BenQ RD280UA / 4K+ monitor nielen pre programátorov
Okamžite po vybalení som pochopil, prečo má tento monitor označenie „pre programátorov“. Má totiž kedysi bežný, no dnes už nezvyčajný pomer strán 3:2, ktorý poskytne podstatne viac priestoru na výšku než obvyklý formát 16:9, takže môžete zobraziť viac riadkov kódu a, samozrejme, aj viac riadkov dokumentu. Programátori totiž neobľubujú dlhé riadky kódu, ale na displeji by chceli mať zobrazených čo najviac riadkov tak, aby boli dobre čitateľné. Monitor som si okamžite obľúbil aj na editovanie videa, pretože som mohol mať súčasne zobrazených podstatne viac video a audio stôp, takže sa mi na časovej osi lepšie editovalo.
Určite namietnete, že väčšina monitorov umožňuje pootočenie zobrazovacieho panela o 90 stupňov. Potom síce máte veľa priestoru na výšku, ale málo na šírku, takže bežný monitor s pootočeným panelom pripomína skôr informačný kiosk než displej na prácu. BenQ RD280UA vďaka pomeru strán 3:2 exceluje aj po otočení zobrazovacieho panela na výšku, vtedy pripomína ekvivalent formátu bežných dokumentov. Rozlíšenie 3840 × 2560 pixelov je dobre skombinované s uhlopriečkou 28 palcov. Zobrazovací panel má jemne matný povrch s výbornými antireflexnými vlastnosťami.
Monitor nemá klasický stojan, ale otočné rameno a nohu, ktorá sa pripevní k doske pracovného stola. Takéto konštrukčné riešenie som ocenil pri vývoji mikrokontrolérových a robotických konštrukcií, ktoré som mal pred sebou na stole. Keď som potreboval na zariadení niečo upraviť alebo spájkovať, jednoducho som zobrazovací panel monitora odsunul nabok. Konštruktéri dobre vyriešili aj káblový manažment vo vnútri krytu nohy. Ovládacie prvky sú na module nazývanom Function bar, ktorý vystupuje v strede spodnej steny.
Displej má dva špeciálne režimy na zobrazovanie kódu, ktoré rovnako dobre čitateľne zobrazujú programový kód a aj iné druhy textu. Jeden režim je pre svetlé a druhý pre čoraz populárnejšie zobrazovanie textu na tmavom pozadí. Tieto režimy sa aktivujú samostatným tlačidlom. Je všeobecne známe, že programátori často pracujú aj večer a v noci, preto má monitor implementovanú funkciu Night Hours Protection, ktorá kombinuje zobrazenie pri minimálnom jase s filtrom Eye-care na ochranu zraku pri nízkej intenzite okolitého osvetlenia. Táto funkcia využíva senzor intenzity okolitého svetla. Aby sa znížil kontrast medzi zobrazovaným obsahom a stenou za monitorom, na zadnej strane je ambientné osvetlenie s nastaviteľnou intenzitou a farebnou teplotou.
Počas testovania monitora som programoval a trénoval modely strojového učenia na dvoch počítačoch, takže som ocenil funkciu KVM, ktorá umožňuje prepínať príslušenstvo, najčastejšie klávesnicu a myš pripojené do portov USB monitora medzi dva počítače. Vyskúšal som aj technológiu Multi-Stream Transport, ktorá umožňuje reťazovo prepojiť viac monitorov a pripojiť ich pomocou kábla USB. Zariadenie pripojené k portu USB-C môže byť z monitora prostredníctvom Power Delivery napájané a nabíjané maximálnym príkonom 90 W. Pri zasúvaní konektorov do portov na zadnej stene sa môžete orientovať pomocou vystupujúcich „navigačných“ výstupkov nad každým konektorom.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoké rozlíšenie, pomer strán 3:2, ambientné osvetlenie priestoru za monitorom, antireflexná úprava
- Obnovovacia frekvencia 60 Hz
PARAMETRE:
Obrazovka: IPS 28,2"; rozlíšenie: 4K+ (3840 × 2560 px), 3:2, 164 PPI, gamut: 95 % DCI-P3, snímková frekvencia 60 Hz; latencia: 5 ms; jas: 350 nitov, HDR: 400 nitov, HDR 10: 1000 nitov; natívny kontrast 1200:1; 1× USB-C Thunderbolt 3 (DP alt, Power Delivery 90 W), 1× HDMI 2.0, 1× DisplayPort 1.4; USB hub; 3,5 mm audio jack, reproduktory: 2 × 2 W; spotreba typická 34 W, max. 205 W, rozmery: 732 × 610 × 476 mm; hmotnosť: 11,4, kg
Cena: 740 EUR
Zobrazit Galériu