Sony FDR-X3000R: To najlepšie na akciu
V čase, keď rastie tlak na trh s akčnými kamerami od čínskych výrobcov a všetci sa predbiehajú vo väčšinou nie veľmi vydarenom klonovaní modelov GoPro, ide Sony svojou cestou. Na rozdiel od hranatých modelov GoPro používa vo svojich akčných kamerách koncept klasickej spotrebnej kamery, teda objektív vpredu na oválnom tele, ktoré má ovládanie zboku a zhora. Novinka od Sony vlastne už ani nie je taká horúca, predstavená bola už na minuloročnom veľtrhu IFA v Berlíne. V súčasnej ponuke ide o najdrahšiu akčnú kameru na trhu. Boli sme preto zvedaví, či je táto cena opodstatnená. Kamera prichádza s novým 1 /2,5" senzorom Exmor R s rozlíšením 8,9 Mpx. Tento senzor, aj keď je plochou o niečo menší ako bežné 1 /2,3" senzory v spotrebných kamerách, vďaka natívnemu 4K rozlíšeniu ponúka väčšiu plochu pixelov, a teda aj vyššiu citlivosť na svetlo a nižší šum. Hlavné eso kamery je však jej stabilizátor obrazu. Sony je v stabilizácii obrazu dlhoročným lídrom a táto kamera to iba potvrdzuje. Používa totiž v súčasnosti najdokonalejší systém stabilizácie, postavený na firemnej technológii Balanced Optical SteadyShot (BOSS).
Tento systém stabilizuje celú optickú sústavu vrátane snímača, to znamená, že celá táto zostava je v tele kamery upevnená na špeciálnych závesoch, ktoré jej umožňujú pomerne veľký rozsah pohybu. Možnosti tejto stabilizácie sú naozaj impozantné, dokáže udržať stabilný obraz aj pri upevnení na bicykli pri jazde lesnou cestou. Zábery si môžete pozrieť na našej stránke. Vzhľadom na to, že je stabilizovaná celá sústava, je stabilizátor rovnako použiteľný, či už filmujete vo full HD, alebo 4K rozlíšení, to je dnes aj pri bežných kamerách dosť vzácna vlastnosť. Tento model mieri hlavne do rúk profesionálnych používateľov. Používa najnovšiu generáciu procesora Bionz X. Záznam zapisuje vo formáte XAVC-S s dátovým tokom 60 alebo 100 Mb/s. Podporuje režimy 4K 25p aj 1080 50/100p. Posledný menovaný je vhodný hlavne na dodatočné spomalenie záberov pri spracovaní. K dispozícii je aj režim foto a 4K time lapse. Majiteľom starších akčných kamier od Sony sa možno nebude páčiť, že model X3000R dostal nový diaľkový ovládač, ktorý, čuduj sa svete, nie je kompatibilný so staršími modelmi.
Funkčne je podobný, obsahuje malý farebný displej s tlačidlami ovládania po bokoch a veľkým tlačidlom spúšte priamo pod displejom. Ovládač už nie je integrovaný do náramku, dá sa doň zacvaknúť. Žiaľ, v tejto zostave ide o naozaj veľké hodinky. Na druhej strane Sony dodáva aj ďalšie príslušenstvo. Ovládač tak môžete upevniť hoci na statív. Asi najzaujímavejší je špeciálny držiak, do ktorého umiestnite kameru a nad ňu ovládač. Vzadu je pútko na prst, takže palcom pohodlne ovládate spúšť. Vytvoríte si tak praktickú miniatúrnu V-logerskú kameru. Tlačidlá ovládača majú väčší odpor. To sa hodí pri divokých akciách, aby ste si niečo nedopatrením neprepli, na druhej strane to trochu sťažuje ovládanie. Napriek tomu, že kamera má aj vlastné ovládacie tlačidlá, koncepcia je taká, aby ste sa jej nemuseli dotknúť. Môže teda byť pokojne namontovaná mimo vášho dosahu. Ovládač umožňuje jej kompletné zapnutie aj vypnutie. Trošku nepríjemné je len pomerne dlhé zapínanie kamery. Do zobrazenia náhľadu uplynie asi 15 sekúnd. Pokiaľ filmujete v 4K rozlíšení, dochádza občas k malým výpadkom spojenia. Na záznam to však nemá vplyv. Nabíjanie ovládača je možné iba cez špeciálny dok. Je to pravdepodobne pre vodotesnosť, ale aj tak by sme dali prednosť portu micro USB priamo na ovládači. Je na to dostatočne veľký. Kamera sa nabíja aj cez micro USB, batéria je však vymeniteľná. Telo je odolné proti vode so stupňom krytia IPX4 (ochrana proti striekajúcej vode), na ponáranie môžete využiť dodávané puzdro odolávajúce až do 60 metrov.
Oproti modelu HDR-AS50 výrobca vypočul požiadavky používateľov a pridal ďalšiu signalizačnú LED, takže nahrávanie kamery už vidíte spredu, zozadu aj zvrchu. Záznam zvuku je veľmi kvalitný, no ak kameru budete používať vo vodotesnom puzdre, na zvuk môžete zabudnúť. Kamera aj vodotesné puzdro majú štandardný statívový závit, takže nie je problém s ich uchytením. Sony, samozrejme, ponúka viacero rôznych držiakov. Konektory micro USB, micro HDMI a 3,5 mm jack na externý mikrofón sú umiestnené vzadu pod krytkou, batéria na ľavej strane, takže sú prístupné aj na statíve. Karta má svoj slot zdola. Ku kamere si môžete stiahnuť aj softvér Action Cam Movie Creator, žiaľ, aký je jednoduchý, taký je nepoužiteľný. Pokiaľ natáčate v 4K, softvér pri pokuse o editáciu videa začne prepočítavať všetok 4K obsah na full HD, a to navyše s dátovým tokom iba 12,5 Mb/s, takže z krásneho 4K vám vyrobí machuľu plnú kompresných artefaktov. Nemáte pritom žiadnu možnosť to ovplyvniť. Navyše na našej zostave s najnovším procesorom i7 Kaby Lake a grafikou nVidia GTX960 trval prepočet 5-minútového videa asi 25 minút. Takže ak natáčate v 4K, tento softvér odporúčame vôbec neinštalovať. Softvér by mal dokázať zobrazovať vo videu dáta z GPS a senzorov, žiaľ, ani táto funkčnosť sa nám nepotvrdila, pri všetkých súboroch zobrazoval, že neobsahujú dáta GPS.
Kamera FDR-X3000R však stojí na absolútnej špičke medzi aktuálnymi akčnými modelmi. Pri natáčaní možno voliť medzi dvoma obrazovými režimami Normal a Vivid. Režim Normal pracuje s plochejšou gama krivkou, poskytuje bledšie farby, ale vyšší dynamický rozsah, takže v postprodukcii možno parametre obrazu doladiť. V režime Vivid je obraz kontrastnejší a farby živšie. Ostrosť obrazu aj farebné podanie sú vynikajúce. Veľmi dobrý je aj dynamický rozsah videa. Za denného svetla kamera poskytuje prekreslený obraz bez náznakov kompresných artefaktov alebo šumu. Hlavne v 4K rozlíšení treba myslieť na scrubbing a rolling shutter, spôsobené nízkou snímkovou rýchlosťou, preto sa treba vyvarovať prudších pohybov do strán. S klesajúcim osvetlením šum mierne narastá, obraz v 4K je však stále výborne prekreslený, bez sklonu ku kvantizačným zhlukom spôsobeným nadmerným odšumovaním. V tomto ohľade FDR-X3000R medzi akčnými kamerami bude ťažko hľadať konkurenciu. Kde ju však určite nenájde, je stabilizácia obrazu. Stabilizátor BOSS je jediný reálny stabilizátor, ktorý môžete používať za chôdze či pri jazde na bicykli v teréne, nerozhodilo ho dokonca ani použitie na pretekárskom aute. V tomto ohľade sa mu nevyrovnajú ani ručné gimbaly, najbližšiu konkurenciu by musel hľadať až v profesionálnych steadyshotoch.
Parametre:
• Snímač Exmor R 1 /2,5", 8,2 Mpx, objektív Zeiss Tessar, f 17 mm, F2,8, stabilizácia Balanced Optical SteadyShot s aktívnym režimom, rýchlosť uzávierky 1/30 – 1/10 000 (30 sn./s), procesor BIONZ X, úložisko micro SDXC, Memory Stick Micro, záznam videa max. 2160 25p XAVC-S 100 Mb/s, 1080 50/100p XAVC-S 60/100 Mb/s, foto 12,0 Mpx 16:9 (4608 × 2592), pripojenie Wi-Fi, bluetooth 4.1
• Cena: 590 EUR – súprava s ovládačom Live View
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborná kvalita obrazu aj zvuku, vynikajúci stabilizátor obrazu, praktický diaľkový ovládač so živým náhľadom, záznam s vysokým dátovým tokom, režim 1080 100p
- Nedotiahnutý obslužný softvér
HODNOTENIE:
Kvalita obrazu: 100 %
Kvalita zvuku: 100 %
Ovládanie: 90 %
Výbava: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 99 %