SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01

Čínske hypersonické rakety by mohli za 20 minút zlikvidovať všetky americké lietadlové lode

Technológie
2

Keď bola v októbri 2022 nasadená najnovšia lietadlová loď amerického námorníctva USS Gerald R. Ford, odborníci sa obávali jej potenciálnej zraniteľnosti napriek jej pokročilým funkciám a obrovským nákladom (stála 13,3 miliardy USD). S výškou deväť poschodí, veľkou letovou palubou a kapacitou pre štyri letky bojových lietadiel demonštrovala americkú vojenskú silu. Čínska technológia hypersonických rakiet však výrazne pokročila, pričom správy označujú krajinu za lídra v oblasti hypersonických rakiet. Jediný raketový úder môže zničiť aj také námorné plavidlo, ako je USS Ford.

Odborníci predpovedajú, že ak Čína do roku 2027 napadne Taiwan, jej hypersonické rakety by mohli v priebehu niekoľkých minút zneškodniť americké lietadlové lode. Ako uviedol americký minister obrany Pete Hegseth, Čína strategicky rozvíja sily, aby bola výzvou pre americké námorníctvo. Tento scenár podnietil Pentagon, aby sa zameral na vývoj laserových zbraní pre námorníctvo, ktoré dokážu neutralizovať hypersonickú hrozbu.

USS Ford môže potenciálne využiť nové technológie, pričom lasery by zaúčinkovali rýchlosťou svetla, čím by sa negoval efekt hypersonickej strely, ktorá letí rýchlosťou vyššou ako päťnásobok rýchlosti zvuku. Napríklad jedna z hypersonických rakiet s označením DF-17 môže letieť rýchlosťou Mach 10 a nepredvídateľne manévrovať, čo sťažuje jej zachytenie. No laserová zbraň poháňaná pokročilými jadrovými reaktormi Ford A1B by mohla tisíckrát alebo až desaťtisíckrát vystreliť na raketu, ako je DF-17.

Advertisement

Navyše laserové zbrane by mali nekonečný zásobník, pretože teoreticky môžu strieľať tak dlho, kým má loď energiu. Aj cenová výhodnosť laserov je značná, keďže jeden výstrel stojí od 1 do 10 dolárov v porovnaní s 1 až 10 miliónmi dolárov v prípade konvenčných rakiet. No spoľahlivé, vysokovýkonné laserové zbrane schopné zostreliť hypersonické rakety sú vzdialené ešte roky.

V minulosti sa testoval 33-kilowattový laserový zbraňový systém AN/SEQ-3, ktorý sa ukázal ako sľubný, ale do sériovej výroby sa nedostal. Aj novší 150-kilowattový laser, ktorý pri skúškach úspešne zasiahol statický cvičný cieľ, bol neskôr vyradený. V auguste 2022 americké námorníctvo nainštalovalo svoj prvý trvalý laser na torpédoborec Preble. Tento 60-kilowattový laser, známy ako HELIOS (skratka pre High-Energy Laser with Integrated Optical Dazzler and Surveillance), sa integruje s lodným radarom a systémom riadenia zbraní AEGIS.

Jeho vývojár Lockheed Martin hovorí, že by sa jeho výkon mohol nakoniec zvýšiť na 150 kilowattov, aby mohol zneškodniť drony a malé člny. Na eliminovanie hypersonickej strely však námorníctvo potrebuje niečo oveľa silnejšie, rádovo na úrovni 300 kilowattov. Preto je tu programu HELCAP, ktorého cieľom je účinne čeliť protilodným raketám s plochou dráhou letu.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Genrakethyper reakcia na: Čínske hypersonické rakety by mohli za 20 minút zlikvidovať všetky americké lietadlové lode

1.5.2025 22:05
Pistol0,9puska1,2,mig3,5, sr81 7 machov,hyperky a oriešky do 12,icbm do 28, elmagdelo do sto,lejzr milionkou. Občas treba niekde spravit polygon pre vyvojarov,lebo biznis sa musi hybať. Tipujem,ze uz sa pracuje na kvantolejzri svihajucom stovkou machovou. Ale svetelnou. A ci nejaka lietadlova loď schyta hyperku? Asi nejaku tnt od husičiek africkych poskakujucobojovnych....
Reagovať

Perfiš reakcia na: Čínske hypersonické rakety by mohli za 20 minút zlikvidovať všetky americké lietadlové lode

1.5.2025 15:05
Má to jediný maličký háčik: Neurobia tak.

Rovnako tak neurobia ani americké voči čínskym alebo ruským, a to z rovnakého dôvodu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať