AI bias: Ako vzniká predpojatosť AI a prečo je ťažké opraviť ju
Predpojatosť umelej inteligencie (AI bias) sa môže prejaviť v mnohých štádiách procesu hlbokého učenia a štandardné postupy v počítačovej vede nie sú určené na to, aby to zistili. Veľká väčšina aplikácií AI dnes vychádza z kategórie algoritmov známych ako hlboké učenie (deep learning), ktoré nachádzajú vzory v údajoch.
Tieto algoritmy však môžu svojou predpojatosťou ovplyvniť život ľudí tým, že vnesú nespravodlivosť do mnohých oblastí – od zamestnávania až po trestnoprávny systém. No nestačí len vedieť, že táto predpojatosť existuje. Ak ju chceme napraviť, musíme predovšetkým pochopiť mechanizmus toho, ako vzniká.
Ako dochádza k AI biasu?
Často si predpojatosť AI vysvetľujeme tým, že nedostáva nestranné údaje pri výcviku. Realita je však trochu zložitejšia. Skresľovanie sa môže prejaviť už dlho pred zhromažďovaním údajov a v mnohých ďalších štádiách procesu hlbokého učenia. Zameriame sa na tri kľúčové etapy.
Rámcovanie problému. Pri vytváraní modelu hlbokého učenia sa musia vedci ro ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH