S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

NASA objavila planétu s plynom, ktorý „produkuje iba život“

0

Objav sa podaril vďaka Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba, ktorý bol vypustený na rakete Ariane 5 z kozmodrómu Európskej vesmírnej agentúry vo Francúzskej Guyane v Južnej Amerike. Exoplanéta s názvom K2-18 b, známa aj ako EPIC 201912552 b, obieha okolo červeného trpaslíka K2-18 v oblasti, ktorá je podľa NASA „obývateľnou zónou“. Nachádza sa 124 svetelných rokov od Zeme a má približne 2,6-násobok jej polomeru a 8,6-násobok hmotnosti. Prvýkrát ju objavil Keplerov vesmírny teleskop, ktorý bol vypustený v roku 2009, ale počas misie Webbovho teleskopu sa atmosféra planéty preskúmala podrobnejšie.

V roku 2023 sa zistilo, že K2-18b vykazuje „prítomnosť molekúl obsahujúcich uhlík vrátane metánu a oxidu uhličitého“. Tento objav nadviazal na predchádzajúce zistenia, ktoré naznačovali, že by mohlo ísť o „planétu, ktorá má potenciál mať atmosféru bohatú na vodík a povrch pokrytý vodným oceánom“. Prvé pozorovania Webbovho teleskopu umožnili aj detekciu molekuly nazývanej dimetylsulfid (DMS).

S_1124 T Flexcam Advertisement

NASA to vysvetlila takto: „Hojný výskyt metánu a oxidu uhličitého a nedostatok amoniaku podporujú hypotézu, že pod atmosférou bohatou na vodík sa na K2-18 b môže nachádzať vodný oceán. Tieto prvé pozorovania Webbovho teleskopu poskytli aj možnú detekciu molekuly nazývanej dimetylsulfid (DMS). Na Zemi ju produkuje iba život. Väčšina DMS v zemskej atmosfére je emitovaná fytoplanktónom v morskom prostredí.“

NASA však poznamenáva, že veľká veľkosť planéty by mohla naznačovať, že nie je obývateľná pre formy života, keďže „vnútro planéty pravdepodobne obsahuje plášť vysokotlakového ľadu“, alebo je možné, že jej oceán je „príliš horúci na to, aby bol obývateľný alebo tekutý“. Nadchádzajúce pozorovania Webbovho teleskopu by mali potvrdiť, či je DMS skutočne prítomný v atmosfére K2-18 b vo významnej miere.

Zdroj: unilad.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať