S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Umenie správneho zrezania fotografie

Archív NXT
0

Pod slovom fotoeditácia, najmä vspojení sprogramom Adobe Photoshop, si pravdepodobne väčšina predstaví rôzne zložité techniky na vizuálnu úpravu fotografie. Či už sú to selekcie, použitie filtrov, korekcia farieb, alebo úprava ostrosti, všetky tieto techniky spadajú do nastavení, ktoré často tvoria už pokročilé možnosti úprav. Keby sme však mali rozhodnúť, ktorá funkcia patrí medzi tie úplne najzákladnejšie, mnohým by to pravdepodobne asi nenapadlo.

Predstavme si situáciu, sktorou sa zaručene stretol už každý majiteľ fotoaparátu. Stojíte pred pozoruhodnou pamiatkou, ktorá rozhodne musí byť zvečnená na vašich záberoch. Zároveň vám pred objektívom pózuje váš rodinný príslušník, životný partner či kamarát. Stlačíte spúšť fotoaparátu aako naschvál práve vtom momente vstúpi do záberu neželaný element vpodobe nepozorného okoloidúceho. Výsledok? Záber je síce skvostný, ale vrohu fotky vidíte rušivú šmuhu ľudských obrysov, ktorá kazí celkový dojem. Keďže už niet času na druhý pokus, budete sa musieť sfinálnym produktom zmieriť adúfať, že doma vpostprocesingu to nejako odstránite. Najjednoduchšie riešenie? Je ním, samozrejme, odrezanie celej neestetickej časti.

Photoshop takúto funkciu obsahuje, otázkou je skôr to, čo je na nej také nezvyčajné. Od aktuálnej verzie CS6 totiž priniesol Adobe markantné zmeny ohľadne funkcií apôsobnosti Crop Tool amy vám teraz ukážeme, ako ho zvládnuť čo najpohodlnejšie.

Vjednoduchosti je krása

Spoločnosť Adobe sa pri vývoji nových azlepšeniach starých nástrojov sústredila najmä na pohodlnosť, rýchlosť adostupnosť tak pre profesionálnych používateľov, ako aj úplných nováčikov. Tomuto postupu sa nevyhol ani Crop Tool. Nájsť ho môžeme vlište spracovnými nástrojmi, prípadne ho vyvoláme stlačením klávesovej skratky C. Kurzorom následne možno označiť časť, ktorú sa chystáme zobrázka vyrezať. Pre toho, kto mal už skúsenosti spredchádzajúcimi verziami Photoshopu, prichádza prvé prekvapenie. Označením časti určenej na výrez sa nám toto okno na obrazovke zafixuje, ostáva pevným amy môžeme hýbať iba obrázkom vpozadí atým meniť prípadnú scenériu, ktorú chceme vzábere zachytiť. To však neznamená, že rozmery nášho výberu nemožno meniť. Jednoduchým uchopením apotiahnutím rohov môžeme meniť jeho pomery strán podľa nášho rozhodnutia.

Keby sme potrebovali výsek určitých konkrétnych rozmerov, ani to nie je vnajnovšej verzii Photoshopu problém. Vhornej časti obrazovky, kde nachádzame nastavenia individuálnych pracovných nástrojov, môžeme vidieť výberové pole, kde bude štandardne zvolená možnosť Unconstrained voľné manipulovanie srozmermi výberu bez akýchkoľvek obmedzení. Po kliknutí na rozbaľovaciu šípku sa nám sprístupnia aj ostatné alternatívy.

crop1.png

Nastavenia rozmerov výrezu

Original ratio je pomer strán (nie veľkosť) pôvodného obrázka, číselné hodnoty sú už konkrétne nastavenia pre špecifické potreby používateľa. Vhodným príkladom ich použitia môže byť nutnosť presného rozmeru pri tlačených dokumentoch. Vprípade individuálnych nastavení hodnôt si ich na ďalšie použitie môžeme uložiť výberom možnosti Save Preset.

Pozrime sa bližšie na okno nášho budúceho výrezu. Pomocné čiary vokne nám pomáhajú pri rozhodovaní odôležitosti objektov na zábere, čím sa vyhneme tomu, že vyrežeme niečo, čo sa môže spočiatku zdať rušivé, ale vkonečnom dôsledku pridáva na vyváženosti fotografie. Na výber máme viacero tradičných pravidiel, používaných tak vo fotografii, ako aj maliarskom umení. Ich výber nájdeme opäť vhornej časti obrazovky pod súhrnným pomenovaním View. Okrem štandardne nastaveného pravidla tretín (Rule of Thirds) si môžeme vybrať medzi mriežkou (Grid), diagonálami (Diagonal), trojuholníkmi (Triangle), zlatým rezom (Golden Ratio) azlatou špirálou (Golden Spiral). Na pohodlnejšie rolovanie medzi všetkými menovanými môžeme použiť klávesovú skratku O. To, ako sa nám bude dané pravidlo vnašom výbere zobrazovať, môžeme ovplyvniť cez nastavenia Show Overlay nachádzajúce sa vtej iste tabuľke.

crop2.png

Nastavenia výberového okna

Funkcia Straighten (prístupná aj zhornej časti obrazovky) slúži podobne ako nástroj pravítko. Ak sa horizont trochu nakláňa nie veľmi realistickým spôsobom, stačí zvoliť Straighten, natiahnutím línie korigovať jeho pôvodný sklon aPhotoshop sa už postará ozvyšok – výrez vyrovná do požadovanej formy. Vprípade, že by sme chceli obrázok rotovať, presunieme kurzor za jeho okraj (zmení sa na zakrivenú šípku) apodľa uváženia točíme do jednej alebo druhej strany. Photoshop zvolený výber automaticky prispôsobuje aktuálnym rozmerom otočeného obrázka, čím zamedzuje viditeľnosť priesvitného alebo farebného pozadia plátna.

rotate.png

Ukážka rotácie obrázka

Zaškrtávacie políčko Delete Cropped Pixels nám po jeho zvolení umožní ponechať pôvodný obrázok aj po tom, čo aplikujeme nastavenia na zrezanie. Zvolíme tak spomenuté políčko a pomocou potvrdzovacieho symbolu alebo stlačením Enteru zrežeme fotografiu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že zvyšok snímky je stratený, ale jednoduchým kliknutím do ľubovoľnej časti obrázkau so zvoleným nástrojom Crop Tool ho opäť zviditeľníme.

delete.png

Finálny výrez

Na záver nesmieme zabudnúť ani na konzervatívnu časť používateľov Photoshopu, ktorým stav pred inováciami verzie CS6 vyhovoval anový výzor Crop Toolu nie je pre nich prijateľný. Použite možnosť ukrytú pod ikonkou ozubeného kolesa – Use Classic Mode (klávesová skratka P), ktorou si môžete prinavrátiť aspoň niektoré pôvodné nastavenia tejto funkcie, známe zverzií CS5 a nižších.

Majstrovstvo nad perspektívou

Ďalšia novinka je nástroj Perspective Crop Tool. Na jeho sprístupnenie stačí kliknúť apodržať stlačené tlačidlo myši na ikone klasického Crop Toolu, až kým skryté menu neodhalí nové nastavenia. Táto novinka umožňuje presne to, čo napovedá jej názov – úpravu perspektívy.

perspective1.png

Perspective Crop Tool

Na ilustráciu týchto možností je najvhodnejšie využiť záber, kde je predmet nášho záujmu, ktorý sa chystáme korigovať, snímaný z2/3 podhľadu. Zvolením funkcie Perspective Crop Tool anásledným kliknutím po rohoch nášho zakriveného objektu vytvoríme akúsi sieť, bočný pohľad. Po potvrdení výberu systém prepočíta rozmery, zakrivenie avytvorí čo najvernejší predpokladaný priamy predný pohľad. Rekonštruované zakrivenie perspektívy takto môžeme využiť pri tvorbe textúr alebo pozadí pre naše grafické projekty.

perspective2.png

Ukážka vyrovnania perspektívy objektu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať