
Čína spustila prvý jadrový reaktor na svete poháňaný tóriom
Začiatkom apríla vedci z Čínskej akadémie vied odhalili úspešnú prevádzku jadrového reaktora poháňaného tóriom, ktorý sa nachádza v púšti Gobi. Podľa denníka South China Morning Post dosiahol tím v júni minulého roka „prevádzku na plný výkon“ a nedávno sa mu podarilo reaktor nabiť, keď bol pod napätím, čo je svetový unikát. Je to významný míľnik pre jadrovú energetiku. Tórium ponúka dostupnejšiu, ale menej vojensky využiteľnú alternatívu k uránu.
Palivo na báze tória by nebolo vhodným zdrojom štiepneho materiálu použiteľného na nelegálnu výrobu výbušného zariadenia. Reaktor v púšti Gobi je výskumná jednotka s výkonom dva megawatty, ktorá je skonštruovaná tak, aby používala roztavenú soľ ako palivo a chladivo. Reaktor s roztavenými soľami (molten salt reactor – MSR) teoreticky predstavuje oveľa menšie riziko v prípade roztavenia v porovnaní so systémami na báze vody, pretože soli môžu prenášať väčšie množstvo tepelnej energie pri oveľa nižšom tlaku.
V skutočnosti je „roztavenie“ v prípade týchto systémov v podstate vylúčené, lebo palivo je už roztavené. V správe o MSR, ktorú sponzorovala vláda USA, sa uvádza, že „možnou výhodou MSR je, že palivo podlieha zamrznutiu“, takže „pri porušení nádoby alebo potrubia... sa palivo rozptýli, čím sa zvýši jeho geometria chladenia, až kým nedosiahne konfiguráciu zamrznutia, a tak sa obmedzí na toto miesto a konfiguráciu“.
V podstate si predstavte lávu, ktorá pomaly steká z hory, zatiaľ čo vzduch ju ochladzuje, takže sa postupne mení na skalu. Zaujímavé je, že MSR nie sú žiadnou novinkou. V USA už na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia investovali takmer 1 miliardu dolárov do vývoja stealth bombardéra s jadrovým pohonom. Kongres však v roku 1961 zastavil výskum lietadiel na báze tória a urán sa stal zlatým štandardom, najmä vďaka svojmu vojenskému potenciálu.
Zdroj: futurism.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.