Číňania chcú kŕmiť svoje zvieratá bielkovinami z uhlia
Čína trpí nedostatkom potravy pre zvieratá. Nedávno sa však našlo lacné aj efektívne riešenie – vedci „premenili uhlie na bielkoviny“. Krajina sa spolieha na dovoz sójových bôbov zo zámoria, aby dodala veľké množstvo krmiva pre zvieratá. Dováža približne 100 miliónov ton ročne a jej miera závislosti od dovozu je viac ako 80 %. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité vyvinúť rýchle a efektívne metódy na výrobu vysokokvalitných bielkovín. Najzrejmejším riešením je biotechnologická syntéza.
Existuje niekoľko metód biosyntézy bielkovín. Najjednoduchšie je premeniť na bielkoviny vedľajšie produkty potravinárskeho a poľnohospodárskeho priemyslu, ako je napríklad kvapalina z namáčania kukurice, fermentácia obilia a slamy. Tieto vedľajšie produkty však už často majú využitie: semená možno bude potrebné spracovať a potom vyšľachtiť. Alebo slama samotná je potravou pre niektoré hospodárske zvieratá.
Čína sa preto snaží nájsť iné suroviny, ktoré sa dajú spracovať na bielkoviny. Musia byť vysoko efektí ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH