SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02

D-Wave vraj konečne dosiahol „kvantovú nadradenosť“

Technológie
0

Spoločnosť D-Wave Quantum Inc. tvrdí, že dosiahla „kvantovú nadradenosť“ a vyriešila problém, ktorý tradičné počítače nedokážu zvládnuť. Oznámila to prostredníctvom recenzovaného článku uverejneného v časopise Science, pričom výkonný riaditeľ Alan Baratz to označil za významný míľnik v oblasti kvantových počítačov.

Kvantové počítače využívajú kvantové bity (qubity), ktoré môžu byť súčasne v stave jedna aj nula, na rozdiel od klasických bitov, ktoré môžu byť vždy len v jednom stave. To umožňuje kvantovým počítačom vykonávať výpočty v oveľa väčšom rozsahu, čo ponúka exponenciálny pokrok v rôznych oblastiach vrátane objavovania liekov a výskumu materiálov. Zostavenie praktických kvantových počítačov je však náročné. Spoločnosť D-Wave sa rozhodla zamerať na „kvantové žíhanie“, ktoré je účinné pri špecifických optimalizačných problémoch.

V článku sa uvádza, že D-Wave vyriešil zložitý problém simulácie magnetického poľa za 20 minút, zatiaľ čo najrýchlejšiemu klasickému superpočítaču by tá istá úloha trvala takmer 1 milión rokov. Podľa Baratza to dokazuje skutočnú výhodu kvantových počítačov oproti klasickým systémom v praktických situáciách. Napriek tvrdeniam spoločnosti D-Wave niektorí akademici tieto zistenia spochybňujú.

Dries Sels z Newyorskej univerzity uviedol, že podobné výpočty vykonal na bežnom notebooku len za dve hodiny pomocou techniky tzv. tenzorových sietí. Andrew King, uznávaný hlavný vedec spoločnosti D-Wave, obhajoval D-Wave tvrdením, že Sels nevykonal všetky relevantné výpočty a že jeho ďalšie testy s použitím až 3200 qubitov (čo je ďaleko za 54 simulovanými Selsom) podporujú ich tvrdenia o nadradenosti, hoci tieto výsledky nie sú zverejnené.

Advertisement

Sels reagoval návrhom, že jeho prístup by sa dal ľahko rozšíriť, a vysvetlil, že čas potrebný na spustenie jeho algoritmu rastie lineárne s veľkosťou problému, takže väčšie testy nie sú potrebné. Ďalší výskumníci, ako napríklad Linda Mauronová a Giuseppe Carleo, poukázali na to, že problémy, ktoré riešil D-Wave, by sa dali riešiť aj bez kvantového prepojenia, a vyzdvihli svoj úspech pri riešení rovnakého problému pomocou bežného počítača s iba štyrmi grafickými procesormi za tri dni.

D-Wave tvrdí, že tieto kritiky neoslabujú jeho tvrdenia, a uvádza, že v jeho dokumente sa namiesto „kvantovej nadradenosti“ používa spojenie „kvantová výhoda“, čo znamená mierne zlepšenie oproti klasickým metódam. Spoločnosť čelila problémom pri dosahovaní ziskovosti svojho podnikania napriek tomu, že je prvým komerčným hráčom v oblasti kvantovej výpočtovej techniky. Svoj prvý kvantový počítač predala pred 14 rokmi, ale teraz sa zameriava na cloudové služby. Spoločnosť zaznamenala značné straty, ktoré v roku 2022 dosiahli viac ako 540 miliónov USD, a priznala riziko ukončenia činnosti, ak sa podmienky nezlepšia, hoci nedávno získala od investorov 175 miliónov USD

Zdroj: siliconangle.com.

Zdroj Foto: D-Wave Quantum Inc.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať