Samsung 55QN95B / Zase o krok ďalej
Samsung v tohoročných modeloch televízorov posunul pomyselnú latku zase o niečo vyššie. Nové modely Neo QLED s procesorom Neo Quantum Processor a dynamickým zvukom prinášajú viacero zlepšení. Testovaný model série QN95B patrí k tohtoročnej špičke v Neo QLED televízoroch a vyrába sa v uhlopriečkach 55", 65", 75" a 85". Ja som mal možnosť otestovať najmenšiu uhlopriečku 55", ktorá je vhodná skôr ako druhý televízor do domácnosti.
Nový obrazový procesor Neo Quantum Processor prichádza s pokročilým mapovaním kontrastu pomocou procesora na riadenie podsvietenia a namiesto 12-bitového prichádza až so 14-bitovým riadením podsvietenia. Táto precíznejšia kontrola podsvietenia displeja Quantum Mini LED tak umožňuje riadiť jas podsvietenia až v 16 384 úrovniach, čo je štvornásobok oproti predchádzajúcim 4096 úrovniam. Vďaka tomu dokáže aj v okolí členitejších objektov účinne potlačiť „halo“ efekt vznikajúci práve malou presnosťou dávkovania podsvietenia. K presnejšiemu zobrazeniu jemných štruktúr významne prispieva technológia Shape Adaptive Light, ktorá slúži prostredníctvom procesora na analýzu čiar, tvarov a povrchov na riadenie tvaru svetla z Quantum Mini LED. Vďaka tomu môžu byť presnejšie a s vyšším jasom zobrazené všetky objekty na obrazovke. Toto je asi najväčší problém zobrazenia pri starších technológiách LCD televízorov. Ak máte čierny podklad s bodovými svetelnými zdrojmi, napríklad ohňostroj a podobne, staršie televízory ho zobrazia ako väčšiu sivú škvrnu, pretože nedokážu presne vymedziť hranice svetelného zdroja. Neo QLED riešia práve tento problém a pri porovnaní skutočne došlo k obrovskému posunu. Jeho výsledkom je výborné zobrazenie obsahu HDR, akého dosiaľ LCD televízory neboli schopné. Novinka je vybavená aj funkciou Real Depth Enhancer, teda algoritmom, ktorý na ďalšie zvýšenie kvality obrazu využíva niekoľko špecializovaných systémov s umelou inteligenciou. Táto technológia dodáva scéne väčšiu hĺbku tým, že inteligentne vyhľadáva a spracováva objekty na obrazovke oproti pozadiu. Na ochranu zraku je televízor vybavený režimom EyeComfort, ktorý automaticky upravuje jas a farebné podanie obrazovky na základe informácií zo vstavaného snímača detegujúceho západ/východ slnka. To zlepšuje vďaka nižšiemu vyžarovaniu modrého svetla hlavne nočné sledovanie TV.
Modernizácie sa dočkal aj zvukový diel. TV využíva technológiu OTS Pro (Object Tracking Sound), ktorá smeruje zvuk tak, aby sa pohyboval po miestnosti v súlade s príslušným objektom na obrazovke, a podporuje aj formát Dolby Atmos. Ja som mal televízor na test v tandeme s novým lifestylovým soundbarom S800B, ktorý kvality zvuku naďalej zvyšuje, ale k nemu sa vrátim neskôr.
Z dizajnovej stránky ide o minimalistické riešenie. Displej je osadený bez rámu, iba s tenkým kovovým lemom okolo. Stojan je tvorený kovovou základnou platňou, z ktorej vychádza v zadnej časti podstavec televízora. Ten má miesto aj na uloženie One Connect Boxu, ktorý doň zapadne a je tak uložený vzadu s konektormi z ľavej strany. V zostave sa dodáva aj dlhší prepojovací kábel pre prípad, že budete TV vešať na stenu. One Connect Box obsahuje všetky pripojenia, ktoré potrebujete, so štyrmi vstupmi HDMI, z ktorých jeden (HDMI 3) podporuje eARC a všetky sú schopné zvládnuť 4K pri 120 Hz, VRR a ALLM, čo robí QN95B skvelou voľbou pre hráčov, ktorí využívajú najnovšiu generáciu herných konzol. Pre tých je tu aj technológia Super Ultrawide GameView a Game Bar. K dispozícii sú aj dva vstupy USB 2.0, dvojité tunery na pozemné a satelitné vysielanie, slot CI, optický digitálny výstup a eternetový port. Pokiaľ ide o bezdrôtové pripojenia, je tu Wi-Fi, bluetooth a podpora pre Apple AirPlay 2. K TV dostanete smart ovládač so solárnym panelom na zadnej strane, takže cez deň stačí ovládač nechať doma otočený tlačidlami dole. Okrem bežného ovládania na ňom nájdete tlačidlá rýchleho prístupu pre Netflix, Prime Video, Disney+ a webový prehliadač. Mimochodom, Disney+ bude čoskoro aktuálny aj u nás.
Asi najviditeľnejšia novinka je ihneď po zapnutí televízora nové používateľské rozhranie, ktoré pracuje pod OS Tizen. Ponúka nové poňatie základnej obrazovky s jednoduchšou orientáciou aj ovládaním jednotlivých funkcií. Funkcie, nastavenia a obsah sa delia do zatiaľ dvoch kategórií, nazvaných Media a Ambient, časom by mal pribudnúť ešte Gaming Hub. V ponuke Media sa nachádza ponuka domácej zábavy, videotéka, streamingové aplikácie a prípadne aj IPTV. Divák na jednej stránke uvidí všetky svoje aplikácie, rozpozerané programy a seriály. V používateľskom rozhraní tak budete vidieť personalizované ponuky pre vás. V režime Ambient televízor môže splynúť s okolitým nábytkom, môže zobraziť rodinné fotografie alebo poslúži aj ako samostatné digitálne umelecké dielo.
Ako sa však s televízorom žije? Čo sa týka nového grafického rozhrania, to bude mať svojich zástancov, ale určite aj odporcov. Z grafickej stránky a množstvom funkcií určite zaujme. Všetko beží rýchlo a bez problémov a možnosti personalizácie sú veľké. Pokiaľ najviac konzumujete online obsah zo streamovacích služieb, budete nadmieru spokojní. Čo sa podľa mňa príliš nepodarilo, je praktická obsluha TV, ak potrebujete prepínať vstupy alebo niečo nastaviť. Smart ovládač totiž nemá dedikované tlačidlá na prepínanie vstupov ani vstup do nastavení. Všetko treba riešiť vstupom cez úvodnú obrazovku alebo cez predvolené okná, ktoré si najprv musíte nastaviť. To je v prvom rade dosť nepraktické a v tom druhom – a možno ešte dôležitejšom – si neviem predstaviť, čo by s takýmto televízorom robila vaša babička alebo ktokoľvek menej technicky zdatný. Navyše nepríjemné zistenie je aj to, že televízor si nepamätá, kam bol prepnutý pred vypnutím, a vždy po zapnutí zobrazí úvodnú obrazovku. Ak spravidla používate na príjem TV napríklad satelitný prijímač pripojený cez HDMI, televízor vám síce zobrazuje okno na prepnutie so živým náhľadom, vždy ho však musíte znova zvoliť. Možno by sa vývojári mohli občas na názor spýtať aj bežných používateľov.
Samozrejme, spomínané nedostatky nemusia prekážať každému. O inom je kvalita obrazu a zvuku, ktorú dokáže televízor predviesť. Ako som spomínal na začiatku, novinka zase posúva hranice možného. Obraz je výborne prekreslený, má vysokú ostrosť, výborný rozsah farieb a obsah HDR je na ňom priam famózny. Vďaka vysokej svietivosti nie je problém ani sledovanie pri dennom svetle. Obrazovka s uhlopriečkou 55" sa výborne hodí aj na úlohu herného monitora k vašej hernej konzole alebo PC. V role hlavného TV do bytu by som však odporúčal siahnuť po väčšej uhlopriečke. Zvuk samotného televízora vo väčšine prípadov postačí, pokiaľ si však chcete užívať kvaliný filmový zážitok, bude lepšie doplniť ho o niektorý zo soundbarov. QN95B je v súčasnosti špičkou medzi modelmi s LCD technológiou panela a okrem trochu komplikovanejšieho ovládania a absencie Dolby Vision mu nič nechýba.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Špičkový obraz a zvuk, výbava, dizajn, všetky porty HDMI 2.1 144 Hz
- Trocha prekombinované ovládanie vstupov
PARAMETRE:
• Samsung 55QN95B, displej: 55" Neo QLED Quantum Dot s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov), 100 Hz, Quantum HDR2000, obrazový procesor Neo Quantum Processor, Neural Quantum Processor 4K, OS Tizen 7, vstupy: 4× HDMI 2.1 (4K, 144 Hz) podpora eARC, 4× USB 2.0, integrované Wi-Fi 5, bluetooth 5.2, zvukový výkon 70 W, 4.2.2, Q Symphony, tuner DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, spotreba 93 kWh typická, 140 kW max., menej ako 0,5 W stand-by, rozmery so stojanom 1228 × 777,3 × 298,4 mm, hmotnosť so stojanom 24,2 kg
• Cena: 2249 EUR
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu