkomesačnom používaní môžeme konštatovať, že je viac než dôstojným nástupcom Internet Explorera.
Používateľské rozhranie
Bežní používatelia si možno všimli trochu zmenené logo nového prehliadača, takisto v tvare písmena e, ale predovšetkým skutočnosť, že po spustení sa zobrazí najskôr len pole na zadanie frázy na vyhľadávanie a pole na zadanie adresy URL sa zobrazí, až keď podvedome kliknete v hornej časti okna aplikácie na miesto, kde sa toto pole nachádza v IE11. Okrem zvyku to však nemá žiadny význam. Adresu URL môžete pokojne zadať do poľa na vyhľadávanie. Implicitne je nastavený vyhľadávač Microsoft Bing.
Prehliadač Edge je de facto univerzálna aplikácia pre Windows 10, takže bude mať podobné používateľské rozhranie nielen na počítačoch, tabletoch a telefónoch, ale aj na Xboxe a iných podporovaných zariadeniach, samozrejme, vždy bude na maximum využívať zobrazovacie možnosti príslušného zariadenia. Nové je aj celkové rozvrhnutie domovskej stránky, kde používateľ môže vidieť najčastejšie používané odkazy a náhľady webových stránok, najčastejšie spúšťané aplikácie a v podporovaných regiónoch aj informácie a odporúčania od digitálnej asistentky Cortany, ktorá je do prehliadača plnohodnotne integrovaná.
Zobrazenie na čítanie
Nebudeme polemizovať nad primeranosťou množstva reklamy na webových stránkach, ale predstavíme elegantné riešenie tohto problému. Ak aktivujete režim zobrazenie na čítanie, webové stránky budú bez väčšiny spomínaných rozptyľujúcich elementov, zobrazí sa len relevantný obsah. Máte možnosť zmeniť štýl zobrazenia na čítanie a upraviť veľkosť písma tak, ako vám to vyhovuje. Stránky môžete ukladať vo formáte PDF a prečítať si ich, aj keď budete off-line. Zároveň sa tieto stránky synchronizujú vo všetkých vašich zariadeniach Windows 10 pripojených k rovnakému kontu Microsoft.
Režim čítania
Poznámky na webových stránkach
Nový prehliadač umožňuje prepnúť sa do režimu vytvárania webových poznámok. Ak máte k dispozícii vhodné zariadenie s dotykovým perom, môžete ním robiť označovanie, zvýrazňovanie, prípadne vpisovanie poznámok rukopisom. Označovanie a zvýrazňovanie sa dá rovnako komfortne robiť pomocou myši alebo prstom na dotykovej obrazovke. Textové poznámky môžete vkladať aj pomocou klávesnice. Poznámky sú, samozrejme, len v lokálnej kópii stránky na vašom zariadení. Stránku aj s poznámkami možno uložiť do aplikácie OneNote, poslať mailom alebo zdieľať cez Facebook. Tento režim môžete využiť pri štúdiu, príprave podkladov alebo môžete hoci konzultovať zamýšľaný nákup z internetového obchodu bez toho, aby ste museli posielať dlhú adresu URL, prípadne urobiť snímku obrazovky a označiť položky v grafickom editore.
Poznámky na webovej stránke
Ďalšie užitočné funkcie
Veľa používateľov predovšetkým tabletov alebo konvertibilných zariadení v tabletovom móde ocení možnosť pripínať stránky ako živé dlaždice na domovskú obrazovku. Stránku si pomocou ikony s hviezdičkou môžete pridať medzi obľúbené alebo do zoznamu odkazov. Pomocou ikony Centrum si môžete v jednom prehľadnom zozname zobraziť odkazy, históriu prehliadania a stiahnuté súbory. Zoznam odkazov slúži na ukladanie článkov a ďalšieho obsahu, ktorý si chcete neskôr prečítať napríklad v autobuse alebo cez víkend.
Bezpečnosť
Prehliadač Edge využíva na spúšťanie kódu takzvaný sandboxing, takže kódy na webových stránkach majú obmedzený prístup k zdrojom počítača, napríklad nemôžu pristupovať k obsahu ľubovoľných zložiek a nemôžu voľne komunikovať cez sieť. Zlepšila sa aj odolnosť proti phishingu, teda podvodným snahám o získanie citlivých informácií, napríklad hesla či čísla kreditnej karty pomocou falošných stránok. Ak neskúsený používateľ na takúto stránku klikne, napríklad prostredníctvom odkazu v správe elektronickej pošty, prehliadač neumožní použiť na takýchto stránkach implicitne uložené údaje. Stránky sú overované pomocou technológie Microsoft SmartScreen.
Výkon
Porovnanie výkonu nového prehliadača Microsoft Edge s IE 11, Google Chrome či inými prehliadačmi je komplexná záležitosť a výsledky závisia od toho, či máte okrem integrovanej aj externú grafickú kartu, a ak áno, akú, záleží takisto na procesore, kapacite RAM a podobne. Preto odporúčame, aby ste si Edge otestovali a porovnali s vaším obľúbeným prehliadačom priamo na svojom zariadení napríklad pomocou testov na stránke http://browserbench.org. Podľa našich testov na Surface 3 Pro s procesorom i5 a integrovanou grafikou bol Edge rýchlejší ako Chrome.