Photokina 2014 – zrkadlovky zvyšujú náskok
Boli sme v Kolíne nad Rýnom a prinášame správy o najnovších fotografických technológiách z výstavy Photokina, ktorá sa koná len v každom párnom roku. Keďže sa Photokina koná raz za dva roky, šetria si na ňu veľkí výrobcovia oznámenia svojich najväčších tromfov a z predstavovaných modelov a technológií sa dá pomerne dobre odhadnúť, kam sa posúva trh a aké trendy nás môžu čakať v najbližšom období.
Tento rok bolo jasne badať vojnu medzi základnými kompaktnými fotoaparátmi a smartfónmi, ktoré ich vytláčajú z trhu. Zdá sa, že výrobcovia sa rozhodli tento boj vzdať a z trhu s lacnými kompaktmi úplne vycúvať. Výnimku tvorí pár firiem, ktoré si povedali: „Keď ich nemôžeš poraziť, musíš sa k nim pridať." Vďaka tomu sme videli zaujímavé pokusy o fotoaparáty, ktoré so smartfónmi buď spolupracujú, alebo sa stávajú priamo ich hybridmi.
Ponúkame pohľad na najnovšie fotoaparáty, ktoré predstavila spoločnosť Canon na výstave Photokina v Kolíne nad Rýnom.
Fototechnika však neumiera, práve naopak, nové trendy nás povzbudili. Výrobcovia fototechniky v tejto situácii cielia nové produkty viac na svojich najvernejších zákazníkov, nadšencov fotografie, ktorým ponúkajú čoraz zaujímavejšie modely. Nikdy v histórii digitálnej fotografie sme napríklad nevideli taký veľký výber naozaj podarených serióznych kompaktov - po Photokine má aspoň jeden v ponuke už každá značka, a tak si môžeme vyberať z rôznych veľkostí snímačov aj tiel, pričom ide o naozaj podarené modely, schopné produkovať vysokokvalitné fotografie, na míle vzdialené od výstupnej kvality ich lacných bratrancov a smartfónov.
A pri nich sa to nekončí, pokračovať by sme mohli cez rozrastajúce sa ekosystémy CSC alias mirrorless aparátov, kde pribudlo niekoľko modelov tiel aj veľmi sľubných objektívov. Inovácie sa uskutočňujú aj na poli zrkadloviek, takže aj používatelia zaľúbení do veľkých optických hľadáčikov a poctivého manuálneho ovládania si prídu na zaujímavé novinky. Predstavíme vám ich podľa jednotlivých výrobcov.
Nikon - nová D750 a Wi-Fi
Spoločnosť Nikon si šplhla predovšetkým u záujemcov o kvalitné zrkadlovky. Na Photokine uviedla nový model Nikon D750 so snímačom veľkosti kinofilmového políčka (full frame), ktorý sa v jej ponuke zaradí medzi vstupný full frame model D610 a vyšší model D810. Novinka má vnútornosti veľmi podobné vyššiemu modelu, má rovnaký zaostrovací systém s 51 bodmi, z čoho je 15 krížových, expozíciu meria 91-tisícbodový snímač a ISO dosahuje 12 800, resp. 51 200 po rozšírení.
Nikon D750 - zrkadlovka s full frame snímačom a technickými schopnosťami prevzatými z D810
Odlišuje sa však použitým snímačom, ktorý má v tomto prípade 24 Mpx a obsahuje AA filter. Okrem toho je menší a ľahší a chýba mu možnosť nastaviť uzávierku na rýchlosť 1/8000 sekundy, inak sú D750 a D810 schopné rovnakej funkčnosti, v niektorých parametroch dokonca D750 vyhráva, napríklad rýchlejším sekvenčným snímaním až 6,5 FPS. Rovnaké schopnosti sú dobrá správa pre nadšencov nakrúcania videa, ktorí dostávajú možnosť získať za výhodnejšiu cenu veľmi schopnú videokameru, použiteľnú aj na profesionálne účely. Oproti ostatným modelom značky Nikon ponúka tento aj dve veľké inovácie v podobe vyklápacej obrazovky a integrovaného pripojenia Wi-Fi. Budeme si však ešte musieť počkať na niekoľko updatov firmvéru, než sa dočkáme profesionálne využiteľnej funkcionality Wi-Fi, napríklad snímania priamo do PC bez káblov.
Nikon SB-500: blesk pre fotografa aj videokameramana
Nikon COOLPIX S6900 je novo uvedený kompakt - vyklápacia obrazovka, stojanček a ovládanie gestami z neho robia hviezdu záberov selfie
Full frame zrkadlovku doplňuje druhá novinka, objektív AF-S Nikkor 20mm F1.8G ED. Na snímači plnej veľkosti ponúka veľmi široký záber a doplňuje tým už aj tak pomerne dlhý rad objektívov Nikkor s pevným ohniskom a svetelnosťou f/1.8. Objektív má vlastný motor, takže je schopný automaticky ostriť aj na starších lacnejších telách zrkadloviek Nikon. Ďalej bol predstavený veľmi zaujímavý blesk strednej triedy SB-500 AF Speedlight s i-TTL a dosahom 24 metrov. Má otočnú hlavu v rozsahu 180° horizontálne a 90° vertikálne, dokáže ovládať ostatné blesky bezdrôtovo alebo sa nechať na diaľku odpaľovať.
Okrem toho je vybavený tromi LED diódami, ktoré slúžia na nasvetľovanie pri nakrúcaní videa. Nakoniec nesmieme zabudnúť na jeden z mála cenovo dostupnejších kompaktov, ktoré boli na Photokine uvedené - Nikon COOLPIX S6900. Tento model sa vyznačuje výklopnou obrazovkou, nastaviteľnou do režimu selfie, pri ktorom môžete fotoaparát ovládať na diaľku gestami ruky a pohodlne tak vyrábať zábery seba alebo väčšej skupiny ľudí. Tento kompakt má 16 Mpx snímač, 12-násobný optický zoom, vyklápací stojanček, mnoho automatických funkcií vrátane skrášľovacieho portrétu a, samozrejme, funkcionalitu Wi-Fi a NFC. Takže s telefónom ho spárujete poľahky, stačí priložiť a môžete ho ovládať na diaľku z obrazovky smartfónu či tabletu alebo si len prenášať fotografie.
Panasonic - prekvapenie výstavy
Na tlačovke Panasonicu sme videli nečakané produkty. K tým, ktoré sme čakali, sa radí Lumix DMC-GM5, ktorý zapadne do rodiny s najmenším mirrorless modelom na trhu GM1. Novinka je o niečo väčšia, no je stále menšia než niektoré komplexnejšie kompakty pre nadšencov s oveľa menšími snímačmi. Nárast veľkosti vítame, pretože spolu s ním dostal tento model aj veľmi žiadané prvky - elektronický hľadáčik s vysokým rozlíšením vyše milióna bodov a k tomu nové ovládacie prvky vrátane klikateľného prstenca na zadnej strane.
Lumix DMC-GM5 rozširuje ponuku maličkých mirrorless tiel so snímačom M43. Učil sa od GH4, takže vie rýchlo ostriť a nakrúcať 4K video.
GM5 dostal do vienka niektoré funkcie vyšších modelov Panasonic, z nich je určite najdôležitejšie rýchle zaostrovanie technológiou Depth-from-Defocus, predstavené spolu s modelom GH4. GM5 je takisto o niečo rýchlejší a dokáže detegovať tváre či sledovať subjekt počas sekvenčného snímania. Novinkou je aj koľajnička na prídavnú výbavu, kam môžete zasúvať napríklad blesk, ktorý dostanete v balení spolu s fotoaparátom. Je o niečo výkonnejší než ten zabudovaný do GM1. Panasonic svoj rad maličkých tiel doplnil aj niektorými objektívmi postavenými tak, aby mali čo najmenšiu veľkosť.
Jedno z najzaujímavejších oznámení Photokiny: Panasonic LX100 je seriózny kompakt so snímačom M43, so skvelým objektívom a plánuje konkurovať modelom Fujifilm X100
Prejdime na dva nové modely, ktoré nám vskutku vyrazili dych. Prvý z nich je seriózny fotografický kompakt Lumix DMC-LX100, v ktorom nájdete nie 1/1,7" snímač ako v ostatných modeloch, ba ani nie 1" snímač ako v Sony RX100 či Canon G7 X, ale rovno veľký M43 (Micro Four Thirds), teda rovnaký, ako používa Panasonic v telách svojich mirrorless fotoaparátov. Áno, tento kompakt má vnútri pravdepodobne rovnaký snímač ako GH4! Samozrejme, podporuje aj všetky jeho najmodernejšie technológie, dokonca vrátane nakrúcania 4K (UHD) videa, čo z neho pri hmotnosti 393 gramov robí ideálneho kandidáta na kameru do lietajúcich dronov.
Nám sa veľmi páči aj vyhotovenie tohto nového kompaktu, na ktorom jasne vidno inšpiráciu v modeloch Fujifilmu - clonu nastavujete rovnako ako na X100, teda prstencom na objektíve, uzávierku aj kompenzáciu expozície na kruhových ovládačoch na hornej strane. Modelu nechýba výborný elektronický hľadáčik s extrémne krátkou latenciou, naopak, chýba mu dotykové ovládanie na jeho pevnom displeji. Za zmienku určite stojí aj veľmi sľubný objektív s ideálne zvoleným rozsahom 24 ÷ 75 mm a prekvapivou svetelnosťou f/1.7 až f/2.8, čo dáva majiteľovi v kombinácii s veľkým snímačom kreatívnu slobodu. Nakoniec ešte doplníme, že LX100 je pomerne rýchly, dokáže snímať 11 záberov za sekundu, resp. 6,5 pri priebežnom ostrení, jeho ISO siaha od 100 do 25 600 a na sociálnu konektivitu podporuje Wi-Fi aj NFC.
Smartfón sme od Panasonicu nečakali. A už vôbec nie s fotoaparátom s 1" snímačom a pevným 28 mm objektívom Leica.
Na záver sme si nechali najzásadnejšiu novinku. Smartfón (čítate správne) Panasonic Lumix DMC-CM1 s fotografickým snímačom 20 Mpx veľkosti 1" a objektívom Leica s pevným ohniskom 28 mm a svetelnosťou f/2.8. Inak povedané, je to smartfón so snímačom, akým sa môžu pochváliť najlepšie seriózne kompakty na trhu, navyše vybavený pravdepodobne lepšou optikou. A môžete ním nakrúcať 4K video alebo fotiť do RAW.
A hlavne toto všetko sa zmestilo do šokujúco tenkého tela, oveľa tenšieho než všetky doterajšie pokusy Samsungu o hybrid telefónu a kompaktu. Pritom má CM1 až 7-krát väčší snímač, než je štandardná veľkosť v smartfónoch. CM1 je pritom aj vcelku slušný telefón so 4,7-palcovou obrazovkou s full HD displejom, štvorjadrovým procesorom Snapdragon S801 a systémom Android 4.4. K dispozícii bude od novembra s cenou, ktorá sčítava kvality telefónu a fotoaparátu - 900 eur.
Panasonic na Photokine predstavil svoju víziu, ako využiť možnosti 4K videa na pomoc so záznamom fotografií. Jeho nové modely so záznamom 4K videa získavajú funkciu 4K Photo, ktorá umožní z videa extrahovať zábery a získať tak fotografiu s rozlíšením videa, ktoré robí slušných 8,3 Mpx. Táto funkcia bude o niečo zaujímavejšia, až sa o pár rokov rozbehne 8K štandard, kde by jedna takáto fotka mala až 33 Mpx. Samozrejmosťou v tomto prípade je jedna nevýhoda 4K Photo - video sa obvykle exponuje dlhšími časmi uzávierky, takže ak chcete naozaj ostré zábery zmrazeného pohybu, budete musieť fotiť klasicky sekvenčne.
Olympus - pre amatérov i profíkov
Spoločnosť Olympus predstavila dve zásadnejšie novinky, z čoho jedna poteší profesionálov a druhá skôr amatérov a nadšencov. Prvá z nich je odolný objektív M.Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 Pro, čo po prepočte na hodnoty full frame dáva často používaný rozsah 80 až 300 mm. Týmto objektívom sa kompletizuje ponuka profesionálnej optiky pre mirrorless telá Olympus (kompatibilné sú, samozrejme, aj s telami Panasonic, kde však chýba stabilizácia, ktorú Olympus rieši pohybom snímača, a nie opticky ako objektívy Panasonic/Leica). Záujemcovia o skutočne nemrznúcu a vode/prachu odolnú kombináciu výbavy tak odteraz môžu spárovať najvyšší model Olympusu OM-D E-M1 s takmer ľubovoľnou ohniskovou vzdialenosťou. Azda okrem extrémnych teleobjektívov, ktoré sa objavia časom. K novému teleobjektívu Olympus vydal aj predsádku, ktorá jeho priblíženie vynásobí 1,4-krát.
Olympus predstavil nový PEN s prívlastkom E-PL7 - technicky podobný na silnejších bračekov OM-D a s displejom výklopným úplne dopredu na výrobu selfie
Novinkou skôr pre začiatočníkov a mierne pokročilých je Olympus PEN E-PL7. Prináša takmer rovnaké parametre a hardvérovú výbavu ako model OM-D E-M10, no v lacnejšom tele s menej pokročilou trojosovou stabilizáciou než modely OM-D používajúce päťosovú, no zato s niektorými zaujímavými funkciami navyše. Tá najčastejšie spomínaná na Photokine bola možnosť preklopiť displej o 180° nadol na fotenie selfie (vrátane zabudovaného oneskorenia spúšte, aby ste sa stihli pripraviť), ktoré potom môžete pohodlne s kombináciou Wi-Fi a NFC nahrať na svoj mobil a zaslať na spoločenské siete. E-PL7 vyzerá ako ideálny dostupnejší variant trošku predražených tiel OM-D. Bude sa predávať s maličkým 14÷42 objektívom, s ktorým rozmermi utvoria dokonalý prenosný pár.
Fujifilm zlepšuje overené foťáky
Fujifilm X100T už nie je revolúcia, ale evolučný krôčik, no aj tak by sme ho veľmi chceli
Od spoločnosti Fujifilm sme si vyskúšali dve novinky, ktoré sú možno menej zásadné než niektoré iné oznámenia Photokiny, no predstavujú ďalšie kroky v neustálom zdokonaľovaní existujúcich modelov. Legendárny kompakt X100 s veľkým snímačom a objektívom s pevným ohniskom sa dočkal tretej generácie s označením Fujifilm X100T. Zachoval si prednosti z predošlého modelu - snímač veľkosti APS-C s rozlíšením 16 Mpx a rozmiestnením bodov typu X-Trans poznáme veľmi dobre, rovnako aj jeho schopnosti fotiť nádherne ostré fotky a pracovať bez potreby AA filtra. K nášmu potešeniu ostáva nezmenený aj objektív 23 mm (35 mm po prepočte) so svetelnosťou f/2.0 a mimoriadne ostrou kresbou. Hlavné zmeny sa týkajú konektivity a zobrazovania. X100T má konektivitu Wi-Fi a jeho hľadáčik prešiel vývojom. Stále ide o hybridný model s možnosťou prepínať medzi čisto optickým použitím, elektronickým s vyšším rozlíšením a vyššou obnovovacou frekvenciou než doteraz alebo hybridným, kde je optický náhľad obohatený o mnoho digitálnych informácií. Pribudli aj zlepšené režimy videa a možnosť použiť intervalometer na výrobu časozberného videa.
Fujifilm X30 prechádza na elektronický hľadáčik a vyklápateľnú obrazovku, nemôže chýbať Wi-Fi
Druhá novinka je Fujifilm X30, nasledovník populárneho X20, oproti ktorému prináša mnoho zásadných zmien vo funkcionalite, no opäť ide vnútri o rovnaký hardvér, teda 12 Mpx snímač a optiku s ekvivalentným rozsahom 28 ÷ 112 mm a vysokou svetelnosťou f/2.0 na širokom konci a f/2.8 na plnom priblížení. Nová je obrazovka s vyšším rozlíšením a uhlopriečkou (920-tisíc bodov na troch palcoch) , ktorá je konečne vyklápateľná o 90° nahor a 45° nadol. Nový hľadáčik už nie je optický, ale elektronický, takže získava výhodu v podobe plného pokrytia snímanej scény. Pribudla aj možnosť použiť externý mikrofón a pripojenie Wi-Fi. Dizajn pritom ostáva klasicky „fujifilmovo-leicovský".
Samsung mieri do najvyššej sféry
Samsung tento rok na Photokine zameral všetky sily na jednu hlavnú novinku - novú vlajkovú loď Samsung NX1. Výhodou jeho mirrorless systému bola vždy veľkosť snímača APS-C a pomerne vysoké rozlíšenia, no tieto snímače vždy trošku zaostávali vo výslednej kvalite fotografií. Podľa Samsungu by to malo byť minulosťou, nový snímač by vraj napriek obriemu rozlíšeniu 28 Mpx mal dosahovať podobne dobré výsledky ako jeho konkurenti. Dôvodom je technológia zadného podsvietenia BSI, pričom toto je vôbec prvý snímač podobnej veľkosti, ktorý používa takúto technológiu.
Samsung mieri so svojím NX1 vysoko - 28 Mpx monštrum z horčíkovej zliatiny s extrémnymi parametrami nás rozhodne oslovilo a radi by sme ho zobrali do terénu
Okrem snímacích bodov sa naň podarilo vtesnať aj 205 zaostrovacích bodov na detekciu fázového posunu svetla, ktoré pokrývajú až 90 % plochy. NX1 je vybavený aj najrýchlejšou výpočtovou technikou v podobe štvorjadrového SoC Exynos, vďaka ktorému dokáže snímať až 15 záberov za sekundu pri priebežnom zaostrovaní (!) a dokáže zaznamenať aj 4K video. Zobrazovacie technológie sú, ako sa dá v prípade Samsungu čakať, tradične AMOLED, čo platí pre výklopný trojpalcový displej aj hľadáčik s 2,4 miliónmi bodov a 5-milisekundovým lagom.
Telo je z horčíkovej zliatiny, teda maximálne odolné pri zachovaní nízkej hmotnosti; všetky švy sú zabezpečené proti vplyvom počasia alebo špiny, takže tento model si so sebou môžete zobrať naozaj kamkoľvek. NX1 je jediný mirrorless fotoaparát so stavovým displejom na hornej strane, čo ocení každý skúsenejší fotograf s ťažkosťami pri prechode na bezzrkadlové systémy. Nesmieme zabudnúť ani na konektivitu, kde si Samsung zaslúži pochvalu za niekoľko prvenstiev. Konkrétne za použitie USB 3.0 (konečne), ďalej za rýchlejšie Wi-Fi cez štandard 802.11ac a takisto za možnosť spárovať sa s telefónom alebo tabletom pomocou technológie Bluetooth tak, aby ste nemuseli párovanie robiť cez NFC pri každom použití. Pri príležitosti uvedenia NX1 vydal Samsung aj nový objektív 50 ÷ 150 mm F2.8 S, ktorý tak doplňuje ohniskový rozsah po už existujúcom modeli 16 ÷ 50 mm. Oba sa vďaka svojej odolnosti hodia k NX1 do terénu.
Sony - ďalšie nadstavce na smartfóny
Spoločnosť Sony predstavila svoje fotografické novinky už s dvojtýždňovým predstihom na výstave IFA Berlín a tu na Photokine sme mali konečne možnosť poriadne si ich vyskúšať. Okrem nového objektívu Sony Vario-Tessar 16÷35 mm f/4 pre systémy a7 a NEX boli novinky v zásade len dve a obe netradičného druhu - šlo o nadstavce na mobily, označované ako QX, teda moduly bez displeja, ktoré obsahujú len snímač a objektív.
Sony ILCE-QX1 je možnosť, ako na svoj smartfón dostať snímač APS-C a objektívy Sony
Alebo ako v prípade novinky QX1 len snímač a bajonet. Doplniť ho môžete ľubovoľným objektívom pre E-mount alebo s redukciou dokonca ľubovoľnou optikou pre zrkadlovky Alfa. Ako ukázalo Sony, pokojne ho môžete spárovať aj s obrovským profesionálnym 70÷200 mm. Druhá novinka je nadstavec QX30, ktorý kombinuje maličký snímač a kompaktnú optiku ultrazoomu s 30-násobým optickým priblížením.
Zaujímavosti z Photokiny
Dve spoločnosti naraz predstavili objektívy 150 ÷ 600 mm so svetelnosťou f/5 až f/6.3 - Sigma (a obrázku) a Tamron. Priaznivci športovej fotografie alebo fotenia divých zvierat majú o čom premýšľať.
Tridsaťnásobné optické priblíženie na mobile? So Sony QX30 nie je problém. Potrebujete len Wi-Fi, prípadne NFC, ktoré ušetrí nervy a čas.
Podľa mnohých najlepší portrétny objektív na svete: Carl Zeiss Otus 85mm f/1.4 APO Planar T*. Do stánku Zeiss prišiel azda každý návštevník so zrkadlovkou, aby si vyskúšali toto 4500-eurové monštrum.
Z technických obmedzení pramení najviac kreativity, povedali si v spoločnosti Leica a pri príležitosti 60. výročia spoločnosti predstavili puristický model M Edition 60 bez displeja.
Peter Hucík, Kolín nad Rýnom
Za pozvanie ďakujeme spoločnosti Nikon.