CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Odhlučnená vs. „obyčajná“ skrinka

0

Ak to trochu pritiahneme za vlasy, z pohľadu prezentácie existujú dva typy stolových počítačov. Do prvej skupiny patria bezhlučné a nenápadné zostavy, ktorých chod nevnímate sluchom ani zrakom (teda ani nijako nesvietia). Opakom sú také, z ktorých na vás mrká každý komponent inou farbou. Týmto počítačom, ktoré vzbudzujú pozornosť, sa v ostatnom čase pomerne darí a rozmach skriniek s priehľadnými celosklenými bočnicami je enormný. Čo však preferujete vy?

Antec P5

Menších skriniek s podporou, ktorá končí na formáte základných dosiek mATX, je veľmi málo. A keď z toho ešte vyfiltrujete tie, ktoré majú hmotu tlmiacu zvuk, na ich spočítanie nebudete potrebovať ani prsty jednej ruky. Skrinka Antec P5 je z bežne dostupných a takto vybavených modelov najlacnejšia.  

Oproti ikone tohto vzácneho druhu FD Define Mini C sa však nižšia koncová cena podpisuje na plastovom vyhotovení. Či už ide o masku, alebo vozíky na SSD/HDD: tie má Fractal Design z ocele a navyše s antivibračným uchytením, ktoré je tu prítomné iba v rámci vertikálnych pozícií na 2,5" disky, no tie v porovnaní s 3,5" modelmi vychádzajú dosť nevýhodne (vyššia cena, nižšie kapacity). Tvrdšia inštalácia veľkých HDD má za dôsledok ľahší prenos vibrácií na kostru, čo sa premieta do konečnej hlučnosti PC.

Pri tomto type skriniek je to obzvlášť škoda, pretože odhlučnenie má potlačiť zvuky, ktoré sa prirodzeným spôsobom stíšiť nedajú, teda i hluk platových diskov. Gumičky nenájdete ani okolo priechodiek na kabeláž. To je však už detail, podstate závažnejší je mimoriadne stiesnený priestor. Sotva centimeter je poddimenzovaná miera a spôsobuje ťažkosti s dovretím zadnej bočnice.

K pevnosti konštrukcie nemám žiadne výhrady, tá je výborná. Použité plechy majú hrúbku 0,75 – 0,95 mm a zdá sa, že niečo vydržia i pánty dvierok (s otváraním zľava doprava). Chválim aj pohodlný prístup k prednému prachovému filtru a jeho vyhotovenie. Nylonové sito je jemné a umývateľné. Prémiovejšie sú i veľké nožičky s elegantným pochrómovaným obalom.

Za zmienku stoja dva dodávané ventilátory. Okrem toho, že spoľahlivo pracujú v rozsahu 360 – 920 ot./min (5 – 12 V), a teda sú aerodynamicky tiché, bezhlučné sú i od motorčeka/ložísk. Pre tých, ktorí by nemali dosť slotov na doske, je v príslušenstve dodávaná „roztrojka“ napájaná z molexu.

Dvierka sa otvárajú zľava doprava, za nimi je dobre dostupný odnímateľný panel s prachovým filtrom a voliteľne optická mechanika

Na zistenie efektivity odhlučnenia som nasimuloval stav, keď najhlučnejším prvkom testovacej zostavy boli pískajúce cievky grafickej karty. S hlukomerom umiestneným pol metra od skriniek z rôznych strán som v prípade Antec P5 nameral o 1 – 2 dBA nižšiu hlučnosť ako pri SPC Signum SG1 TG.

„Lacná skrinka s dobre fungujúcim odhlučnením. Už len doladiť detaily.“

Parametre: 
Rozmery: 475 × 195 × 395 mmhmotnosť: 6145 g,použité materiály: oceľ a plast, podporované dosky: microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 6 (4× 2,5" a 2× 3, 5/2,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen.  2× 3,5 mm jack

Plusy/mínusy
+ Malé rozmery, dobre fungujúce odhlučnenie, tiché ventilátory, výhodná cena
- Málo miesta na kabeláž, absencia antivibračných prvkov na diskových vozíkoch

Návrh interiéru: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Chladenie: 100 %
Konektivita: 80 %
Celkovo: 90 %

Cena: 53 EUR

SilentiumPC Signum SG1 TG

Poliaci vedia, ako vyrobiť lacnú skrinku, ktorá zožne úspech. Svedčí o tom i to, že všetky modely z ich lowendovej série Regnum si z PC REVUE odniesli ocenenie Tip redakcie.  Aktuálne však SilentiumPC prehadzuje výhybku, pristúpil k razantnejším zmenám, ktoré reflektuje novovzniknutá séria Signum.

Výrobca sa týmto krokom očividne sústredí na úsporu výrobných nákladov. V niektorých miestach rozumne a v iných... no, posúďte sami. Šikovné je, že na rovnakom základe stojí hneď päť skriniek. Predtým pribúdali skrinky postupne a každá nasledujúca bola trochu zlepšená.

Teraz výrobca stavil interiér na jednu kartu, ale v rámci akejsi modularity vám umožňuje vybrať si vzhľad masky (hladká alebo imitujúca pletivo, čo je i náš prípad), bočnicu (tradičnú plechovú či sklenú), prípadne môžete siahnuť po najdrahšom variante s prvkami RGB, na ktorý sa použilo najviac skla (z tohto materiálu je i maska) i ventilátorov v počte štyroch. Bežne sú ventilátory dva – Sigma HP 120 mm. Tie vedia byť na spodnej hranici (450) otáčok tiché, ale v prípade potreby i výkonné, aj keď maximálnych 2500 ot./min už nemá opodstatnenie. 

Regulácia otáčok je, žiaľ, možná iba cez základnú dosku a pritom poslednému modelu Regnum (RG4), ktorý sa dá kúpiť za rovnakú cenu, trojstupový prepínač na prednom paneli nechýba. Táto staršia skrinka mala takisto poriadny prachový filter. Ten má po novom hrubé sito a veľa toho nezachytí.

Skrinky Signum SG1 majú najbližšie práve k Regnum RG4, tá jediná v rámci jej modelového radu podporuje montáž radiátora do stropnej pozície. Vtip je však v tom, že modely Signum sú o sedem litrov menšie a s výnimkou optickej mechaniky do nich dostanete prakticky to isté. A aj vďaka riadnemu priestoru (20 – 30 mm) za základnou doskou je inštalácia obzvlášť pohodlná.

Plechy majú v lepšom prípade 0,6 mm

Veľmi už nekvitujem to, že konštruktéri ešte viac stlačili hrúbku plechov. Väčšina má síce 0,6 mm, čo sa v tejto cenovej ešte dá akceptovať, no z rovnako tenkého materiálu je i obvykle masívnejší rám. Miestami nameriate dokonca aj pod pol milimetra. Napodiv to ako celok i vďaka spevneniu dolnou komorou na zdroj a disky drží pokope a vzdoruje, resp. nekrúti sa ani pri silových pokusoch. 

„Vysoko nastavenú latku z minula tentoraz SilentiumPC neprekročil.“

Parametre: 

Rozmery: 447 × 216 × 413 mmhmotnosť: 4781 g,použité materiály: oceľ, plast a temperované sklo, podporované dosky: ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 4 (2× 2,5" a 2× 3,5/2,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack

Plusy/mínusy

+ Ukážkové využívanie priestoru, výrazné zmenšenie oproti RG4 pri súčasne rovnakých a lepších možnostiach inštalácie komponentov 
- Subtílnejšia konštrukcia, než bývala, neefektívne prachové filtre, vyhodenie regulátora otáčok

Návrh interiéru: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Chladenie: 90 %
Konektivita: 80 %
Celkovo: 85 %

Cena: 42 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
pocitac vykon chladenie pamaz digita dáta disk hardver softver motor dizajn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať