Našli spôsob, ako ohnúť svetlo okolo rohu
Vedci z Glasgowskej univerzity v novej štúdii píšu, že si všimli nový typ rozptylu svetla, ktorý predtým nevideli, a rozhodli sa skúsiť ho znovu vytvoriť pomocou umelých materiálov. Zdá sa, že rozptyl svetla je kľúčom k schopnosti ohnúť svetlo aj za roh – podobne ako sneh, mraky a iné biele materiály absorbujú svetlo a potom ho rozptyľujú rôznymi smermi. Výskumníci našli spôsob, ako tento proces replikovať.
Na tento účel vytvorili niekoľko 3D vytlačených objektov z nepriehľadného bieleho materiálu, v ktorom nechali tunely z priehľadnej živice, dostatočne tenké na to, aby cez ne mohlo prechádzať svetlo. Keď teda do materiálu zasvieti svetlo, prechádza tunelmi a potom sa rozptýli podobne ako v prípade mraku. Na rozdiel od mraku však vedci dokážu vďaka vytvoreným tunelom ohýbať svetlo za roh a rozptyľovať ho do určitých smerov.
Vzhľadom na to, že tím experimentuje so svetlom rôznymi spôsobmi (dokonca ho použil aj na ničenie rakoviny), nové spôsoby jeho ovládania by mohli byť prínosom pre mnohé oblasti. Celá konštrukcia je veľmi podobná tomu, ako používame optické káble na vedenie svetla.
Funguje však na úplne inom princípe, pretože optické káble odrážajú svetlo dovnútra, zatiaľ čo tieto materiály ho namiesto toho privádzajú cez tunely a rozptyľujú ho bez všetkej náročnej práce, ktorú optické káble vyžadujú. V porovnaní s optickými vláknami je materiál menej účinný pri ohýbaní svetla a jeho prenose na veľké vzdialenosti. Jeho výroba však bude oveľa lacnejšia a jednoduchšia, čo by mohlo spôsobiť rozmach iných odvetví, najmä zdravotníctva.
Zdroj: bgr.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.