Nový rekord solárnych článkov môže ešte zrýchliť využívanie energie zo slnka
Vedci vytvorili molekulárnu úpravu pre perovskitové solárne články, ktorá zvyšuje ich účinnosť premeny energie o viac ako 20 % a preukázala prevádzkovú stabilitu viac ako 1500 hodín. Solárne články sa zvyčajne vyrábajú z kremíka, ale v posledných rokoch sa stále viac presadzuje perovskit, pretože je lacnejší a má vyššiu energetickú účinnosť ako kremík. Problémom je jeho stabilita a tendencia rýchlejšie degradovať ako kremíkové náprotivky.
V snahe vyriešiť tento problém sa hongkonský výskumný tím zameral na proces známy ako pasivácia, pri ktorom sa na perovskit aplikuje chemická zlúčenina, aby sa „znížili defekty a zlepšil celkový výkon“. Projekt bol podľa odborného asistenta Lin Yen-Hunga mimoriadne úspešný. Štúdia bola publikovaná v časopise Science. Tieto zariadenia dosiahli vysoké napätie v otvorenom obvode presahujúce 90 % termodynamického limitu.
Ukázalo sa, že výsledok tímu patrí medzi najlepšie doteraz hlásené z hľadiska účinnosti premeny energie. Okrem toho je proces pasivácie vysoko škálovateľný, čo znamená, že môže byť ľahko povýšený na priemyselnú úroveň a môže byť aj cenovo dostupný. Ak bude úprava perovskitu taká účinná aj vo veľkej mierke, ako to bolo pri testovaní, mohli by sme sa dočkať rozmachu cenovo dostupnejších, účinnejších a odolnejších panelov na celom svete.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: Hong Kong Institute of Science and Technology, freepik.com.
Zobrazit Galériu