Obrovská čínska veterná turbína odolá aj hurikánu
Čínske firmy na výrobu veternej energie sa predbiehajú v budovaní čoraz väčších a výkonnejších veterných turbín, odolných proti hurikánom. Jedna z nich, štátny výrobca s názvom Dongfang Electric Corporation, sa dočasne dostala do vedenia po odhalení masívneho, rekordného 26-megawattového modelu pobrežnej veternej turbíny. Je zatiaľ najväčšia na svete z hľadiska kapacity aj veľkosti.
Turbína je vysoká 340 metrov, je teda vyššia ako Eiffelova veža alebo Chrysler Building. Plocha „lopatiek“ je 75 476 štvorcových metrov. Ohromujúca je aj kapacita výroby energie. Spoločnosť uvádza, že pri vetre s rýchlosťou 35 km za hodinu dokáže napájať približne 55 000 čínskych domácností. Napriek svojim obrovským rozmerom turbína nie je zraniteľná búrkami, Dongfang tvrdí, že je postavená tak, aby prežila vietor s rýchlosťou až 220 kilometrov za hodinu. Je skonštruovaná pre oblasti, v ktorých vietor fúka priemerne rýchlosťou okolo 30 kilometrov za hodinu alebo viac.
Zdroj Foto: Dongfang Electric Corporation
Snaha čínskych firiem o čoraz väčšie veterné turbíny má zmysel. Čím väčšie sú lopatky turbín, tým sú účinnejšie a majú väčšie možnosti výroby energie, ktoré využívajú silný vietor na mori. Cieľom Číny je dosiahnuť do roku 2060 uhlíkovú neutralitu, čo je dôvod, prečo krajina posúva hranice technológie veterných turbín. Napriek týmto inováciám je Čína najväčším znečisťovateľom životného prostredia na svete a v súčasnosti je podľa údajov Our World in Data zodpovedná za takmer 31 % znečistenia uhlíkom.
Model spoločnosti Dongfang s veľkou rezervou prekonáva 20-megawattovú turbínu spoločnosti Mingyang. Aj spoločnosť CRRC, ďalší výrobca podporovaný vládou, predstavila svoj vlastný 20-megawattový model. Bývalý držiteľ najväčšej veternej turbíny na svete s výkonom 15 MW, švédska spoločnosť Vestas, neplánuje vyrábať väčšie modely.
Turbíny odolné proti tajfúnom, napríklad OceanX spoločnosti Mingyang, už prešli extrémnymi testami počasia, ako je supertajfún Yagi s rýchlosťou 223 kilometrov za hodinu. Čoraz väčšie turbíny však vyžadujú veľmi zložitú a nákladnú výrobu, prepravu a inštaláciu. Z tohto dôvodu je startup Airloom Energy podporovaný Billom Gatesom jedným z tých, ktorí sa snažia vytvoriť kompaktnejšie a menšie systémy veterných turbín ako alternatívu.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu