Objavili rýchlu premenu oxidu uhličitého na pevný uhlík
Výskumníci z univerzity RMIT v Melbourne vyvinuli novú metódu rýchlej premeny oxidu uhličitého na pevný uhlík, ktorý možno skladovať neurčitý čas alebo premeniť na užitočné materiály. Technológia funguje tak, že CO2 prebubláva cez trubicu z tekutého kovu, a je navrhnutá tak, aby sa dala ľahko integrovať do zdroja emisií. Zníženie emisií oxidu uhličitého je pre budúcnosť planéty kľúčové, a preto sa hľadajú spôsoby, ako ho zachytávať v mieste emisií.
Medzi metódy vyvíjané v súčasnosti patrí filtrovanie plynu cez absorpčné materiály, ako sú magnetické špongie, bublinkové membrány, zeolitová pena alebo materiály ako hlina či kávová usadenina. Nový systém tímu RMIT využíva tekutý kov, konkrétne zliatinu nazývanú eutektické gálium-indium (EGaIn), ktorá sa zahrieva na teplotu 100 až 120 °C. Potom sa do zmesi vstrekuje oxid uhličitý, a ako bubliny stúpajú, molekuly CO2 sa štiepia na vločky pevného uhlíka. Tie sa vznášajú nahor, čo uľahčuje zber materiálu.
Tím hovorí, že návrh systému by sa ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH