CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Čo skrinka, to iné použitie

0

Každá počítačová zostava má svoje špecifiká, ktoré určuje skladba použitých komponentov – na čele so skrinkou, ktorá by mala byť s ostatkom v dokonalej súhre. Dozaista ste sa už stretli s tým, že vás v skrinke prekvapilo niečo, čo mohlo byť vyriešené lepšie, čo by bolo treba upraviť, prípadne čo vám úplne prekazilo pôvodné plány. V testoch sa tentoraz pozrieme na dve skrinky, ktorým chýba črta univerzálnosti, takže pri kúpe rýdzo podľa estetických kritérií by ste mohli banovať. Obe však majú konkrétnejší zámer, kde môžu vynikať.

SilentiumPC Armis AR7

Táto skrinka je objemnejšia – niekde na pol ceste medzi tradičným midi a big towerom. Podpora základných dosiek sa však končí na formáte Full ATX (väčšie nezahŕňa) tak ako pri bežných i o tretinu menších skrinkách. Väčšie rozmery sú tu pre nadštandardnú podporu radiátorov na vodné chladenie. Dopredu i na strop sú pripravené pozície nielen na dlhé (360 mm), ale i široké modely (240 mm). Obmedzená je tu len hrúbka, navrch nedáte hrubší ako 30-milimetrový radiátor, vpredu to môže byť o trochu viac (do 38 mm). Benevolentnejšie je to už iba pri ešte väčších skrinkách. Ale i táto výbava Armis AR7 je pripravená na inštaláciu kvapalinového systému na najvýkonnejšie pretaktované komponenty. Výborný doplnok je potom 10-portový hub na ventilátory, ktorý možno z predného panela centrálne ovládať pomocou trojstupňového prepínača. Trojica vstavaných ventilátorov pritom pracuje v širokom rozmedzí (250 – 1150 ot./min) a tichý je i chod ich ložísk a motorčeka.

Interiér je navrhnutý na inštaláciu veľkého množstva diskov. Dovedna je k dispozícii deväť 2,5/3,5" pozícií. To je pri súčasných nepísaných štandardoch, ktoré už nemajú mnohovrstvový tradičný kôš za čelným panelom, takisto veľmi slušná porcia. Väčšie rozmery si tak táto skrinka obháji. Vzhľadom na pomerne nízku cenu okolo šesťdesiatich eur je konštrukcia prekvapivo robustná. Bočnice sú milimetrové a plechy na montáž komponentov majú pekných 0,8 mm. Maska je síce plastová, no vďaka podarenej imitácii brúseného hliníka pôsobí dobrým dojmom. Vrch skrinky je však už pomerne kontroverzný. Na jednej strane pozostáva z luxusnej až 2,2 mm hrubej platne, do ktorej je však zapustený lacný a nešikovný magnetický filter (rád skĺzava). Ten  je charakteristický pre lowendové skrinky. Na rozdiel od nich sú však efektívne (t. j. s jemnučkým zrnom) všetky prachové filtre za vstupnými perforáciami, aj keď tá predná tvorí neoddeliteľnú súčasť konštrukcie čelného panela.

Možnosti pripojenia sú chudobnejšie – dva porty USB (3.1 gen. 1) a dva 3,5 mm jacky. To je možno trochu škoda, pretože práve SilentiumPC je známy tým, že vie svoju prácu okoreniť bohatšou konektivitou i pri lacnejších modeloch.

Parametre:

• Rozmery: 518 × 233 × 508 mm, hmotnosť: 8596 g, použité materiály: oceľ a plast, podporované dosky ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 9 (6× 2,5" alebo 3× 2,5/
3,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack

• Cena: 60 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nadštandardné možnosti chladenia, tiché ventilátory, ­pohodlná inštalácia, solídne vyhotovenie, výhodná cena
- Chudobnejší predný panel, nešikovné stropné sito

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 90 %
Spracovanie: 90 %
Chladenie: 100 %
Konektivita: 80 %
Celkovo: 90 %

 

Cooltek TG-01

Bočnica i predný panel sú z temperovaného skla a dodávka obsahuje až štyri ventilátory s prvkami RGB – lacnejšiu takto nabitú skrinku nenájdete. Okrem týchto charakteristických pútačov sprevádza tento model i niekoľko zásadných nedostatkov, o ktorých by ste pred kúpou mali vedieť. Predná trojica ventilátorov je mimoriadne hlučná. Bežia zhruba na 2600 ot./min a nedajú sa používateľsky nijakým spôsobom regulovať. Zapojenie je realizované cez ovládaciu dosku vnútri skrinky, ktorá je napájaná konektorom SATA. Ventilátory sa k nej potom pripájajú proprietárnymi 6-pinovými konektormi. Tento systém umožňuje i manuálne prepínanie medzi ôsmimi režimami osvetlenia. Z dynamických nastavení je to prelievanie z farby do farby a preblikávanie.

Zo statických je tu potom možnosť voľby červenej, zelenej, modrej a bielej farby. To všetko za sprievodu takej vysokej hlučnosti (z pol metra 42,5 dBA), že ani nemá cenu riešiť, že ventilátor na výduchu (už s konvenčným 4-pinovým pripojením a bez LED RGB) trochu vrčí. Ventilátory tak nie sú efektívne, ale iba efektné. Rôzne úspory sa negatívne premietli i do kvalít spracovania konštrukcie. Plechy s hrúbkou 0,5 mm sú skoro ako papier, v dôsledku čoho dochádza naprí­klad k prehýbaniu (podnosu) i pri bežnej montáži základnej dosky. A hoci na to miesto vyhradené je, neodporúčam inštaláciu HDD. Pri kombinácii tenučkých plechov a neodvibrovaných šuplíkov rozduní kostru už aj chvenie z točenia platní. Pri kmitajúcich hlavičkách je to už potom hotové utrpenie (testované s 2× WD Gold 1 TB).

Prachový filter za predným panelom chýba, zátky na rozširujúce karty PCI Express sú, samozrejme, jednorazové (vylamovanie) a náhradné nenájdete ani medzi drobným príslušenstvom. Priestor na vedenie kabeláže za základnou ­doskou je miestami iba 6 mm, ale zachraňuje to bočnica, do hĺbky centimeter vypuklá.

Ale aby som len nehanil, interiér je navrhnutý moderne a aj priechodky na káble sú vhodne rozmiestnené. Cena je primeraná, ale po výraznom sústredení na kľúčové estetické prvky nezostal takmer žiadny rozpočet na zvyšok. Napriek tomu si viem skrinku predstaviť ako lacnú možnosť pre mladšie ročníky či do počítačovej herne, kde má počítač svojím vzhľadom priťahovať poroznosť.

Parametre:

• Rozmery: 450 × 190 × 440 mm, hmotnosť: 6126 g, použité materiály: oceľ, plast a temperované sklo, podporované dosky: ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií 4 (2× 2,5" + 2× 3,5"), konektory: 3× USB (2× 3.1 gen. 1 + 2× 2.0),  2× 3,5 mm jack
• Cena: 48 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Tvrdené sklá, nízka cena, štyri ventilátory v cene, RGB LED
- Veľmi hlučné ventilátory bez možnosti regulácie, veľmi tenké plechy, neodvibrované zásuvky na disky

HODNOTENIE:

Návrh interiéru:  80 %
Spracovanie: 60 %
Chladenie: 70 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 75 %

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
SilentiumPC Armis Cooltek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať