Ultratenká „diagnostická koža“ zmeria teplotu, deteguje chemické látky a dávkuje liečivá
Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo vyvinúť elastické elektronické zariadenie - „diagnostickú kožu", ktorého úlohou je neinvazívne priľnúť k povrchu ľudského tela, prispôsobiť sa jeho kontúram, v súlade s jeho pohybmi sa rozťahovať a zmršťovať a kontinuálne pritom merať jeho teplotu po celej ploche ich vzájomného dotyku.
Takto namerané hodnoty majú poslúžiť pri vytváraní dynamických teplotných máp ľudského organizmu, pretože aj drobné lokálne zmeny teploty môžu indikovať potenciálne veľmi škodlivé deje akými sú lokálna dehydratácia, rozšírenie alebo zúženie ciev. Zvýšenie teploty organizmu môže indikovať nástup ochorenia prípadne zhoršenie jeho priebehu.
Komponent diagnostickej kože, s rozmermi 1 × 2 cm (na obr.), sa skladá z miniatúrnych senzorov teploty, svetla, mechanického napätia, tranzistorov, antény a cievky.
Diagnostickú kožu bude možné v budúcnosti použiť aj na terapeutické alebo experimentálne účely. Teplotné senzory bude možné nahradiť inými, schopnými detego ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH