Nová technológia prinesie cenovo dostupnejšie batérie s dlhšou výdržou

Technológie
0

Vedci z čínskeho Inštitútu chemickej fyziky v Daliane vytvorili nové molekuly pre vodné organické prietokové batérie. Nové organické redoxne aktívne molekuly (organic redox-active molecules – ORAM) by mohli zvýšiť stabilitu, škálovateľnosť a dostupnosť batériovej technológie. Vodné organické prietokové batérie generujú elektrický prúd pomocou zložiek rozpustených v kvapalinách uložených na opačných stranách membrány.

Membrána umožňuje prechod iónov počas nabíjania a vybíjania batérie. Väčšina redoxných prietokových batérií používa vzácne kovy ako vanád, čo sťažuje ich hromadnú výrobu. Okrem toho mnohé ORAM používané v tomto type batérií majú tendenciu deaktivovať sa v dôsledku vedľajších reakcií v batérii, ktorým dochádza, keď materiály použité v batérii reagujú s vonkajšími prvkami.

012025_asbis_02

Tím vedený Zhang Changkunom a Li Xianfangom vytvoril „nové deriváty na báze naftalénu s aktívnymi hydroxylmi a dimetylamínovými lešeniami“. Tie sú na vzduchu stabilné, a preto ich možno použiť vo vodných organických prietokových batériách bez obáv z vedľajších reakcií alebo degradácie batérie. Štúdia zistila, že batéria fungovala približne 22 dní, keď bola vystavená nepretržitému prúdeniu vzduchu „bez zjavného poklesu kapacity“.

Táto nová technológia by mohla urobiť vodné organické prietokové batérie vo veľkej mierke dostupnejšími, odolnejšími a schopnými udržať si energiu počas dlhšieho časového obdobia. Vedci dúfajú, že ich nové zistenia umožnia ďalší výskum životaschopnosti takýchto batérií a posunú technológiu vpred.

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať