3D tlač ľudských orgánov je už realitou. Treba však doriešiť otázku etiky a regulácie.
Technológia 3D "biotlače", teda 3D tlače na reprodukciu živého tkaniva a orgánov, sa rozvíja tak rýchlo, že do roku 2016 vyvolá rozsiahlu debatu o etike a regulácii. Predpovedá to analytická spoločnosť Gartner. "Zariadenia na 3D biotlač schopné produkovať ľudské orgány a tkanivá sa budú vyvíjať omnoho rýchlejšie než všeobecné pochopenie a prijatie dôsledkov tejto technológie," uviedol riaditeľ výskumu firmy Gartner Pete Basiliere.
Ako Basiliere upozornil, už v auguste minulého roku sa vedcom na čínskej univerzite podarilo vyvinúť biotlačiareň, ktorá bola schopná vyprodukovať obličku. Tá vydržala štyri mesiace. Ešte predtým dvojročnému dieťaťu v USA transplantovali priedušnicu vyrobenú z jeho vlastných kmeňových buniek. "Tieto kroky sú v dobrom úmysle, ale vzbudzujú rad nezodpovedaných otázok. Čo sa stane, ak sa vyrobia komplexné "vylepšené" orgány s nie ľudskými bunkami? Kto bude kontrolovať možnosti výroby? Kto zaručí kvalitu výsledných orgánov?" upozornil Basiliere.
Ďalšie ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH