6× WD Test pevných diskov
Western Digital je tradičný výrobca HDD. V ponuke má niekoľko modelov, ktorých základné rozdelenie je na báze farebného rozlíšenia (zelený, modrý, červený, fialový, čierny a zlatý). Každá farba je odporúčaná na iný druh použitia. Či je to naozaj tak, budeme v hodnotení konfrontovať s exaktnými meraniami kľúčových vlastností všetkých diskov.
Na maximálnu objektívnosť má každý z HDD kapacitu 1 TB a vždy ide o najaktuálnejšie (jednoplatňové) modely. Formát je 3,5", polovica diskov má 5400 ot./min (zelený, červený a fialový), zvyšok (modrý, čierny a zlatý) 7200 otáčok. Čierny a zlatý disk sa navonok konštrukčne odlišujú od ostatných, pri ďalších je rozpoznávacím znakom iba etiketa. WD Black má viac vysunutú osku statora (bežne je do tela mierne zapustená) a očividne je i z iného kovového materiálu a unikátny má i flex kábel. Gold má zase o tretinu vyššiu hmotnosť, čo je dané najmä robustnejším motorčekom, a ako jediný má prerastenejšie i PCB. A exkluzívne i 128-megabajtovú cache, ostatné disky majú 64 MB.
Porovnanie zadnej strany diskov WD Black a WD Gold (vpravo)
Ako testujeme
Výkon je testovaný pri sekvenčnom zápise a čítaní súborov medzi HDD a RAM diskom. Tak ako v bežnej praxi i v tomto prípade sú vzorkami rôzne veľké súbory – od najmenších (12 – 59 kB) dokumentového charakteru cez malé (427 – 1235 kB) zmenšené fotky či rýchlosť záznamu komprimovaného videa a väčšie súbory (5 – 10 MB) typu fotiek vo formáte JPEG, audia v MP3 a pod., až po už pomerne veľké dáta (24 – 36 MB), ako sú fotky a zvuk vo vysokom rozlíšení. Bloky vo veľkosti 1 – 2 GB potom reprezentujú najväčšie súbory, pri práci s nimi disky obyčajne podávajú najvyšší výkon. Sumár celkového bodového hodnotenia diskov je súčtom čiastkových rýchlostí zo všetkých režimov.
Z výkonnostných testov je dôležitá i prístupová doba. Tú už testujem synteticky v HD Tune, a to náhodným prístupom k 512-bajtovým blokom (zápis i čítanie). Počas týchto testov ramienka intenzívne lietajú z miesta na miesto, čo disky poriadne rozochveje. Súbežne preto meriam i hlučnosť. V súhrnnej tabuľke nájdete i porovnanie, o koľko stúpne oproti pokojovému stavu, keď je jediným zdrojom zvuku šum platní. Tieto testy sa vykonávajú izolovane v odhlučnenej komore s riadne skalibrovaným hlukomerom Reed R8080, ktorého snímač je od diskov vzdialený 10 cm. Aby viac vynikli rozdiely medzi jednotlivými HDD, položené sú priamo na plechových škatuliach. Tie vytvárajú podobný efekt, ako keď do skrinky priskrutkujete disky kov na kov do nedovibrovaných pozícií.
Odber je meraný pomocou prúdových klieští Prova 15, separátne na 5-voltovom vodiči obstarávajúcom logiku disku a zvlášť na 12 V (mechanická časť). Po zmeraní reálnych napätí a ich dosadení do jednoduchého vzorca získavame spotrebu jednotlivých diskov.
Hodnotenie
Najjednoduchší z diskov je zelený. Podľa výsledkov je druhý najpomalší a takisto druhý najúspornejší. Jediné prvenstvo si pripisuje v nízkej hlučnosti, ide o najtichší disk z testu, ktorý aj najmenej vibruje. Čiže svoje poslanie ako „sekundárny disk na statické dáta“ si obhájil. Veľmi podobný je mu fialový, ktorý je doslova o chlp rýchlejší, ale tomu i úmerne hlučnejší a s vyššou spotrebou. Tieto rozdiely sú však naozaj minimálne, na hranici merateľnosti. Dôležité je, že je o tri eurá lacnejší a WD pri ňom hovorí o prevádzke 24/7, je teda možno i opticky presnejší, lepšie skalibrovaný. A hoci výrobca mieri týmto diskom do kamerových systémov, plnohodnotne zastúpi aj Green. To je nakoniec i dôvod, prečo Western Digital do budúcnosti s touto kultovou „eko“ značkou už nepočíta a ukončuje jej výrobu. Z pomalších 5400-otáčkových zostáva ešte červený – optimalizovaný do sieťových úložísk, kde sa bude takisto stretávať s nepretržitou prevádzkou. V takomto prostredí sa zíde to, že je (i pri stále sa točiacich platniach) najúspornejší. Túto úsporu oproti kolegom s podobnou rýchlosťou získava tak, že po krátkom čase prevádza logickú časť (podobne ako v prípade modrého a čierneho) do úsporného režimu so zníženým odberom. V prípade potreby sa však rýchlo preberie a nemá to vplyv na prístupovú dobu. Naopak, v porovnaní s Green/Purple je citeľne svižnejší. Daňou za to je vyššia hlučnosť pri agresívnejších pohyboch ramien. Sekvenčný zápis a čítanie väčších než úplne malých súborov sú však zo všetkých testovaných diskov najpomalšie.
Disk s najlepším pomerom cena/výkon je modrý, ktorý i najlacnejší. Paradoxné je, že o takmer tridsať eur drahší čierny variant komplexne zaostáva, niekedy aj o viac než 20 MB/s. Pritom sa predáva s nálepkou „výkonnostný model“ a Blue ako jeho derivát. Podobne kontroverzné výsledky potvrdzuje i niekoľko zahraničných testov, takže o chybu kusa s najväčšou pravdepodobnosťou nejde. S nižším výkonom škáluje i nižšia spotreba a hlučnosť. Aby som disku nekrivdil, dominuje aspoň v sekvenčnom čítaní najmenších súborov, kde predbieha aj Gold. No naozaj výkonný HDD je až ten zlatý. V porovnaní s čiernym je drahší iba asi o päť eur, no rozdiel vo výkone je markantný, hlavne čo sa týka zápisu. Zaujímavejšie je porovnanie WD Blue s celkovým umiestnením na druhom mieste. Vyššia rýchlosť čítania sa pri Gold rádovo zmestí do 5 %, v prípade zápisu je to už výrazných 28 %. Na pomery platňových diskov je mimoriadne nízka i prístupová doba zápisu – 3 ms. Negatívnejším dôsledkom toho sú potom neskrotné hlavičky a intenzívne vibrácie, ktoré sa prenášajú na kostru obalu. To znamená, že pokiaľ nie je cieľom rozozvučať celú skrinku, treba efektívne antivibračné uchytenie. Disk na voľnobeh pri iba točiacich sa platniach je tichší než disky s rovnakými obrátkami, čo takisto hovorí o zvýšenej kvalite motorčeka a ložísk.
Tipy: Na archiváciu a do kamerových systémov teda neváhajte a berte Purple. Green nie je zlý, ale na obe použitia sa už ukazuje aj pre vyššiu cenu ako horšia voľba. Do NAS a iných domácich serverov s WD Red chybu neurobíte. Výkonom síce neohúri, ale strata na ostatné 5400-otáčkové disky je minimálna a viac zaváži nižšia spotreba a rýchlejšia prístupová doba (tá sa na zrýchlenie reakcií OS hodí). Do nízkorozpočtových počítačov, kde to na kapacitne ekvivalentné SSD nevychádza, je jediná rozumná možnosť – WD Blue. Za čierny variant si však nepriplácajte, z nepochopiteľných dôvodov je slabší. Na hry, do náročných pracovných staníc a všade tam, kde sa vyžaduje vysoký aplikačný výkon, je číslo jeden disk s príznačným zlatým označením – WD Gold. Vhodný je takisto do výkonných serverov a dátových centier, kde je primárne určený. Masívnejšia konštrukcia mechaniky disku sa azda pozitívne prejaví i na dlhšej životnosti a nižšej poruchovosti.
Testované disky možno zákupiť v internetovom obchode pcmania.sk.
Zobrazit Galériu