ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Panasonic Lumix GH6 / Nový kráľ videa prichádza

0

Panasonic predstavil svoj prvý model Lumix GH1 už v roku 2009 a bola to prvá bezzrkadlovka s hybridnou koncepciou fotoaparátu aj kamery. Modely GH5 a GH5S potom znamenali prienik do profesionálnej oblasti a dodnes patria medzi najlepšie bezzrkadlovky vhodné na video. Napriek tomu, že Panasonic medzitým uviedol aj rad plnoformátových bezzrkadloviek série Lumix S vrátane špecializovaného modelu S1H zameraného na video, tentoraz prichádza s vrcholovým modelom Lumix GH6 v systéme micro 4/3.

Model Lumix GH6 je založený na úplne novom snímači Live MOS bez LPF (Low-pass filter) s rozlíšením až 25,5 Mpx, čo je až o 20 % viac v porovnaní s GH5. Okrem vysokého rozlíšenia snímač ponúkne vysokú rýchlosť odčítania signálu a účinné potlačenie efektu Rolling Shutter, pričom dosahuje široký dynamický rozsah. Nová generácia procesora Venus Engine poskytuje takmer dvojnásobok výpočtového výkonu oproti GH5, čo umožňuje vysokorýchlostné spracovanie vyššieho počtu pixelov nového snímača a videí s vyšším rozlíšením a vyššou bitovou rýchlosťou. Podieľajú sa na tom tri kľúčové technológie, nové inteligentné spracovanie detailov, nová 2D redukcia šumu a vysoko presná 3D redukcia šumu pre video. Snímač je zaujímavý aj tým, že má dve paralelné výstupné cesty s rôznou citlivosťou ISO, ktoré sa kombinujú práve na dosiahnutie vysokého dynamického rozsahu. (Nezamieňať túto technológiu s Dual Native ISO, ktorá umožňuje prepínanie dvoch citlivostí!) V tomto prípade ide o paralelný výstup. Rozsah ISO bol rozšírený na 50 – 25 600 ISO pri fotení a 50 – 12 800 ISO pri videu. Kamera tak bežne dosahuje dynamický rozsah 12 EV v režime V-Log, s novým režimom Dynamic Range Boost sa však rozsah zvýši až na 13 EV, čo je hodnota, ktorú dosiaľ dosahovali iba niektoré profesionálne kamery.


Panasonic po prvý krát využíva slot na karty CFexpress typB na záznam formátov s vysokým dátovým tokom a ProRes, spolu so slotom na SD karty. 

Stabilizácia obrazu je už dávnejšie benefitom kamier Panasonic. GH6 využíva nový vysoko precízny 5-osový gyroskopický snímač, ktorý umožňuje stabilizáciu snímača na úrovni 7,5 EV, a rovnakú účinnosť má aj Dual I.S. stabilizátor, ktorý hlavne pri dlhých sklách dokáže využívať stabilizátor snímača aj optický stabilizátor objektívu. Vďaka špičkovej stabilizácii môžete teraz fotiť v režime HiRes z ruky až 100 Mpx fotky, ktoré fotoaparát skladá mikroposunom snímača až z 8 snímok. Päťosová stabilizácia, samozrejme, funguje aj pri natáčaní videa vrátane 4K formátov.

Najväčšou devízou radu Lumix GH boli vždy záznamové formáty a GH6 ich ponúka neúrekom. Dobrý základ je záznam C4K/4K 60p so vzorkovaním 4:2:2 10 bit. Veľmi podstatnou novinkou je aj vysokorýchlostný záznam C4K/4K 120p so vzorkovaním 4:2:0 10 bit alebo 1080 240p so vzorkovaním 4:2:2 10 bit. Tieto formáty sú určené predovšetkým na spomalené video, pri 4K 120p je možné 4-5-násobné spomalenie podľa výstupného formátu. Spomalené video však možno nahrávať aj priamo v režime VRS (Variable Speed). Okrem režimu 5.7K60p 4:2:0 10 bit možno zaznamenávať aj 5,8K 30p alebo 4,4K 60p video s pomerom strán 4:3, ktoré využíva celú plochu snímača a slúži predovšetkým na anamorfický záznam. Na displeji možno pritom sledovať náhľad v reálnom čase v skutočnom pomere strán.


Nový snímač ponúka vysoký dynamický rozsah a skvelé podanie farieb. (1/250s, F5.6, ISO 100) 

 

Po prvýkrát v rade Lumix umožňuje GH6 interný záznam videa 5.7K30p (s FW 2.0 aj 5.7K60p) v kodekoch ProRes 422HQ a ProRes 422 s použitím karty CFexpress typu B. V ďalšej aktualizácii firmvéru pribudne možnosť nahrávania v ProRes 422HQ a ProRes 422 aj pre formáty DCI 4K a full HD. Kamera tiež umožňuje interný záznam 4:2:2 10 bit C4K 60p pri súčasnom výstupe 4:2:2 10 bit C4K 60p cez HDMI.

Vďaka použitiu najnovšej verzie HDMI 2.1 bude po aktualizácii pridaný aj výstup C4K 120p cez HDMI a pracuje sa aj na výstupe C4K 120p RAW na monitorový rekordér Atomos Ninja V+. V budúcej aktualizácii bude tiež možnosť nahrávania cez USB-C priamo na externý disk SSD.

Lumix GH6 ako prvý z komerčných modelov využíva režimy V-Log/V-Gamut, ktoré boli doteraz doménou iba profesionálnych kamier radu Varicam. Samozrejmá je možnosť nahrania vlastných tabuliek LUT a zobrazenie živého náhľadu s korigovanými farbami. Z pohľadu ponuky rôznych asistentov a zobrazenia v režime video čerpá GH6 z full frame modelu S1H, takže tu nájdete červený rámček pri nahrávaní, vektorskop, waweform monitor, spot meter a ďalšie. Novinkou pri LUMIX GH6 je funkcia Safety Zone Marker, ktorá zobrazuje rámček 95 %, 90 % alebo 80 % záznamovej plochy na zaistenie bezpečnej zóny na kompozíciu a titulky. Stredová značka teraz umožňuje zvoliť typ symbolu. V položke Nastavenie teploty farieb sa dajú na obrazovke záznamu zobraziť hodnoty v kelvinoch.


Pri krajinárskej fotografii ťaží GH6 z vysokého rozlíšenia 25 Mpx. (1/400s, F6.3, ISO 100)

Zvuk sa štandardne nahráva štvorkanálovo v 24-bitovej kvalite so vzorkovaním 48/96 kHz a s vysokým rozlíšením. Na úplný štvorkanálový záznam potrebujete prídavný mikrofónový adaptér XLR DMW-XLR1. Možno pritom používať mikrofóny s napájaním, bez napájania alebo linkové vstupy. Pre externý mikrofón je k dispozícii aj stereofónny konektor 3,5 mm (jack).

Zariadenie je vybavené 3" dotykovým displejom OLED s vysokým rozlíšením 1 840 000 bodov. Hľadáčik OLED má rozlíšenie 3 680 000 bodov. Konštrukcia tela je z horčíkovej zliatiny a odolná proti striekajúcej vode aj prachu. Na zabezpečenie neprerušovaného natáčania aj v najvyšších režimoch je vo výbave interný ventilátor, takže prehrievania ako u konkurencie tu nehrozí. Uzávierka je konštruovaná na životnosť až 200 000 cyklov. O napájanie sa stará batéria DMW-BLK22 s kapacitou 2200 mAh, kompatibilná aj s prístrojmi GH5 II a S5. V kamere možno použiť aj staršiu batériu DMW-BLF19 z GH5, ale niektoré videorežimy ako 4K 120p a VRS s ňou budú blokované. Batériu možno nabíjať v externej nabíjačke, ale aj priamo v prístroji vďaka podpore USB-PD. Samozrejmosť je možnosť pripojenia cez Wi-Fi aj bluetooth, GH6 je takisto kompatibilný s Lumix Tether na priamy záznam do PC.


OLED displej má mechaniku prevzatú z S1H. Vďaka tomu je možné ho plne polohovať aj pri pripojených kábloch pre externý rekordér.

A ako Lumix GH6 funguje v praxi? V redakcii sme dosiaľ hlavne na natáčanie recenzií áut využívali Lumix GH5. Ten sme teraz vymenili za GH6. Po niekoľkotýždňovom používaní musím konštatovať, že Panasonic tu urobil zase veľký skok, s ktorým sa konkurencia bude dlho vyrovnávať. Malé sklamanie oproti GH5 je menšia veľkosť displeja 3" oproti 3,2". Na druhej strane však GH6 využíva displej OLED, ktorý je pri priamom porovnaní o triedu kvalitnejší. I keď je v produktovej línii GH6 nástupcom modelov GH5, GH5S a GH5 II, vlastnosťami a koncepciou ju možno porovnávať skôr so špeciálom Lumix S1H zameraným na video, z ktorého preberá množstvo riešení a funkcií. No vzhľadom na to, že ide o novší model, aj tento vzor v mnohom prekonáva. Nový snímač s vyšším rozlíšením, vyšším dynamickým rozsahom a podstatne rýchlejším odčítaním údajov s novým Venus Engine, ktorý pracuje s takmer dvojnásobným výkonom, dávajú novinke neuveriteľné schopnosti pri zázname videa aj fotografovaní. Fotografie majú vyšší dynamický rozsah, živšie farby a o poznanie viac detailov. Video je aj v bežných záznamových režimoch bez šumu a s vysokou ostrosťou. Zaostrovanie je rýchle a presné a vidieť tu veľký posun od GH5, aj keď ani tá nemala problémy so zaostrovaním. V zozname záznamových formátov kamera nemá žiadnu porovnateľnú konkurenciu ani s aktuálnou verziou firmvéru, naviac už je oznámený upgrade, ktorý tieto možnosti ďalej rozšíri. Po prvýkrát výrobca používa aj ultrarýchle pamäťové karty CFexpress typ B v kombinácii s kartami SDXC UHS II. My sme kameru testovali s kartami CFexpress typ B Lexar Professional 128 GB (ktorú dostali prví zákazníci zadarmo), Sony Tough G CFexpress 128 GB a SDXC kartou Sony Tough G 128 GB. Všetky tri karty sú plne kompatibilné a nemali sme s nimi žiadne problémy. Karty CFexpress sú potrebné hlavne na záznam formátu ProRes a záznamových režimov s dátovým tokom nad 400 Mb/s. Na kartu SDXC možno zaznamenávať fotografie a videá do 400 Mb/s. Rozhodne odporúčam využívať karty rýchlostnej triedy V90. Niekomu sa môže zdať použitie kariet CFexpress zbytočné, treba si však uvedomiť, že vo formáte ProRes HQ 422 kamera zaznamenáva pri 5.7K 30/60p dátový tok až 1900 Mb/s. To znamená, že 128 GB kartu zaplníte za 8 minút 49 sekúnd. Aj preto bude veľmi užitočné, že po aktualizácii bude možné nahrávať aj priamo na externý disk SSD.

Novinka rozhodne nie je lacná, ale pri porovnaní ceny vzhľadom na kvalitu záznamu a obrovské množstvo záznamových formátov a možností treba konštatovať, že je oprávnená. Na rozdiel od full frame kamier je GH6 menšia, ľahšia a v celkovom kontexte formátu MFT umožňuje využívanie veľkého množstva relatívne lacných objektívov. Ak sa spýtate, či sa na GH6 oplatí prejsť z modelov GH5, GH5S a GH5 II, odpoveď je jednoznačne áno, ale za predpokladu, že dokážete využiť nové možnosti, ktoré poskytuje. Panasonic predáva kameru vo viacerých setoch a okrem samotného tela je jeden z najlepších kombinácia s dvojicou špičkových, vysoko svetelných objektívov Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm/F1,7 ASPH a Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm/F1,7 ASPH. Tieto objektívy sme v redakcii testovali a ide o jedny z najlepších zoomových objektívov pre systém MFT. Ich veľká výhoda okrem špičkovej kvality obrazu je jednotný dizajn a hmotnostné rozloženie, čo ocenia hlavne používatelia gimbalov. Lumix GH6 sme však testovali aj s objektívom Panasonic Leica DG VARIO-ELMARIT 8-18mm f/2.8-4 Aspherical, ktorý oceníte hlavne pri natáčaní v interiéroch vďaka širokému zornému poľu a vysokej kvalite obrazu. Ďalší testovaný objektív bol Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f/2.8 II Aspherical Power O.I.S. Objektív je ekvivalentom plnoformátového 70-200 mm, zaujme však malými rozmermi a konštantnou svetelnosťou f/2,8 v celom rozsahu, čo je veľmi užitočné hlavne pri videu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita výstupov, zaostrovanie, výbava, ovládanie, utesnená konštrukcia, 4K 120p, ProRes 5.7K, anamorfné video, nepretržité natáčanie
- Iba 3" displej

PARAMETRE:

25 Mpx Snímač CMOS s paralelnými odčítaním, vstavaný ventilátor na neobmedzené nahrávanie, UHD 4K alebo DCI 4K v 10-bitovom 4:2:2 do 60p, Slow-Motion UHD 4K alebo DCI 4K v 10-bitovom 4:2:0 až do 120p, 5.7K záznam s využitím plnej šírky snímača až do 60p, 5.8K celosnímačový odpočet na anamorfný záznam až 30p, prvá kamera GH s plným VariCam V-Log/V-Gamut, zvýšený dynamický rozsah až na 13 stops, rozšírený záznam formátov vrátane interného záznamu ProRes 422 a 422 HQ v 4K DCI aj full HD, 1× slot CFexpress typ B, 1× slot SD UHS-II, stabilizácia snímača s účinnosťou 7,5 EV vrátane DUAL I.S. s teleobjektívmi, vyklápací a otočný displej z S1H, plnoformátový konektor HDMI, sekvenčné snímanie 14 sn./s s AF-S, 8 sn./s s AF-C (75 sn./s s e-shutter)

Funkcie dostupné po budúcej aktualizácii firmvéru:  Priame nahrávanie na SSD cez USB, ProRes nahrávanie pre DCI 4K a full HD, upgrade HDMI na štandard v2.1, 4K/120p cez HDMI so živým náhľadom a 4K/120p RAW stream cez HDMI

Cena: 2199 EUR (telo), 6099 EUR (kit s Leica 10-25mm f/1.7 + 25-50mm f/1.7)

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať