Surface Laptop Studio – inovatívne konvertibilné zariadenie
Niekoľko generácií konvertibilných zariadení Surface od Microsoftu bolo konštruovaných ako tablet s odoberateľnou, magneticky prichytenou klávesnicou. Takáto konštrukcia mala veľa výhod, avšak aj určité nevýhody, hlavne čo sa týka režimu práce na kolenách, ktorý my novinári dobre poznáme, nakoľko na tlačových konferenciách málokedy máme k dispozícii stoly. Najnovší model Surface Laptop Studio tento problém veľmi elegantne rieši a navyše poskytuje dosiaľ nevídanú variabilitu používania.
Produktová rodina Microsoft Surface tradične vyniká dizajnom aj prémiovými materiálmi, v tomto prípade je telo zo zliatiny hliníka a horčíka s jemne matnou povrchovou úpravou príjemnou na dotyk. Na prvý pohľad vyzerá toto zariadenie ako notebook, či skôr ultrabook bežnej konštrukcie, dokonca aj po otvorení. Pozornejší pohľad na zadnú stranu zobrazovacieho panelu však prezradí, že je tam deliaca rovina, v ktorej sa hliníková zadná strana dá ohnúť až o 360 stupňov. Kĺb aj zadná strana panelu je zakrytá čiernou tkaninou. Pomocný kĺb v strede panelu displeja je napriek subtílnosti mechanicky precízny bez akýchkoľvek náznakov vôle.
Takáto konštrukcia poskytuje veľkú variabilitu používania. Najčastejšie budete zrejme využívať takzvaný prezentačný režim v ktorej bude spodná hrana zobrazovacieho panelu pred klávesnicou a tiež ako tablet. V prvom prípade sa klávesnica ocitne za zobrazovacím panelom, avšak stále máte k dispozícii nielen dotykový displej, ale aj touchpad. Spodná hrana displeja je v tejto polohe fixovaná magneticky. V takejto polohe sa výborne pracuje so stylusom. Stylus Slim Pen 2 sa predáva samostatne. Táto poloha je perfektná aj pre hry, avšak len pre také, ktoré umožňujú dotykové ovládanie, prípadne sa dajú ovládať len myšou. Ku klávesnici v tejto polohe prístup nemáte. Rovnako praktický ja aj režim v ktorom sa zadný hliníkový panel zloží pod displejom, takže máte k dispozícii hrubší tablet. Klávesnica je skrytá pod displejom a nie na opačnej strane ako u zariadení s 360 stupňovým kĺbom.
Zaujímavo je konštruovaná aj spodná strana, ktorá je odstupňovaná pričom spodná časť je zo všetkých strán užšia. Jednak to prispieva k subjektívnemu dojmu, že zariadenie vyzerá tenšie, než v skutočnosti je, a taktiež v tejto spodnej časti sú bočné otvory na vyfukovanie ohriateho vzduchu
Zariadenie má 14,4 palcový displej s rozlíšením 2400 x 1600 pixelov, takže pomer strán 3:2 poskytuje podstatne viac priestoru na výšku, čo oceníte hlavne pri práci s dokumentmi. Obnovovacia frekvencia displeja je 120 Hz. Subjektívny dojem z kontrastu a podania farieb je veľmi dobrý Kolorimetrickou sondou som nameral 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 83 % pokrytie AdobeRGB, takže Surface Laptop Studio poteší aj mobilných kreatívcov. Jas podsvietenia v strede obrazovky som nameral 580 nitov, takže displej je dobre čitateľný aj v presvetlenom prostredí, napríklad na terase kaviarne a podobne. Dotykový displej má lesklý povrch, takže možno budete trochu experimentovať s polohou, aby ste nevideli odrazy svetlých objektov. Osciloskop s optickou sondou prezradil, že na reguláciu jasu sa využíva PWM, avšak na frekvencii 5 kHz, čo okom nepostrehnete. Štyri reproduktory generujú pomerne kvalitný zvuk s dobre počuteľným stereo efektom.
Vďaka primeranému zdvihu kláves a presnému chodu je písanie pohodlné a ak to viete, tak aj rýchle. K dispozícii máte tri úrovne jasu bieleho podsvietenia. Touchpad nie je mechanický, má haptickú odozvu na zatlačenie. Výhodou je, že ho môžete „stlačiť“ po celej ploche aj tesne pri hornom okraji.
Konfigurácia, ktorú som mal k dispozícii mala štvorjadrový procesor Intel Core i7 11-tej generácie a grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU so 4 GB pamäti GDDR6, takže na svoje si prídu nielen používatelia aplikácií náročných na grafický výkon, vrátane aplikácií na editovanie grafiky a videa ale aj priaznivci hier. Treba samozrejme mať na pamäti, že je to pomerne tenké konvertibilné zariadenie a nie herný notebook. Procesor sa vie krátkodobo pretaktovať na jednom jadre na turbo frekvenciu 4,8 GHz alebo na 4,3 GHz ak sú aktívne všetky jadrá. TDP sa môže krátkodobo vyšplhať až na 50 W. Pomerne výkonný dedikovaný grafický čip s TGP 50 W si vynútil aj väčší adaptér s príkonom 102 W. Modely Surface Laptop Studio s procesorom i5 bez GPU vystačia so 65 W adaptérom. Zdroj sa pripája pomocou propertiárneho magneticky prichyteného konektora. Batéria pri rozumne nastavenom jase podsvietenia a bežnej záťaži (Word) vydrží 8 – 11 hodín
Používateľ má k dispozícii dva porty USB-C s podporou Thunderbolt 4. Nakoľko konektor HDMI nie je k dispozícii, budete cez USB-C pripájať aj externý monitor, prípadne projektor, či už priamo, alebo cez redukciu USB-C na HDMI. Samozrejmosťou je podpora Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.1.
Verdikt: Prémiové konvertibilné zariadenie s vynikajúcim displejom môžete používať ako notebook, tablet, prípadne v takzvanej prezentačnej medzipolohe. Dokúpením stylusu rozšírite kreatívne možnosti o písanie a kreslenie.
Technické údaje: Procesor: Intel Core i7 11370H Tiger Lake, 10 nm SuperFin technológia, taktovacia frekvencia 3,3 – 4,8 GHz; 16 GB RAM LPDDR4X; 512 GB M.2 PCIe SSD disk, grafika Intel Iris Xe + NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti; displej: 14,4" palcový, rozlíšenie 4K 2400 x 1600 px (3:2), 120 Hz; konektivita: 802.11ax, Bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2 x USB-C 4.0 Thunderbolt 4, audio Jack, čítačka microSD kariet; batéria 58 Wh, 102 W adaptér; rozmery 323 x 228 x 19 mm, hmotnosť 1,8 kg . Cena od 2 239 eur (podľa konfigurácie)
+ variabilita používania, výborný 120 Hz displej, dizajn a prémiové materiály, výkon
- potešilo by viac portov, v prezentačnej polohe displej prekrýva klávesnicu
Hodnotenie: 9
Zobrazit Galériu