
Superschopnosť mozgu možno spustiť poklepkávaním prstami
Francúzski vedci z Univerzity Aix Marseille odhalili zvláštnu superschopnosť, ktorá sa spúšťa klepkaním prstom do rytmu. Môže vám pomôcť počuť a pochopiť niekoho, kto sa s vami rozpráva v hlučnom prostredí, ako je večierok alebo rušná kaviareň. Vedci vyslovili hypotézu, že príprava prirodzeného rytmu mozgu pomocou poklepávania prstami by mohla pomôcť lepšie sa „naladiť“ na reč. Nazvali to efekt rytmického primingu.
„Je známe, že motorický systém spracováva časové informácie a rytmický pohyb pri počúvaní melódie môže zlepšiť sluchové spracovanie,“ uviedli vedci. „V troch vzájomne prepojených behaviorálnych experimentoch sme preukázali, že tento efekt sa prenáša na spracovanie reči.“ V prvom experimente 35 účastníkov ťukalo prstom na rôzne rytmy – pomalý, stredný, rýchly. Potom si vypočuli dlhú hovorenú vetu, ktorá bola prekrytá rušivým hlukom v pozadí, a zapisovali si identifikované slová.
Ide o to, že reč má rôzne prirodzené rytmy medzi slabikami a slovami, takže naladenie mozgu na tento vzorec by mu mohlo pomôcť lepšie spracovať rytmický jazyk. Výskumníci zistili, že po ťukaní do rytmu v strednom tempe, čo sa rovná približne dvom ťuknutiam za sekundu, došlo k oveľa lepšiemu porozumeniu tejto vety v hlučnom prostredí v porovnaní s rýchlym, pomalým alebo žiadnym klepkaním. Išlo o „lexikálnu“ alebo slovnú frekvenciu podobnú reči, teda približne 1,8 Hz.
V druhom experimente bolo cieľom zistiť, či rozdiel pri tejto frekvencii 1,8 Hz spôsobuje ťukanie, počúvanie rytmu alebo oboje. Výskumníci prekvapivo zistili, že poklepávanie – buď samostatne, alebo spolu s rytmom – prinieslo lepšie porozumenie reči, zatiaľ čo samotné počúvanie rytmu bez fyzickej reakcie nebolo také účinné. To naznačuje, že kľúčový bol „aktívny“ rytmický priming.
Tretí experiment, v ktorom sa zúčastnilo ďalších 28 účastníkov, analyzoval, či vyslovenie jedného slova pred vypočutím (zatiaľ neznámej) vety prekrytej hlukom zlepší zmyslové spracovanie. V podstate sa ukázalo, že bez ohľadu na to, či slovo súviselo s obsahom vety, jeho vyslovenie nahlas zlepšilo schopnosť mozgu počúvať. Opäť to naznačuje, že fyzický pohyb je dôležitý aspekt rytmického primingu.
V experimentoch sa preukázalo zlepšenie rozpoznávania reči u účastníkov, ktorí pred počúvaním vykonali nejakú fyzickú úlohu. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či má táto primárna aktivácia vplyv na tých, ktorí majú ťažkosti s odfiltrovaním hluku v pozadí, ako sú ľudia so stratou sluchu alebo ADHD. Štúdia bola publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B.
Zdroj: newatlas.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.